Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος Μηχανικός? Ρώτησε εδώ… άφοβα!


Pavlos33

Recommended Posts

@Sisyphus

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές.  Αν δεν έχες ένα κοντινό υπόβαθρο να σε καθοδηγήσει και αν βρίσκεσαι και σε μια μεγάλη πόλη όπου η πρόσβαση στις υπηρεσίες γίνεται ακόμα πιο δύσκολη τότε η αρχή θέλει πολύ κόπο. Είναι αλήθεια ότι η ψυχραιμία και η δυνατότητα να επιχειρηματολογήσεις μέσα σε τόσο εκτενείς νομοθεσίες θέλει αρκετή εμπειρία και μελέτη.

Έχω διαβάσει τις αναρτήσεις του συναδέλφου σχετικά με την αλλαγή χρήσης και το ζήτημα του όρου "ΚΥΕ" & τις βρίσκω αρκετά εύστοχες.

 

Σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα που έθεσα για να βεβαιωθώ ότι έχω καταλάβει καλά:

- Καταλαβαίνω ότι υπολογίζουμε τις θέσεις σταθμ. κατά την αλλαγή χρήσης σύμφωνα με το αρ.4 του 76Α/2004, σωστά;  Το ότι αποδίδουμε μία θέση στάθμευσης στο παλιό εμπορικό κατάστημα πώς προκύπτει αν 29ΤΜ / 60 ΤΜ = 0,48 ;  Αυτό δε θα ήταν τυπικά μηδέν;  (για υφισταμενη χρηση εμπορικά καταστήματα στο αρ.2) 

Ενώ η νέα μου χρήση είναι καφενείο, άρα βάσει του άρθρου 3 , 29ΤΜ / 40 ΤΜ = 0,725 , Δηλαδή μία;!

Επομένως   Α. Νέα χρήση - Παλαιά χρήση1-1 =0     ;   

                          ή  

                      Β. Νέα χρήση - Παλαιά χρήση1-0 =1      ;

Ποιό από τα παραπάνω ισχύει;

- αν ισχύει το Α , τότε αυτό θα σήμαινε ότι αφού λόγω παλαιότητας δεν έχει γίνει κάποια εξαγορά & ταυτόχρονα το αποτέλεσμα της πράξης είναι μηδέν, ότι δεν χρειάζεται κάποια περεταίρω ενέργεια κατά την αλλαγή χρήσης;

- αν ισχύει το Β , τότε χρειάζεται εξαγορά μίας θέσης & αλλάζουν και προς το δυσμενέστερο τα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης αφού το μηδέν έγινε 1 ή κάτι άλλο;;

 

Χίλια συγγνώμη για το εκτενές του παραπάνω, μπορείνα φαίνεται αστείο με τα δεκαδικά αλλά προσπαθώ να καταλάβω τη συνηθη λογικη στο παραπανω και να μη βγαλω αυθαίρετα συμπεράσματα που δεν εχουν βαση ή κάνουν πιο σύνθετη την αδειοδότηση χωρίς λόγο.

Και χίλια ευχαριστώ!

Edited by SOPHIA A B
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@SOPHIA A B

Όταν το δεκαδικό μέρος του πηλίκου είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 0,5 προσθέτουμε ένα στο ακέραιο μέρος, ενώ όταν είναι μικρότερο του 0,5 το αγνοούμε.

Με το άρθρο 2 υπολογίζεται η απαίτηση για την παλιά χρήση.

Αν ήταν εμπορικό κατάστημα παλιά τότε δεν απαιτείται θέση.

Αν ήταν κατάστημα εστίασης απαιτείται μία θέση.

Με το άρθρο 3 υπολογίζεται η απαίτηση για τη νέα χρήση.

Πρόκειται για κατάστημα εστίασης οπότε απαιτείται μία θέση.

Αν παλιά ήταν εμπορικό και όχι εστίασης, υπάρχει απαίτηση μίας θέσης λόγω της αλλαγής χρήσης (1-0=1).

Edited by Sisyphus
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sisyphus said:

@SOPHIA A B

Όταν το δεκαδικό μέρος του πηλίκου είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 0,5 προσθέτουμε ένα στο ακέραιο μέρος, ενώ όταν είναι μικρότερο του 0,5 το αγνοούμε.

Με το άρθρο 2 υπολογίζεται η απαίτηση για την παλιά χρήση.

Αν ήταν εμπορικό κατάστημα παλιά τότε δεν απαιτείται θέση.

Αν ήταν κατάστημα εστίασης απαιτείται μία θέση.

Με το άρθρο 3 υπολογίζεται η απαίτηση για τη νέα χρήση.

Πρόκειται για κατάστημα εστίασης οπότε απαιτείται μία θέση.

Αν παλιά ήταν εμπορικό και όχι εστίασης, υπάρχει απαίτηση μίας θέσης λόγω της αλλαγής χρήσης (1-0=1).

Ευχαριστώ πάρα πολύ & για τη δεύτερη αναλυτική απάντηση.

Αυτό είχα υπολογίσει και εγώ. Και δυστυχώς είναι το δυσμενές σενάριο καθώς για 1 δεκαδικό δε γίνεται να γίνει η αλλαγή χρήσης με ΕΕΔΜΚ. :( Οπότε θα πρεπει να δω τι σημαινει σε χρονο κ κοστος αυτο για τον πελάτη.

Καλή συνέχεια!

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κατά τη γνώμη σας μια στέγη με τη παρακάτω διαμόρφωση και με πρόσβαση από skylight είναι σύμφωνη με το άρθρο 2 και με τον ορισμό της στέγης?

επίσης στο περιμετρικό στηθαίο επιτρέπεται κιγκλιδωμα?

stegi1.jpg

stegi2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

σε Ο.Α. ισόγειας κατοικίας του 09 η οποία ήταν σε ισχύ το 2011, έχουν ολοκληρωθεί μόνο τα υποστυλώματα του ισογείου αλλά όχι η πλάκα. Λόγω κλίσης του εδάφους σε προέκταση του ισογείου της άδειας έχει γίνει δεύτερο ισόγειο σε διαφορετική στάθμη το οποίο έχει τακτοποιηθεί. Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ώστε να μεταβιβάσει τον μελλοντικό όροφο πάνω από το ισόγειο της αδείας στον πελάτη μου. 

1) Η άδεια μπορεί να ανανεωθεί η μέχρι το τέλος του 2022; Δεν νομίζω να έχει προηγηθεί κάποια αναθεώρηση.
2) Για να γίνει η σύσταση έχει σημασία αν είναι σε ισχύ η άδεια; Αν ναι, πρέπει να αναθεωρηθεί και να υποδειχθεί η καινούργια κατάσταση από τον υπεύθυνο μηχανικό;
3) Πέρα από τα παραπάνω, στον πίνακα κατανομής χιλιοστών, αν χωριστεί σε δυο οριζόντιες 1: (ισόγειο αδείας + τακτοποιημένο) και 2:(όροφος), στην πρώτη ιδιοκτησία μετράμε κανονικά τα τ.μ. του αυθαίρετου ισογείου; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/12/2020 at 4:56 ΜΜ, KidPadel said:

......

σε Ο.Α. ισόγειας κατοικίας του 09 η οποία ήταν σε ισχύ το 2011, έχουν ολοκληρωθεί μόνο τα υποστυλώματα του ισογείου αλλά όχι η πλάκα. Λόγω κλίσης του εδάφους σε προέκταση του ισογείου της άδειας έχει γίνει δεύτερο ισόγειο σε διαφορετική στάθμη το οποίο έχει τακτοποιηθεί. .....

 

Μια επισήμανση ακόμα 

Να μη υπάρχουν υπερβάσεις της άδειας οπου υποστυλωματσ και πλάκες δεν είχαν υλοποιηθεί πριν από Ιούλιο 2012 διότι δεν έχει δικαίωμα υπαγωγής στους νόμους τακτοποίησης και δεν θα μπορέσει να λάβει βεβαίωση μη αυθαιρεσίας για την σύσταση...

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Πελάτης μου ζήτησε άδεια προσθήκης καθ'ύψος, καθώς θέλει να "κλείσει" 35 τ.μ. από μεταλλική πέργκολα που έχει κατασκευάσει με ΕΓΔΜΚ. Υπόλοιπο συντελεστή υπάρχει. Έχω κάποιες ερωτήσεις:

  • Αρχικά επιτρέπεται μια τέτοια άδεια, αν πληρούνται τα όρια ύψους και δόμησης του συγκεκριμένου κτιρίου;
  • Θα πρέπει να καταθέσω στατική μελέτη; εφόσον ο μεταλλικός σκελετός προϋπάρχει νόμιμα.
  • Αν έχω καταλάβει καλά η άδεια είναι Κατηγορίας 3, σωστά;
  • Χρειάζεται να καταθέσουμε και ΗΤΚ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.