Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Μηχανικός? Ρώτησε εδώ… άφοβα!


Recommended Posts

Σε οικόπεδο που έχει τακτοποιηθεί θέλω να κτίσω δεύτερο κτίριο.

Η τακτοποίηση έγινε με τον 4495 και η οριστική έγινε χθες.

1. Απαιτειται  πριν την έκδοση της άδειας η δήλωση να είναι Περαιωμένη πιστευω, σωστα;

2 ... ωστόσο προαπαιτείται επιπλέον να έχει συμπληρωθεί η ΗΤΚ (προκειμένου σύμφωνα με το Νόμο μετά την έκδοση της άδειας να επανέλθω για μεταβολή της ΗΤΚ);
 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ύπαρξη αυτού του thread.

Έχω εκδώσει μία ΕΕΔΜΚ τον Απρίλιο του '21 για την κατηγορία "ιζ. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις - Εργασίες αλλαγής χρήσης". 

Υπάρχει κάποια επιπλέον διαδικασία που χρειάζεται να κάνω για το ΙΚΑ, κι αν ναι, ποια είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει στο ΙΚΑ να γίνει απογραφή έργου

Απαιτείται αυτοπρόσωπη παρουσία  του ιδιοκτήτη με 

1. αντίγραφο συμβολαίου

2. αντίγραφο ταυτότητας

3. εκκαθαριστικό

4 Έντυπο απογραφής οικ έργου (ψάξ' το στο ιντερντ και συμπλήρωσέ το εσύ)

5. πίνακας   3 ΙΚΑ (εσύ)

6. τεχνική έκθεση (εσύ)

7 αναλυτική προμέτρηση εργασιών (εσύ)

Άντε και καλό κουράγιο! ΝΕΕΕΕΕΕΕ ή ΝΕΑΑΑΑΑ

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 
Στα αρχεία για μια νεα πράξη στο eadeies μου ζητάει "Απόσπασμα Κτηματολογικού Διαγράμματος" Πρόκειται για περιοχή εκτός σχεδίου που δεν υπάρχει ακόμα κτηματολόγιο. 
Τί έγγραφο πρέπει να ανεβάσω σε αυτή την περίπτωση ?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Έχω την εξής περίπτωση, σε κτίριο που αποτελείται από ισόγειο και υπόγειο, με οικοδομική άδεια προ του 2011 αλλαγής χρήσης του μισού υπογείου απο βοηθητική σε κύρια χρήση , τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια για επέκταση καθ' ύψος. Κάνοντας την αυτοψία διαπιστώθηκε οτι έχει υπέρβαση δόμησης στο ισόγειο αλλά και στο υπόγειο το άλλο μισό  του υπογείου έχει γίνει κύρια χρήση.  Η ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 

1. Βγάζω άδεια νομιμοποίησης εφόσον έχει υπόλοιπο δόμησης αλλα τι κατηγορία είναι γιατί διάβασα στο 4759/2020 οτι στην κατηγορία 2 ανήκουν οι άδειες νομιμοποίησης  άρα χρειάζεται προέγκριση και η αλλαγή χρήσης είναι κατηγορία 3 που δεν χρειάζεται. Μπορώ να βάλω όλα κατηγορία 2?

2. Θα μπορούσα για την αλλαγή χρήσης να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας(ΦΕΚ Β1843/2020)και για το ισόγειο που είναι παράβαση κατηγορίας 4 να κάνω τακτοποίηση?

Eυχαριστώ 

 

 

Edited by RON
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

4όροφη πολυκατοικία (οροφοδιαμερίσματα) έχει παρουσιάσει στην όψη της καθ' ύψος ρωγμή που ξεκινάει από το δώμα και καταλήγει στον 3ο όροφο, ενώ παράλληλα χρειάζονται επισκευές και στο δώμα (υγρομόνωση και κατασκευή ρύσεων) λόγω διείσδυσης υδάτων.

Για άδεια μικρής κλίμακας απαιτείται δήλωση συναίνεσης συνιδιοκτητών.

Η πολυκατοικία δεν έχει καταστατικό και για τις εργασίες συμφωνούν οι 3/4 ιδιοκτήτες. Μπορεί να γίνουν οι εργασίες και να εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας με πρακτικό συνέλευσης και υπεύθυνες δηλώσεις από αυτό το ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.