Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος Μηχανικός? Ρώτησε εδώ… άφοβα!


Pavlos33

Recommended Posts

36 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Μα αυτά τα δεδομένα της μη ύπαρξης καταστατικού ΝΑΙ μπορεί

Κάπου διάβασα πως όταν δεν υπάρχει καταστατικό της πολυκατοικίας τότε χρειάζεται η συναίνεση όλων των ιδιοκτητών και όχι της πλειοψηφίας.

Μπορείτε σας παρακαλώ να το τεκμηριώσετε;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ήταν έτσι μέχρι 13-5-20 

θ. Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως όψεις, φέροντα οργανισμό και στέγη, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας, εφόσον υπάρχει, άλλως με πλειοψηφία 67% του συνόλου των συνιδιοκτητών. Η συναίνεση αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρακτικό γενικής Συνελεύσεως συνιδιοκτητών κ.λπ.).

και μετά το έκαναν έτσι

στ. Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοι- νόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως όψεις, φέροντα οργανισμό, δώμα και στέγη. Η συναίνεση αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρακτικό γενικής Συνελεύσεως συνιδιοκτητών κ.λπ.)

Οπότε λάθος σου απάντησα

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

για λογους αγνωστους, κατα την τροποποιηση του Β 4520/18,  οι συντακτες του  Β 1843/13-5-20   αφηρεσαν το 67% και  αφησαν να αιωρειται σαν απαντηση οτι απαιτειται το 100%, ενω ωρισαν το 51% για ωρισμενες περιπτωσεις...

Προφανως, παλι εκαναν λαθος οι συντακτες της ΥΑ, διοτι,

άλλο η αλλαγη χρησης κοινοχρηστων που απαιτει 100%

και αλλο η επισκευη αναγκαιων και απαραιτητων για την ασφαλεια των ενοικων ζημιων ή βλαβων, για τις οποιες αρμοδια να παρει την σχετικη αποφαση ειναι η Γενικη   Συνελευση των ιδιοκτητων της οικοδομης.

Στην περιπτωση που συζητουμε, ο 1ος οροφος, θεωρει οτι "τι τον νοιάζει" που η ταρατσα εχει ρωγμές...αυτος ειναι δυο πατωματα πιο κατω,.....και δεν υπογραφει

Οπότε,θα γινει συγκλιση της ΓΣ των ιδιοκτητων για να παρουν αποφαση... και να ζητησει ο Διαχειριστης της οικοδομης την σχετικη αδεια,

δικαιουμενος να προσφυγει στα δικαστηρια για να λαβει την σχετικη αδεια.

https://www.nomotelia.gr/photos/File/WWW.132.21.htm

εδιτ

προφανως εαν, μετα απο αυτοψια,  κριθει απο την Υπηρεσια "επικινδυνοτητα"

αλλαζουν ολα.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Συνεπώς αν δεν υπάρχει η απόλυτη συναίνεση και των 4 ιδιοκτητών των οροφοδιαμερισμάτων σε ΓΣ, η μόνη λύση είναι προσφυγή σε δικαστήριο για να προχωρήσει η άδεια; Το ποσοστό 67% δεν ισχύει;

 

Link to comment
Share on other sites

  Tim22:  διαβασε με προσοχη τα δυο ΦΕΚ που αναφερονται πιο πανω, για να εχεις πληρη αντιληψη των διαταξεων

Κατα τα λοιπα, εαν θεωρησει η ΥΔΟΜ οτι προκειται για περιπτωση επικινδυνοτητας της οικοδομης εν γενει, δικαιουται να σου δοσει αδεια.

Και επειδη, ως σωφρονες ΔΥ, δεν εχουν κανεναν απολυτως λογο να αναμιχθουν ή να μπλεξουν  σε ιδιωτικες διαφωνιες και προστριβες,

θα πατε δικαστικως.

απλο

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα σας.

 

Ούσα νέα μηχανικός έχουν προκύψει τα παρακάτω ερωτήματα σχετικά με μια διώροφη κατοικία με υπόγειο, το οποίο δημιουργείται ύστερα απο επίχωση :
 
1. Η κάλυψη του κτιρίου μου μπορεί να καθοριστεί από τον υπόγειο όροφο του; 
 
2. Στην περίπτωση που η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι ναι, τι γίνεται με τη δόμηση; Αν π.χ. έχω θέσεις στάθμευσης ή μηχανολογικές εγκαταστάσεις συνεχίζουν να μην μετράνε στη δόμηση; Αν έχω αποθήκες μετράνε και στη δόμηση και στην κάλυψη; (Να σας προλάβω δεν θέλω να κάνω επέκταση υπογείου γιατί δεν θέλω να βάλω το υπόγειό μου  κάτω από το διαμορφωμένο έδαφος, θέλω η οροφή αυτού του χώρου να συνεχίσει να εξέχει 1.20 όπως και στο υπόλοιπο υπόγειο και συγκεκριμένα να είναι βατή.
 
3. Ο βατός χώρος που δημιουργείται σαν τι μπορεί να χαρακτηριστεί; δώμα υπογείου / βεράντα / υπαίθριος χώρος; [Τους δύο πρώτους τους έχω απορρίψει, δώμα υπογείου απο τον ορισμό του δώματος και βεράντα  λόγω υπέρβασης του 1.50m διαμόρφωσης εδάφους, μήπως γνωρίζεται όμως κάτι διαφορετικό;], να συμπλησώσω οτι στεγάζεται απο τον εξώστη του πάνω ορόφου
 
 
Σας αποστέλλω παρακάτω ένα σχέδιο για να γίνουν τα ερωτήματα πιο κατανοητά.
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. 

 

drawing.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@valiagatsiou

1. Δεν καθορίζεται από αυτό, απλώς –πολύ συχνά– η επιφάνεια του υπογείου ισούται με την κάλυψη.

2. Το υπόγειο του παραδείγματός σου έχει επεκταθεί εκτός κάλυψης (γραμμοσκιασμένο τμήμα).
Οι σχετικές διατάξεις του ΝΟΚ είναι: άρθρο 11 (παρ. θ) και άρθρο 17 (παρ. 6β).
Στο τεύχος τεχνικών οδηγιών για την εφαρμογή του ΝΟΚ, άρθρο 17 (παρ. 6β), αναφέρεται ότι στην επέκταση υπογείων μπορούν να περιλαμβάνονται θέσεις στάθμευσης, αποθήκες κατοικίας, μηχανολογικές εγκαταστάσεις κ.ά.
Δεν προσμετράται ούτε στην κάλυψη (άρθρο 12, παράγραφος 4δ) ούτε στην δόμηση (άρθρο 11, παράγραφος 6ιστ).

3. Είναι υπαίθριος χώρος (ΝΟΚ, άρθρο 2, παράγραφος 86α) και βεράντα ισογείου.

 

Συμπλήρωση:
Για να μπορέσεις να έχεις υπόγειο χωρίς να είναι επέκταση το γραμμοσκιασμένο, πρέπει να ονομάσεις ανοικτό ημιϋπαίθριο χώρο (ΝΟΚ, άρθρο 2, παράγραφος 6) την βεράντα.
Έτσι η κάλυψη θα ισούται με το άθροισμα ισογείου και βεράντας, το οποίο θα είναι ίσο με την επιφάνεια του υπογείου.

Edited by Equalizer
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

 

Καλημέρα, έχω ξεκινήσει με κάτι νέο για εμένα που δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν και έχω πολλές απορίες. Έχω κάνει τμηματικά πράγματα για συναδέλφους αλλά ποτέ δεν έχω κλείσει μια υπόθεση και γι'αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω βασικές ερωτήσεις οι οποίες ίσως φανούν χαζές και πολύ απλές ωστόσο εμένα με δυσκολεύουν. Σας γράφω λοιπόν:

 

1) αφού το παράβολο κατ1 και κατ2 είναι 250+15 γιατί βλέπω σε δηλώσεις συναδέλφων να έχει ΚΑΙ πρόστιμο; 

2) πότε βάζω λοιπή παράβαση σε νέο φύλλο καταγραφής και πότε στο ίδιο φύλλο;

3) όταν έχω υπέρβαση κάλυψης χρειάζεται πάντα διάγραμμα κάλυψης και υπολογισμός της υπέρβασης στο σχέδιο;

4) όταν έχω διαμερισματωση σε άδεια του 2000 τι κατηγορία είναι;

5) δεν έχω καταλάβει καθόλου τι είναι ο αναλυτικός προϋπολογισμός(πέρα όπως περιγράφεται  στον 4495/17 για τις 25.000 ευρω, ποτέ χρειάζεται να το υπολογίσω, το καταχωρώ κάπου;

6) κάποια σχέδια της σύστασης ταιριάζει με την αποτύπωση που έκανα όμως όχι σε όλα τα σημεία ,μπορώ να σβήσω σημεία του σχεδίου σύστασης ώστε να φαίνεται πιο καθαρό το σχέδιο που θα ανεβάσω;

7) υπολογισμός προστίμου αυθαίρετου: έχω βρει ένα εξελ όπου μοιράστηκε κάποιο μέλος στο φόρουμ όμως αφού βάλω τα στοιχεία βλέπω ότι έχει διαφορά με το πραγματικό πρόστιμο. Κάνω λάθος σε υπολογισμούς ή μετράει στο περίπου;

😎μετά από μια τακτοποίηση χρειάζεται ενημέρωση της άδειας; χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης εάν έχει ΔΔ με κοινόχρηστο;

9) για ΔΔ με τον γείτονα χρειάζεται Υ/Δ ότι συναινεί στην τακτοποίηση; Ως τι θα το ανεβάσω στα αρχεία;

10) όταν χρειάστηκε να κάνω τμηματικά πράγματα για συναδελφο είδα ότι είχε κάποιες δηλώσεις με 0€ πρόστιμο και χωρίς αρχεία απλά περιέγραφε την ιδιοκτησία, αυτό είναι η βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαίρετων ή γίνεται για άλλον λόγο;

11) η διαδικασία είναι: εισαγωγή νέας δήλωσης, καταχωρώ ιδιοκτήτες, περιγράφω την ιδιοκτησία, καταγράφω τις παραβάσεις στα φύλλα καταγραφής, και πατάω υποβολή δήλωσης για να πληρωθούν τα παράβολα, εάν είναι κατηγορία 3,4 αν κατάλαβα σωστά θα πληρωθεί και πρόστιμο, μέχρι να πληρωθεί εγώ ανεβάζω τα αρχεία, φτιάχνω σχέδιο, τεχνική έκθεση, αμοιβές, μόλις τα έχω ανεβάσει πατάω ξανά υποβολή να βγει ο ηλεκτρονικός κωδικός τον οποίο τον καταγράφω στο σχέδιο, στην τεχνική έκθεση και τα ανεβάζω και κλείνω την δήλωση. Σωστά τα περιέγραψα;

 

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 11:12 ΠΜ, klimakometro said:

Σωστά τα περιέγραψα;...

>90% λάθος

* * * * *

On 2/7/2023 at 11:12 ΠΜ, klimakometro said:

...Έχω βασικές ερωτήσεις οι οποίες ίσως φανούν χαζές και πολύ απλές ωστόσο εμένα με δυσκολεύουν.....

Δεν είναι κακό να έχεις ερωτήσεις που σε δυσκολεύουν ειδικά όταν είσαι φρέσκος στο κουρμπέτι.

Κίνηση Α αναγκαία και υποχρεωτική να γίνει πριν πας στο Β και σε άλλες ερωτήσεις.

Κατέβασε αυτό.

Διάβασε το καλά μια πρώτη καλή ανάγνωση

Μετά πάρε χαρτιά και κλιμακόμετρα και ότι θες και κάνε παραδείγματα ή σενάρια με αυτά.

Μπες και στην πλατφόρμα υπαγωγής και άνοιξε ένα δύο τέστ υπαγωγής.

Μετά ξανακάνεις ερωτήσεις αλλά αν είναι περίπου οι ίδιες σημαίνει ότι δεν τα έκανες τα αναγκαία Α βήματα.

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.