Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ETEAEΠ - πλήρης διάλυση


Allobar

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας άλλος που είχε κάποια υπόθεση στο ΕΤΕΑΕΠ. Έχω στείλει εδώ και 20 ημέρες αίτημα και ζήτησα α.π. και δεν απάντησε κανείς. Στη συνέχεια και σε καθημερινή βάση, προσπαθώ να επικοινωνήσω στα τηλέφωνα τους και δεν απαντά κανείς. Εικόνα πλήρους εγκατάλειψης δηλαδή.

΄Εστειλα την παρακάτω αναφορά στο συνήγορο του Πολίτη. Αν έχουν και άλλοι συνάδελφοι το ίδιο πρόβλημα μπορούν να κάνουν ηλεκτρονική αναφορά από την ιστοσελίδα του συνήγορου του πολίτη.

Αναφορά

Θέμα: Αδυναμία οποιασδήποτε επικοινωνίας με Υπηρεσίες του ΕΤΕΑΕΠ

Περιγραφή:

 

Αξιότιμοι κύριοι, υποβάλλω την παρούσα αναφορά σχετικά με υπόθεση μου το ταμείο ΕΤΕΑΕΠ. Ειδικότερα, θα ήθελα να αναφέρω, ότι δεν υπάρχει καμία δυνατότητα επικοινωνίας πολιτών, οι οποίοι διαμένουν εκτός Αθηνών, με τις Υπηρεσίες του Ταμείου.

Πιο συγκεκριμένα στις 9/7/2020 απέστειλα στη Δ/νση email της γραμματείας του ΕΤΕΑΕΠ, email το οποίο αφορούσε σε Αίτηση επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων εισφορών. Το μήνυμα στάλθηκε στη Δ/νση [email protected], η οποία, σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του ΕΤΕΑΕΠ (https://www.eteaep.gov.gr/web/ ), είναι η Δ/νση της γραμματείας. Στο εν λόγω email επισύναψα τα σχετικά έγγραφα και ζήτησα να ενημερωθώ για τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα λάβει. Μια εβδομάδα μετά και καθώς δεν έλαβα καμία απάντηση ή ενημέρωση, απέστειλα νέο μήνυμα στη Δ/νση [email protected] , η οποία σύμφωνα με την ιστοσελίδα του ΕΤΕΑΕΠ είναι η Δ/νση εξυπηρέτησης των πολιτών. Έως σήμερα 29/7/2020 (20 ημέρες μετά!) δεν έχω λάβει καμία απάντηση.

Επιπλέον, αναφέρω ότι κανένα από τα τηλέφωνα τα οποία αναφέρονται στην Ιστοσελίδα του ΕΤΕΑΕΠ δεν απαντά, καμία εργάσιμη ημέρα και ώρα.

Συνεπώς, όπως γίνεται φανερό από τα παραπάνω, οι υπηρεσίες του συγκεκριμένου ταμείου εμφανίζονται ως εγκαταλειμμένες και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα επικοινωνίας.

Παρακαλώ όπως προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, ώστε να αποκατασταθεί το δικαίωμα των πολιτών και δη των ασφαλισμένων (οι οποίοι πληρώνουν, κατά τα άλλα, τις εισφορές τους) να επικοινωνούν με τις υπηρεσίες του Ταμείου ΕΤΕΑΕΠ για τις υποθέσεις τους.

  • Like 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα,

Εγώ παλεύω πάνω από ένα χρόνο (και μέσω του συνήγορου του πολίτη) να βγάλω άκρη μαζί τους... Το πιο πρόσφατο mail που έστειλα στα [email protected],  και [email protected]:

Εργάζομαι στο ιδιωτικό τομέα ως μηχανικός και οι κρατήσεις μου για τον κλάδο πρόνοιας του ΕΤΕΑΠ συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να υπολογίζονται ως
4% επί των μικτών αποδοχών.

Η εγκύκλιος 30/2020 που εκδόθηκε στις 7.7.20 κάνει αναφορά στο Νόμο 4670/2020 με εφαρμογή από 1.1.20 ενώ δεν γίνεται καμιά αναφορά στο 2019
όπου για όλο το έτος θα έπρεπε να εφαρμόζεται ο Νόμος 4578/2018 που ορίζει κρατήσεις για τον κλάδο πρόνοιας 4% επί του κατώτατου μισθού. Βέβαια ούτε
αυτή η εγκύκλιος είναι υλοποιήσιμη καθώς δεν έχει εκδοθεί σχετική εγκύκλιος από τον ΕΦΚΑ για την αποτύπωση των νέων εισφορών
Αντίθετα το θέμα αυτό αντιμετωπίζεται για τους Μηχανικούς του Δημοσίου τόσο για το 2019 όσο και για το 2020 στο έγγραφο που επισυνάπτω.
Τέλος να σας ενημερώσω ότι κατά την ηλεκτρονική αίτηση επιλογής ασφαλιστικής κατηγορίας (https://www.idika.org.gr/EteaepServices/) λαμβάνω
το μήνυμα "Σύμφωνα με τα στοιχεία που δηλώνετε, δεν προκύπτει εγγραφή σας στο Μητρώο Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών"

Θα ήθελα να με ενημερώστε
1. για τον τρόπο διόρθωσης του λανθασμένου υπολογισμού
2. τρόπο συμψηφισμού των αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών οι οποίες στην περίπτωσή μου ανέρχονται σε ποσό των 1000 ευρώ περίπου
3. το τρόπο επιλογής άλλης ασφαλιστικής κατηγορίας σε περίπτωση που το επιθυμώ

Να σημειωθεί ότι το τελευταίο έτος πολλά τα ανωτέρω έχουν κοινοποιηθεί με
e-mail στις διευθύνσεις:
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
από όπου είτε δεν έχω λάβει απάντηση, είτε η απάντηση είναι ανεπαρκής (π.χ. με παραπέμπουν σε άλλες διευθύνσεις ή σε τηλέφωνα συνεχώς
κατειλημμένα)

Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας (αν τα ανωτέρω αφορούν άλλες Δ/νσεις παρακαλώ προωθήστε τα εσωτερικά και αν είναι δυνατόν με κοινοποίηση σε
εμένα). Επιφυλάσσομαι κάθε νόμιμου δικαιώματός μου καθώς από την μη εφαρμογή των ψηφισμένων νόμων επι 18 μηνες υφίσταμαι οικονομική ζημία.

Το παρόν αίτημα θα κοινοποιηθεί στον Συνήγορο του Πολίτη καθώς και στη Νομική Υπηρεσία του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι το ΕΤΕΑΕΠ πάει από το κακό στο χειρότερο.

Σήμερα έκανα αίτηση διακοπής στην υπαγωγή της ασφάλισης μη-μισθωτών στον ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ). Ρώτησα αν πλέον με τη συγχώνευση με το ΕΤΕΑΕΠ χρειάζεται να κάνω 2η αίτηση και για το ΕΤΕΑΕΠ. Μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο ΕΤΕΑΕΠ για να κάνω και 2η αίτηση. 🤨

Σε παλαιότερη τηλεφωνική επικοινωνία μου με το ΕΤΕΑΕΠ μου είχαν πει ότι μπορώ να κάνω αιτήματα ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: [email protected] Τότε (πριν 7 μήνες) είχα στείλει μήνυμα με συνημμένα τα δικαιολογητικά και μου είχαν απαντήσει ότι θα διευθετήσουν το θέμα μου (ακόμα περιμένω). 😠

Αυτή τη φορά όμως μου ήρθε ένα αυτοματοποιημένο email ως απάντηση, το οποίο με ενημέρωνε ότι λόγω οργανωτικών αλλαγών θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τη φόρμα αυτή https://www.eteaep.gov.gr/web/form#frameForm (απλά για κείμενο, δεν αφήνει να ανέβουν συνημμένα δικαιολογητικά) ή να επικοινωνήσω με το κατάλληλο τμήμα από αυτή τη σελίδα https://www.eteaep.gov.gr/docs/webtelephones.pdf που όμως δεν υπάρχει. 🤯

Και όλα αυτά για μία κατάσταση (παύση εργασιών) που μέσω του ΤΑXIS είναι ορατή στη δημόσια διοίκηση.

Πραγματικά όταν ακούω στην TV για το gov.gr και για τα θαύματα που γίνονται στην ψηφιακή διακυβέρνηση αλλάζω κανάλι γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να τη σπάσω. 🤬💥

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε καταγγελία και στην ΕΑΔ (ΕΘΝΙΚΗ ΑΡΧΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ)  https://aead.gr  η οποία εποπτεύει  ή "εποπτέυει" (θα δείξει)

Υπουργεία & λοιπές Υπηρεσίες της Κεντρικής Διοίκησης/ Ν.Π.Δ.Δ. & Ν.Π.Ι.Δ. της Κεντρικής Κυβέρνησης /Ο.Τ.Α. A’ & B’ βαθμού Επιχειρήσεις & Εποπτευόμενα από τους Ο.Τ.Α. Ν.Π.Δ.Δ. & Ν.Π.Ι.Δ. / Δημόσιες Επιχειρήσεις ή Επιχειρήσεις τη Διοίκηση των οποίων ορίζει το Δημόσιο /Ιδιωτικούς Φορείς/  Φυσικά Πρόσωπα.

Η κατανομή ελέγχων για το 2019 είναι κατα αριθμό (μεγαλύτερο προς μικρότερο)

Ο.Τ.Α. Α’ βαθμού
Νοσοκομεία
Ν.Π.Ι.Δ.
Ν.Π.Δ.Δ.
Φυσικά πρόσωπα
Υπουργεία
Ο.Τ.Α. Β’ βαθμού
Ασφαλιστικοί Οργανισμοί
Αποκεντρωμένες Διοικήσεις
Έλεγχοι περιουσιακής κατάστασης δημοσίων υπαλλήλων
Άλλοι φορείς

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !

 

Τους έχει πετύχει κάποιος συνάδελφος σε τηλέφωνο ; Επειδή και εγώ έχω διάφορα θέματα με το ΕΤΕΑΕΠ , γνωρίζει κάποιος που του βρίσκουμε ; Κλείνουμε κάποιο ραντεβού ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα επικοινωνίας. Και ο συνήγορος του πολίτη απ ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Λυπάμαι που και το ΤΕΕ δεν κάνει τίποτα. Είναι απαράδεκτο, δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ επιβεβαιώνω. Καμία δυνατότητα επικοινωνίας με το ΕΤΕΑΕΠ. Όσο για το TEE, είναι πιο διακοσμητικό κι από κάδρο. Ούτε καν ενημερωτικός δεν είναι ο ρόλος του, τύπου newsletter. Κι έχουν και το θράσος να μας ζητάνε κάθε χρόνο συνδρομή. Απαράδεκτο σύστημα γενικά.

Edited by Vassia_H
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έστειλα πρόσφατα email στο ΕΤΕΑΕΠ και μου απάντησε τηλεφωνικά μια εξυπηρετική κυρία. Μου έδωσε ως τηλέφωνο επικοινωνίας το 210-5219713 και για την περίπτωση που δεν θα είναι διαθέσιμο, το 210-5219807. Αυτά αφορούν μόνο το τμήμα επικουρικής ασφάλισης του ΕΤΕΑΕΠ και όχι το τμήμα ΕΦΑΠΑΞ. Για το τελευταίο μου έδωσαν την διεύθυνση email <[email protected]>, στην οποίαν έστειλα ερώτημα. Μου τηλεφώνησαν σχεδόν αμέσως. Το τηλέφωνο επικοινωνίας για το ΕΦΑΠΑΞ είναι το 210-3270415 (και ίσως και τα 210-3270414, 210-3270417, 210-3270421).

Edited by neoklis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, neoklis said:

Έστειλα πρόσφατα email στο ΕΤΕΑΕΠ και μου απάντησε τηλεφωνικά μια εξυπηρετική κυρία. Μου έδωσε ως τηλέφωνο επικοινωνίας το 210-5219713 και για την περίπτωση που δεν θα είναι διαθέσιμο, το 210-5219807. Αυτά αφορούν μόνο το τμήμα επικουρικής ασφάλισης του ΕΤΕΑΕΠ και όχι το τμήμα ΕΦΑΠΑΞ. Για το τελευταίο μου έδωσαν την διεύθυνση email <[email protected]>, στην οποίαν έστειλα ερώτημα. Μου τηλεφώνησαν σχεδόν αμέσως. Το τηλέφωνο επικοινωνίας για το ΕΦΑΠΑΞ είναι το 210-3270415 (και ίσως και τα 210-3270414, 210-3270417, 210-3270421).

Καλημέρα, για το ΕΤΕΑΕΠ -επικουρική, πού έστειλες μέηλ; και μετά από πόση ώρα/μέρες σε πήραν τηλ;

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, s2117 said:

Καλημέρα, για το ΕΤΕΑΕΠ -επικουρική, πού έστειλες μέηλ; και μετά από πόση ώρα/μέρες σε πήραν τηλ;

ΕΤΕΑΕΠ (επικουρική)
[email protected]

Την άλλη μέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.