Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ETEAEΠ - πλήρης διάλυση


Allobar

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος με ποιο σκεπτικό μας χρεώνουν;

Είχα καιρό να μπω στο σύστημα και είχε μαζευτεί ένα ποσό. Το ειδοποιητήριο του Σεπτεμβρίου (ημερομηνία πληρωμής έως 30/10) είχε μηνιαία εισφορά μηδέν και εισφορές εκτός εκκαθάρισης Χ.

Πληρώνω εμπρόθεσμα όλο το ποσό και περιμένω μερικές εβδομάδες να φανεί στο σύστημα ότι συμπεριλήφθηκε στην εξόφληση.

Το νέο ειδοποιητήριο πάλι έχει μηνιαία εισφορά μηδέν αλλά έχει εισφορές εκτός εκκαθάρισης μερικές εκατοντάδες ευρώ.

Ξέρει κανείς από που προκύπτει αυτό το ποσό; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το μηδενικό μηνιαίο του ΕΤΕΑΠ έχει συζητηθεί που οφείλεται. Σε γενικές γραμμές οφέιλειται σε αυτό που αναφέρει η από 2/10/2020 Ανακοίνωση του ΕΤΕΑΕΠ.

Για το άλλο που γράφεις (επειδή όπως γραφεις:

34 minutes ago, sdim said:

Είχα καιρό να μπω στο σύστημα

θα πρέπει να πας να δεις τι πήγε και εξόφλησε το ποσό που κατέβαλες, τόσο στις μηνιαίες εισφορές (αν είχες αφήσει εκκρεμότητες μέχρι και τον 6ο/2020) όσο και στις δύο εκκαθαρίσεις.

Γενικότερα το ποσό που καταθέτουμε πάει και εξοφλεί:

χρονικά από τις παλαιότερες δημιουργούμενες απαιτήσεις που έχουν ζητηθεί στις οφειλές, προς τις νεότερες απαιτήσεις που έχουν ζητηθεί στις οφειλές.

Αν εξαντληθεί η πληρωμή των παραπάνω οφειλών και έχει περισέψει ποσό πάει και εξοφλεί χρονικά από τις παλαιότερες δημιουργούμενες απαιτήσεις που ΔΕΝ έχουν ακόμη ζητηθεί στις οφειλές, προς τις νεότερες απαιτήσεις που ΔΕΝ έχουν ακόμη ζητηθεί στις οφειλές.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όλες τις καρτέλες, προσπαθώ να μαντέψω τι γίνεται και δεν βγάζω άκρη.

Πηγαίνω την καρτέλα "Καταβολές": μου εμφανίζει ότι έχει καταβάλει το ποσό Χ. Σε όλες τις πληρωμές είναι τσεκαρισμένο το "Συμπεριλήφθηκε στην Εξόφληση".

Πηγαίνω στην καρτέλα "Εισφορές": Αθροίζω τα ποσά που έχουν τσεκαρισμένο του κουτάκι "Εξόφληση" και μου βγαίνει μικρότερο ποσό κατά περίπου 225€.

Παράλληλα το υπόλοιπο στο από το προηγούμενο ειδοποιητήριο είναι υπερδιπλάσιο, ενώ είχα εξοφλήσει το συνολικό ποσό τον περασμένο μήνα.

 

Δεν λέω να μην τα πληρώσω αλλά τουλάχιστον έχω περιέργεια να μάθω τι πληρώνω.

Εκδίδουν ένα ειδοποιητήριο. Μπορούν να με χρεώσουν ότι πρέπει να χρεώσουν από τον νόμο αλλά όταν δεν βλέπω αιτιολογία στο ειδοποιητήριο προβληματίζομαι.

Αν δεν βρω τι έχουν χρεώσει με βλέπω να πηγαίνω απευθύνομαι στη Εθνική Αρχή Διαφάνειας.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι για να σου απαντήσει κάποιος πρέπει κυριολεκτικά να έχει την πολύ συγκεκριμένη/αναλυτική εικόνα των εισφορών σου και να αφιερώσει αρκετή ώρα.

Δες τα παρακάτω (αν δεν το έχεις ήδη κάνει):

3 & 1) Στην καρτέλα "Καταβολές" θα πηγαίνεις στον κάθε μήνα και θα ελέγχεις κάτω από το "ΕΞΟΦΛΗΣΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ" και θα αντιπαραβάλλεις τα: "Ποσό καταβολής", "Ημερομηνία καταβολής" σε σχέση με τα: "Ποσό", "Ημερομηνία καταβολής" που υπάρχει στην καρτέλλα με τις "Καταβολές". Η αντιπαραβολή αυτή θα σου δείξει τι μέρος του ποσού της κάθε φορά συγκεκριμένης ημερομηνίας από τις καταβολές πήγε και εξόφλησε την κάθε φορά συγκεκριμένη ημερομηνία εισφορές.
3 & 2) Το ίδιο θα κάνεις και με τις δυο εκκαθαρίσεις. 

Είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία.

 

11.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα καταβολές:

Χρεωστικά Υπόλοιπα: Δε Βρέθηκαν Χρεωστικά Υπόλοιπα

Πιστωτικά Υπόλοιπα: Δε Βρέθηκαν Πιστωτικά Υπόλοιπα

Υπόλοιπο προς Τακτοποίηση: Δε Βρέθηκε Υπόλοιπο προς Τακτοποίηση

 

Στην καρτέλα εισφορές, στο κάτω μέρος αναφέρει:

Ιστορικό Εκδοθέντων Ειδοποιητηρίων από 1/1/2017

Αθροίζω τα ποσά όλων των ειδοποιητηρίων και μου βγαίνουν περίπου 100€ λιγότερα απ'ότι έχω καταβάλει, δηλαδή σύμφωνα με τα ειδοποιητήρια έχω και περίσσεια.

Τους έστειλα μήνυμα, ελπίζω να απαντήσουν.

Αν συνεχίσει αυτή η αδιαφάνεια νομίζω ότι ακόμα και όσοι είμαστε συνεπείς θα σταματήσουμε να πληρώνουμε από ιδεολογία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.