Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρόνος δημιουργίας οικοπέδου


erling

Recommended Posts

Δεν έχω τον τίτλο αποδοχής κληρονομιάς στη διάθεσή μου.Θα χρειαστεί να τον ζητήσω; Στη γονική παροχή που έχω στα χέρια μου δεν αναφέρεται πως το απέκτησε ο θανών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, γνωρίζει κάποιος εάν η φωτοερμηνεία ισχύει για απόδειξη χρόνου δημιουργίας σε κατά παρέκκλιση οικόπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού <2000 κατοίκων; 

Link to comment
Share on other sites

θα δεις το ΦΕΚ ΦΕΚ Β 251 2012.

 Υπαρχουν συμβολαια ομορων?

Υπαρχει καποιο μεγαλυτερο αρχικο με τιτλο?

Υπαρχει καποιο συμβολαιο ομορου, που κατετμησε το αρχικο, ωστε να ισχυριθεις οτι το εναπομενον ειναι αυτο που σε ενδιαφερει?

Υπαρχει κτηματολογιο?

Ειδες ποιο ειναι το ιστορικο του οικοπεδου???

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις  ειναι μια αγωγη χρησικτησιας...

δλδ οτι το εχεις στη νομη σου " απο το ετος ...."

Αυτο θα εναι το ετος δημιουργιας και θα γινει δεκτο χωρις  αντιρρησεις.

δες και εδω

https://www.michanikos.gr/search/?q=ετος δημιουργιας&fromCSE=1

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντησή σου, περιληπτικά να σου αναφέρω το ιστορικό της υπόθεσης. Ο πωλητής απέκτησε το γεωτεμάχιο με γονική παροχή το 1986 με επιφάνεια 250 τμ η όση επιφάνεια και εάν είναι πλέον ή έλατον. Η μητέρα του το κατείχε από άγραφη διανομή από 35 χρόνια. Το 2017 το αγοράζει ο πελάτης μου και η επιφάνεια του γεωτεμαχίου με νεώτερη καταμέτρηση (τοπογραφικό) είναι 600 τμ. Ο πελάτης μου θέλει να οικοδομήσει και ζήτησα απ΄την ΥΔΟΜ βεβαίωση αρτιότητας - οικοδομησιμότητας προσκομίζοντας φωτοερμηνεία η οποία εμφανίζει τη γεωμετρία του γεωτεμαχίου χωρίς μεταβολή από το 1972. Το γεωτεμάχιο είναι οριοθετημένο στις περισσότερες πλευρές απ΄τους όμορους (αποδέχονται την υφιστάμενη κατάσταση). Η ΥΔΟΜ δεν δέχεται την φωτοερμηνεία ως στοιχείο και προφορικά μου απάντησαν (θα απαντήσουν και εγγράφως) ότι ελέγχουν τα συμβόλαια & δεν μπορεί να δικαιολογηθεί η μεγάλη απόκλιση της επιφάνειας μεταξύ των δύο συμβολαίων & άρα δεν μπορεί να οικοδομηθεί. Έχει δίκιο; Απ ότι γνωρίζω η φωτοερμηνεία χρησιμοποιείται και έχει ισχύ και σε νομικές περιπτώσεις στις δικαστικές αίθουσες. Μπορώ να προσφύγω κατά της απάντησης σε ανώτερη αρχή;  

Ευχαριστώ πολύ!  

Link to comment
Share on other sites

ενα ειναι βεβαιο:

οτι εχει εμβαδον 250 τμ. με χρονο δημιουργιας το 1986.

Τα υπολοιπα τμ. εχουν προστεθει το 2017...

Ειμαι περιεργος, τι εγραψε στην δηλωση του ν 651 του συμβολαιου ο μηχανικος

Κατα τα λοιπα,

οταν δουνε τα στοιχεια που λενε οτι θα δουνε, θα σου απαντησουν και θα προχωρησεις με προσφυγη "υπερθεν"

Αλλα, πολύ δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα....
 

 

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοερμηνεία δεν αποδεικνύει τίποτε για το χρόνο δημιουργίας του γεωτεμαχίου. Μόνο τίτλοι ή δικαστική απόφαση (περί χρησικτησίας) έχουν ισχύ.

Αν με τα 600 μ² εμπίπτεις στον κανόνα της αρτιότητας, το πολύ-πολύ να βγάλεις μια δικ. απόφαση περί χρησικτησίας των >250 μ². Αν όμως εμπίπτεις στην παρέκκλιση, τα πράγματα σκουραίνουν. Θα πρέπει να αποδειχθεί (πάλι με δικ. απόφαση) ότι το αρχικό γεωτεμάχιο προϋπήρχε (με το εμβαδόν που έχει σήμερα) του 1985

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δυστυχώς είμαι στην παρέκκλιση με τα 600 τμ. Ποια είναι η διαδικασία που απαιτείται για έκδοση δικαστικής απόφασης;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, jmoirots said:

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δυστυχώς είμαι στην παρέκκλιση με τα 600 τμ. Ποια είναι η διαδικασία που απαιτείται για έκδοση δικαστικής απόφασης;

έχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.