Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρόνος δημιουργίας οικοπέδου


erling

Recommended Posts

σωστα .....

"καποιες" πολεοδομιες δεν αποδεχονται την "συλληβδην" απαγορευση, με βαση την κοινη λογική,

ειδικα εάν υπαρχουν "ισχυρα" επιχειρηματα [συνηθως ειναι μισθωτηρια ή μικροδανεια/προσημειωσεις της ΑΤΕ...]

Και, για να προλαβω τους "απιστους θωμαδες":-D

ενα πρακτικο συμβιβασμου στοιχιζει ελαχιστα

και δεν εχεις τον φοβο του γειτονα....

να αποφασισει ο πελατης με τον δικηγορο του.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

έχω μια περίπτωση που έχει ανατεθεί ήδη σε δικηγόρο για να λυθεί, αλλά θέλω τα φώτα σας.

Λοιπόν σε γήπεδο 3 στρ. εντός ζώνης άρτιο μόνο κατα παρέκκλιση (προ 77), έχουμε αγορά απο πελάτη μου το 2018. Εχουμε μια γονικη παροχη το 94 στην πωλητρια η οποια αναγράφει οτι ο πατέρας της το απέκτησε απο ατυπη δωρεα εν ζωη του πατέρα του το 1940 και με συνεχή και αδιατάραχτη νομή του (χρησικτησία). Όλα καλά μέχρι εδώ... ψάχνοντας τις μερίδες στο υποθυκοφυλακείο βρέθηκε αποδοχή κληρονομιάς του 1969 που ουσιαστικά αποδέχονται το εν λόγω γηπεδο εξ αδιαιρετου 4 κληρονομοι εκ των οποίων και ο πατέρας της πωλήτριας. 'Οπως καταλαβαίνετε, υπάρχει θέμα ασυμφωνίας τίτλων.Οι άνθρωποι για να γλυτώσουν χαρτούρες η φόρους ,δεν ξέρω, έκαναν οτι να ναι...αλλά μετά απο επικοινωνία με τους κληρονόμους φαίνεται οτι όντως μεταξυ τους τα μοιράσανε έτσι και δεν διεκδικεί κανείς το συγκεκριμένο.

Έχω μελετήσει όλες τις αναρτήσεις για παρόμοια θέματα , όπως και αυτήν

On 6/2/2021 at 4:56 ΜΜ, dimitris GM said:

δεν αποτελει νεο ετος δημιουργιας, η κτηση της κυριοτητας ενος γηπεδου  ειτε με μεταβιβαση ειτε με χρησικτησια, [εκτος εάν δημιουργει κατατμηση.]

Το ουσιαστικο  που σε απασχολει ειναι η πολεοδομική ταυτοτητα του γηπεδου.

Την εχεις απο συμβολαιο του  "1960" μεταγεγραμμενο και παραμένει η ίδια.

Σε ποιον ανηκει σημερα,  αυτο το ιδιο ακίνητο,   ειτε εξ αγορας ειτε απο ατυπη δωρεα ειτε εκ χρησικτησιας ειτε εξ αλλου λογου

δεν επιδρα στο "ετος δημιουργιας".

 

και έχω καταλήξει οτι σαν χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου, ανεξαρτητα απο το ιδιοκτησιακό, πάιρνουμε την ημερομηνια θανάτου  (1965) ή την μεταγραφη της αποδοχής κληρονομιάς (1969)

Η λύση που σκεφτήκαμε με τον δικηγόρο έιναι να διορθωθούν οι τίτλοι, αυτος του 1994 να γράφει οτι περιήλθε κατα 1/4 απο την αποδοχη κληρονομιάς το '69 και κατα 3/4 με άτυπη δωρεά των αδελφών του το '70, έτσι ώστε να λυθεί και το θέμα της διαδοχής των τίτλων. 

Πώς σας φαίνεται το όλο σκεπτικό? Πιστέυετε πως θα έχουμε καλύψει και το θέμα της παρέκκλισης ή θα προκύψει θέμα στην πολεοδομία? Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου κάποιος μεταγενέστερος? (γονική παροχή ή διορθώσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πότε εγινε η αποδοχη και αλλο η ημερομηνια θανατου.

Εδω, παίρνουμε την ημερομηνια θανάτου  (1965)

Το γηπεδο και το ετος δημιουργιας, δεν αλλαζει ειτε με το 100% ειτε με ποσοστα εξ αδιαιρετου.

Εχεις συμβολαιο του 2018, με τιτλο "χρησικτησια", μη αποδεικνυομενη ως προς το ετος δημιουργιας.

Μενει η διορθωση των τιτλων.

  Εγω θα εκανα πρακτικο συμβιβασμου

και στη συνεχεια τροποποιηση του τιτλου της πωλητριας.

 Αρα

Μετα την αποδοχη του 69-αρα πριν το 77- διανειματε ατυπα και πηρε ολοκληρο αυτο το γηπεδο....

εκτοτε αυτο το συγκεκριμενο ανηκει σε σενα.

Παιρνεις χρονο δημιουργιας το 65, εναρξη  νομης το 1969

Καλυπτεσαι για την παρεκκλιση.

[και ποιος εκανε ερευνα και δεν βρηκε την αποδοχη του παππού  σε ποσοστο μαζι με τους υπολοιπους;;;]

υγ

ή και  με διορθωση συμβολαιου

λογω μη ορθης περιγραφης του συμβολαιου......

με βαση οτι ειχε ποσοστο με την ταδε αποδοχη...ειχαν και οι αλλου...εκαναν ατυπες δωρεες και κατεχει...ποσοστο εξ αποδοχης και....ποσοστα απο τις ατυπες/χρησικτησια.

βαλε και σαν εκ τριτου τους αλλους συγκληρονομους-αν υπαρχουν

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, dimitris GM said:

ή και  με διορθωση συμβολαιου

λογω μη ορθης περιγραφης του συμβολαιου......

με βαση οτι ειχε ποσοστο με την ταδε αποδοχη...ειχαν και οι αλλου...εκαναν ατυπες δωρεες και κατεχει...ποσοστο εξ αποδοχης και....ποσοστα απο τις ατυπες/χρησικτησια.

βαλε και σαν εκ τριτου τους αλλους συγκληρονομους-αν υπαρχουν

 

Καλημέρα και ευχαριστώ! (Γενικά για τα φώτα σου 😉)

Οπότε με το edit σου καταλαβαίνω οτι μπορούμε να προχωρήσουμε στην διόρθωση των συμβολαίων. Επειδη είναι παλιο (1994) ρωτήσαμε και την υποθυκοφύλακα και μας έιπε οτι γίνεται . Εννοείται οτι ο δικηγόρος είναι σε επικοινωνία και με τους λοιπούς κληρονόμους.

Όσο για την ημερομηνία δημιουργίας, αυτο διευκρινίζεται στην Εγκ-9622/1473/7/4-3-92 Εγκ-7/92,  ή υπάρχει και κάποια άλλη γνωμοδότηση ή εγκ, που να αναφέρει ξεκάθαρα οτι δεν εξαρτάται απο το ιδιοκτησιακό?

Link to comment
Share on other sites

Χρονος δημιουργιας ειναι παντα ο χρονος θανατου του κληρονομουμενου

Εχεις και bonus οτι,

πριν το 77, το 1969, εγινε αποδοχη κληρονομιας.

Καλυπτεσαι και απο αυτη.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έκανα τοπογραφικό σε οικόπεδο εντός ρυμοτομικού σχεδίου, εμβαδού περίπου 160 τ.μ. Η αρτιότητα κατά κανόνα στην περιοχή είναι 200 τ.μ., αλλά υπάρχει παρέκκλιση 112,5 τ.μ. για οικόπεδα που δημιουργήθηκαν πριν το 1954, που είναι και η ημερομηνία ένταξης της περιοχής στο σχέδιο πόλης.

Στο οικόπεδο αυτό, εκδόθηκαν δύο οικοδομικές άδειες το 1960 και το 1962.

Στο ιστορικό του τίτλου κτήσης, αναφέρεται ότι το οικόπεδο προέρχεται από κατάτμηση μεγαλύτερης έκτασης, που έγινε "με το Χ συμβόλαιο του 1957, κατόπιν του Υ προσύμφωνου του 1952 και των τροποποιητικών πράξεων του 1955 και 1956."

Τα παραπάνω ιστορικά συμβόλαια δεν τα έχω ακόμα στα χέρια μου και θα τα ζητήσω. Όμως, διαβάζοντας την εγκύκλιο 7-92 που αφορά στον χρόνο δημιουργίας οικοπέδων, γράφει συγκεκριμένα ότι για τις κατατμήσεις θεωρείται ως ο χρόνος μεταγραφής του οριστικού συμβολαίου (άρα το 1957). Βγάζω λοιπόν το συμπερασμα ότι το οικόπεδο που με αφορά είναι μη άρτιο.

Ερωτήσεις:
- Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να μου διαφεύγει?
- Μήπως όταν εκδόθηκαν οι άδειες το 60 και το 62, που δεν υπήρχε η εγκύκλιος 7-92, θεώρησαν ως χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου αυτόν του προσυμφώνου (1952)?
- Συνάδελφός μου που θα κάνει την τακτοποίηση, θα πρέπει να θεωρήσει ότι η άδεια είχε βγει με ψευδή στοιχεία?
- Η παραπάνω κατάτμηση θεωρείται υπαίτια? Μπορώ να κάνω χρήση του άρθρου 25 του Ν.1337/83 και να θεωρήσω το οικόπεδο οικοδομήσιμο κατ'εξαίρεση? Οι υπόλοιπες προϋποθέσεις του άρθρου τηρούνται και τα όμορα οικόπεδα είναι όλα επίσης οικοδομημένα και δεν υπάρχει δυνατότητα τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

- μηπως το προσυμφωνο αναφερονταν μεν σε αυτη  την πωληση, αλλα ειχε προηγηθει προγενεστερη αγορα στο ονομα του εκ προσυμφωνου πωλητη;

- μηπως προκειται για λεγομενο "ισχυρο προσυμφωνο" οπου γινεται εξοφληση του τιμηματος και παρεδοθη η νομη εκτοτε, αρα πας στο 1952;....

- Οι αδειες τι γραφουν στην πινακιδα τους;

- ειδες για την θεωρητικη μεσοτοιχια;

Αν δεν εχεις απαντηση στα ανωτερω,

τοτε

- με ετος δημιουργιας το 1957 μπορεις να πας στο 25.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απαντήσεις

1. ???

2. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι "θεώρησαν" τότε. Πάντως, σε κάθε περίπτωση, η ευθύνη ανήκει στην υπηρεσία. Από νομική άποψη, δεν νομίζω πως υπήρχε κάποια διαφοροποίηση τότε.  Η εγκύκλιος, απλώς, προσπάθησε να "μαζέψει" και να "μπαλώσει" κάποια πράγματα. 

3. Αν έχει δειχτεί το πραγματικό σχήμα κι εμβαδόν του οικοπέδου, οι άδειες θεωρούνται καλώς εκδοθείσες (με ευθύνη της υπηρεσίας που δεν έλεγξε, ως όφειλε, την παρέκκλιση). 

4. Ναι, εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις. Θα σου ζητήσουν όμως υ.δ. του ιδιοκτήτη ότι γνωρίζει τις συνέπειες (πιθανή ακύρωση της άδειας, λόγω αντισυνταγματικότητας του άρθρου) και αναλαμβάνει την ευθύνη. Θα πρέπει να τον έχεις προετοιμάσει γι αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ntanos Το θέμα φαινομενικά είναι όπως το αναφέρεις. Προσωπικά θα τηρούσα στάση αναμονής μέχρι να είχα στα χέρια μου όλα τα συμβόλαια, τις Ο.Α και τα τοπογραφικά τους. Επιπλέον, επειδή πρόκειται για παλιό σχέδιο, να εξεταστεί και η περίπτωση τοπικής τροποποίησής του. Για τις άδειες εάν εκδόθηκαν με ψευδή στοιχεία και όντως αποδειχθεί ότι τότε το οικόπεδο ήταν μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον υπολογισμό του προστίμου, κάτι που δεν έχει καμία συνέπεια αφού κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για αυθαιρεσίες προ 75 (κατηγορία 1) με πρόστιμο 250 Ε (είτε ληφθεί υπόψη Ο.Α στο ακίνητο, είτε όχι).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 3 για τις ταυτόχρονες και αλληλοσυμπληρούμενες απαντήσεις σας!

Δημήτρη το διάταγμα περί μεσότοιχων δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην περίπτωσή μου διότι η διαφορά είναι μεγάλη.

Θα πάρω τα συμβόλαια και θα επανέλθω. Σε περίπτωση όμως που τελικά θεωρηθεί όντως ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου το 1957, ήθελα να ρωτήσω, για το άρθρο 25 του Ν.1337/83, σίγουρα δεν αποτελεί πρόβλημα ότι δημιουργήθηκε με κατάτμηση μη άρτιο οικόπεδο, μετά την έγκριση του σχεδίου πόλεως και κατά παράβαση των πολεοδομικών διατάξεων? ή το γεγονός ότι προϋπάρχει του έτους 1977 μας καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.