Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρόνος δημιουργίας οικοπέδου


erling

Recommended Posts

ΝΟΚ παρ9α. άρθρο 17

 

Τα οικόπεδα οριοθετούνται με σταθερούς οριοδείκτες ή με περιφράγματα. Επιτρέπεται η περίφραξη των αρτίων οικοπέδων και γηπέδων και των μη ρυμοτομούμενων τμημάτων των μη αρτίων και μη οικοδομήσιμων οικοπέδων, που βρίσκονται σε εντός σχεδίου περιοχές. Επιτρέπεται η περίφραξη μη αρτίων γηπέδων με πρόχειρη κατασκευή, όπως συρματόπλεγμα.

 

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα σας στην πολεοδομια της ξανθης αμφισβητουν με την εγκ 7/92. Ουσιαστικαν δεν δεχονται βεβαιωσεις δημαρχων γιατι λενε οτι δεν ισχυει.

Παρακαλω αν υπαρχει καποιος που αντιμετωπιζει το προβλημα αυτο και αν πραγματι υπαρχει κατι που ακυρωνει αυτον το τροπο αποδειξης χρονου δημιουργιας οικοπεδων - γηπεδων

 

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Έγινε διόρθωση από την ομάδα συντονισμού.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το 2002 βγηκε δικαστικη αποφαση για εκτακτη χρησικτησια ενος οικοπεδου...Χρονος δημιουργιας του ειναι το 2002??

Να επισημανω οτι υπηρχε προσυμφωνο παλιοτερα..αλλα το Μονομελες Πρωτοδικειο εδωσε την κυριοτητα, νομη και κατοχη το 2002 και η μεταγραφη εγινε το 2004!

Επισης, σε αλλη δικαστικη αποφαση του οικοπεδου (σχετικα με αρση απαλλοτριωσης) αναφερεται οτι το νεμονταν οι ιδιοκτητες απο το 1979..Αυτο με καλυπτει? Για το αρθρο 25 του 1337/83 με ενδιαφερει..

 

Επισης, μια παρεκκλιση αρτιοτητας που κυνηγαω ειναι η 26-2-79..Τι γινεται τωρα που αναφερει η αποφαση σκετο το 1979?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κτήσης κυριότητας με έκτακτη χρησικτησία ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου θεωρείται ο χρόνος που αρχίζει η έκτακτη χρησικτησία και αν αυτό δεν αναφέρεται στο ιστορικό ή στο διατακτικό της σχετικής δικαστικής απόφασης τότε λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος μεταγραφής της.

Αυτο αναφερεται καπου επισημα???

Link to comment
Share on other sites

 χρονος δημιουργιας ειναι αυτος που αναγραφει η αποφαση

οτι αρχισε  να νεμεται..

 

ξαναδιαβασε την αποφαση...

 

με ετος  το 1979....

το 25 λεει για 1977 ή θυμαμαι λαθος..???

 

 

εδιτ

1. Με βάση το άρθρο 25 παρ. 1 του ν. 1337/1983:
"1. Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων, που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του ν. 651/1977 περί καταργήσεως του ν.δ/τος 349/1974 κ,λπ.", μπορεί κατ` εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον:
α. Εχουν μια πλευρά τους τουλάχιστον 5 μ. σε κοινόχρηστο χώρο,
β. Μέσα σε αυτό, βάσει του ισχύοντος Σ.Δ. της περιοχής και μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικό ακάλυπτων χώρων, εγγράφεται κτίριο εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευρός 5 μ".

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/37096-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-500-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7/page-2

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.....

 

Επισης, μια παρεκκλιση αρτιοτητας που κυνηγαω ειναι η 26-2-79..Τι γινεται τωρα που αναφερει η αποφαση σκετο το 1979?

Δεν ξέρω σε ποιά περίπτωση αναφέρεσαι, αλλά μπορείς να αποδείξεις την αυτοτέλεια του δικού σου, βάσει των τίτλων των όμορων .

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

 χρονος δημιουργιας ειναι αυτος που αναγραφει η αποφαση

οτι αρχισε  να νεμεται..

 

ξαναδιαβασε την αποφαση...

 

με ετος  το 1979....

το 25 λεει για 1977 ή θυμαμαι λαθος..???

 

 

εδιτ

1. Με βάση το άρθρο 25 παρ. 1 του ν. 1337/1983:

"1. Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων, που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του ν. 651/1977 περί καταργήσεως του ν.δ/τος 349/1974 κ,λπ.", μπορεί κατ` εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον:

α. Εχουν μια πλευρά τους τουλάχιστον 5 μ. σε κοινόχρηστο χώρο,

β. Μέσα σε αυτό, βάσει του ισχύοντος Σ.Δ. της περιοχής και μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικό ακάλυπτων χώρων, εγγράφεται κτίριο εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευρός 5 μ".

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/37096-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-500-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7/page-2

Το 25 λεει για το 1977 απλα εγω πριν φτασω να χρησιμοποιησω το αρθρο αυτο ενδεχεται να ειμαι αρτιος κατα παρεκκλιση οπου η παρεκκλιση θελει ημερομηνια 26-2-79.. Εγω το νεμομαι απο το 1979 απλα δεν αναγραφεται ο μηνας..Ισως θεωρειται η 1η μερα του χρονου..Δεν ξερω..

 

 

Δεν ξέρω σε ποιά περίπτωση αναφέρεσαι, αλλά μπορείς να αποδείξεις την αυτοτέλεια του δικού σου, βάσει των τίτλων των όμορων .

Σωστα..μπορω να δω τους τιτλους των ομορων απλα στη θεση του οικοπεδου μου το σχεδιο τοτε το εδειχνε δρομο..Αρα, και αν καταφερω να παρω τους τιτλους τους μαλλον θα αναγραφουν οτι συνορευουν με δρομο..

Link to comment
Share on other sites

getsakna

 

"Το 25 λεει για το 1977 απλα εγω πριν φτασω να χρησιμοποιησω το αρθρο αυτο ενδεχεται να ειμαι αρτιος κατα παρεκκλιση οπου η παρεκκλιση θελει ημερομηνια 26-2-79.. Εγω το νεμομαι απο το 1979 απλα δεν αναγραφεται ο μηνας..Ισως θεωρειται η 1η μερα του χρονου..Δεν ξερω..."

 

αν  ησουνα  εσυ ο "αρμοδιος" υπαλληλος

και ερχονταν ο συναδελφος και ισχυριζονταν "1979 εννοει την 1η καθε ετους και οχι τον Ιουνιο ή τον Δεκεμβριο.."

 

τι θα ζητουσες προς "επιβεβαιωση"??

 

[αυτα,  για να βλεπουμε και την "αλλη πλευρα" του προβληματος]

 

υγ

 

[κατι ειχες πει για "προσυμφωνο"...τι ακριβως αφορα... και τι ημερομηνια εχει αυτο το προσυμφωνο]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Το προσυμφωνο δεν το εχω μπροστα μου (θα το παρω ομως)...Θεωρω πως ειναι το ''πατημα'' του Πρωτοδικειου για την εκτακτη χρησικτησια..

Οσο αφορα την ''ανταλλαγη'' ρολων που εθεσες..δεν εχω απαντηση..το 1979 γραφει η αποφαση και τπτ αλλο..Δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

αν η αποφαση βασιζεται στο προσυμφωνο

 

το προσυμφωνο ειναι εγγραφο βεβαιας χρονολογιας...

 

αρα για την ημερομηνια δημιουργιας ισχυει  η ημερομηνια συνταξης του προσυμφωνου

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.