Jump to content
erling

Χρόνος δημιουργίας οικοπέδου

Recommended Posts

ΝΟΚ παρ9α. άρθρο 17

 

Τα οικόπεδα οριοθετούνται με σταθερούς οριοδείκτες ή με περιφράγματα. Επιτρέπεται η περίφραξη των αρτίων οικοπέδων και γηπέδων και των μη ρυμοτομούμενων τμημάτων των μη αρτίων και μη οικοδομήσιμων οικοπέδων, που βρίσκονται σε εντός σχεδίου περιοχές. Επιτρέπεται η περίφραξη μη αρτίων γηπέδων με πρόχειρη κατασκευή, όπως συρματόπλεγμα.

 

Edited by ted78

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα σας στην πολεοδομια της ξανθης αμφισβητουν με την εγκ 7/92. Ουσιαστικαν δεν δεχονται βεβαιωσεις δημαρχων γιατι λενε οτι δεν ισχυει.

Παρακαλω αν υπαρχει καποιος που αντιμετωπιζει το προβλημα αυτο και αν πραγματι υπαρχει κατι που ακυρωνει αυτον το τροπο αποδειξης χρονου δημιουργιας οικοπεδων - γηπεδων

 

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Έγινε διόρθωση από την ομάδα συντονισμού.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 2002 βγηκε δικαστικη αποφαση για εκτακτη χρησικτησια ενος οικοπεδου...Χρονος δημιουργιας του ειναι το 2002??

Να επισημανω οτι υπηρχε προσυμφωνο παλιοτερα..αλλα το Μονομελες Πρωτοδικειο εδωσε την κυριοτητα, νομη και κατοχη το 2002 και η μεταγραφη εγινε το 2004!

Επισης, σε αλλη δικαστικη αποφαση του οικοπεδου (σχετικα με αρση απαλλοτριωσης) αναφερεται οτι το νεμονταν οι ιδιοκτητες απο το 1979..Αυτο με καλυπτει? Για το αρθρο 25 του 1337/83 με ενδιαφερει..

 

Επισης, μια παρεκκλιση αρτιοτητας που κυνηγαω ειναι η 26-2-79..Τι γινεται τωρα που αναφερει η αποφαση σκετο το 1979?

Edited by getsakna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε περίπτωση κτήσης κυριότητας με έκτακτη χρησικτησία ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου θεωρείται ο χρόνος που αρχίζει η έκτακτη χρησικτησία και αν αυτό δεν αναφέρεται στο ιστορικό ή στο διατακτικό της σχετικής δικαστικής απόφασης τότε λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος μεταγραφής της.

Αυτο αναφερεται καπου επισημα???

Share this post


Link to post
Share on other sites

 χρονος δημιουργιας ειναι αυτος που αναγραφει η αποφαση

οτι αρχισε  να νεμεται..

 

ξαναδιαβασε την αποφαση...

 

με ετος  το 1979....

το 25 λεει για 1977 ή θυμαμαι λαθος..???

 

 

εδιτ

1. Με βάση το άρθρο 25 παρ. 1 του ν. 1337/1983:
"1. Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων, που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του ν. 651/1977 περί καταργήσεως του ν.δ/τος 349/1974 κ,λπ.", μπορεί κατ` εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον:
α. Εχουν μια πλευρά τους τουλάχιστον 5 μ. σε κοινόχρηστο χώρο,
β. Μέσα σε αυτό, βάσει του ισχύοντος Σ.Δ. της περιοχής και μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικό ακάλυπτων χώρων, εγγράφεται κτίριο εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευρός 5 μ".

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/37096-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-500-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7/page-2

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....

 

Επισης, μια παρεκκλιση αρτιοτητας που κυνηγαω ειναι η 26-2-79..Τι γινεται τωρα που αναφερει η αποφαση σκετο το 1979?

Δεν ξέρω σε ποιά περίπτωση αναφέρεσαι, αλλά μπορείς να αποδείξεις την αυτοτέλεια του δικού σου, βάσει των τίτλων των όμορων .

Edited by tetris

Share this post


Link to post
Share on other sites

 χρονος δημιουργιας ειναι αυτος που αναγραφει η αποφαση

οτι αρχισε  να νεμεται..

 

ξαναδιαβασε την αποφαση...

 

με ετος  το 1979....

το 25 λεει για 1977 ή θυμαμαι λαθος..???

 

 

εδιτ

1. Με βάση το άρθρο 25 παρ. 1 του ν. 1337/1983:

"1. Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων, που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του ν. 651/1977 περί καταργήσεως του ν.δ/τος 349/1974 κ,λπ.", μπορεί κατ` εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον:

α. Εχουν μια πλευρά τους τουλάχιστον 5 μ. σε κοινόχρηστο χώρο,

β. Μέσα σε αυτό, βάσει του ισχύοντος Σ.Δ. της περιοχής και μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικό ακάλυπτων χώρων, εγγράφεται κτίριο εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευρός 5 μ".

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/37096-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-500-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7/page-2

Το 25 λεει για το 1977 απλα εγω πριν φτασω να χρησιμοποιησω το αρθρο αυτο ενδεχεται να ειμαι αρτιος κατα παρεκκλιση οπου η παρεκκλιση θελει ημερομηνια 26-2-79.. Εγω το νεμομαι απο το 1979 απλα δεν αναγραφεται ο μηνας..Ισως θεωρειται η 1η μερα του χρονου..Δεν ξερω..

 

 

Δεν ξέρω σε ποιά περίπτωση αναφέρεσαι, αλλά μπορείς να αποδείξεις την αυτοτέλεια του δικού σου, βάσει των τίτλων των όμορων .

Σωστα..μπορω να δω τους τιτλους των ομορων απλα στη θεση του οικοπεδου μου το σχεδιο τοτε το εδειχνε δρομο..Αρα, και αν καταφερω να παρω τους τιτλους τους μαλλον θα αναγραφουν οτι συνορευουν με δρομο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

getsakna

 

"Το 25 λεει για το 1977 απλα εγω πριν φτασω να χρησιμοποιησω το αρθρο αυτο ενδεχεται να ειμαι αρτιος κατα παρεκκλιση οπου η παρεκκλιση θελει ημερομηνια 26-2-79.. Εγω το νεμομαι απο το 1979 απλα δεν αναγραφεται ο μηνας..Ισως θεωρειται η 1η μερα του χρονου..Δεν ξερω..."

 

αν  ησουνα  εσυ ο "αρμοδιος" υπαλληλος

και ερχονταν ο συναδελφος και ισχυριζονταν "1979 εννοει την 1η καθε ετους και οχι τον Ιουνιο ή τον Δεκεμβριο.."

 

τι θα ζητουσες προς "επιβεβαιωση"??

 

[αυτα,  για να βλεπουμε και την "αλλη πλευρα" του προβληματος]

 

υγ

 

[κατι ειχες πει για "προσυμφωνο"...τι ακριβως αφορα... και τι ημερομηνια εχει αυτο το προσυμφωνο]

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

dimitris GM

Το προσυμφωνο δεν το εχω μπροστα μου (θα το παρω ομως)...Θεωρω πως ειναι το ''πατημα'' του Πρωτοδικειου για την εκτακτη χρησικτησια..

Οσο αφορα την ''ανταλλαγη'' ρολων που εθεσες..δεν εχω απαντηση..το 1979 γραφει η αποφαση και τπτ αλλο..Δεν ξερω..

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν η αποφαση βασιζεται στο προσυμφωνο

 

το προσυμφωνο ειναι εγγραφο βεβαιας χρονολογιας...

 

αρα για την ημερομηνια δημιουργιας ισχυει  η ημερομηνια συνταξης του προσυμφωνου

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.