Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακές σχέσεις και εμπειρίες απο μεγάλες εταιρείες


geokon

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Συνάδελφοι, με πήρε τηλ για συνέντευξη μία θυγατρική των μεγάλων αυτών ομίλων, που ασχολείται με περιβαντολλογικά και ενεργειακά εργα... τρέμω για το τι θα ακούσω αύριο...

Ξέρω η ανεργία είναι μεγάλη, και θα πρεπε να χαίρομαι που έστω με πήραν για συνέντευξη, αλλά από την άλλη, δε θέλω να ζω για να δουλεύω 15ώρα με μισθό 4ωρού...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

 

Καταρχάς ηρεμία. Για συνέντευξη πας δε θα σε δαγκώσουν οι άνθωποι.

Ενημερώσου για το αντικείμενο της εταιρίας (μην πας αδιάβαστη).

Κάνε ερωτήσεις για τη θεση, για το αντικείμενο της δουλειάς που θα κάνεις και τις αρμοδιότητες που θα έχεις σε αυτή.

Σκέψου 1-2 πράγματα που μπορείς να τους πεις για τον εαυτό σου (πχ για τις σουδές και την εργασιακή εμπειρία) , κυρίως στην αρχή μέχρι να αρχίσει η συζήτηση.

Έχε στο νου σου το ύψος της αμοιβής που σε ικανοποιεί (και μεικτά και καθαρά και ετησιως).

Μην πεις υπερβολικά χαμηλό ποσό θεωρώντας πως αυξάνεις τις πιθανότητες της πρόσληψης. Αν ο εργοδότης θεωρεί πως του "κάνεις" και διαφωνεί με το ύψος της αμοιβής θα σου κάνει μια αντιπρόταση.

 

Καλή επιτυχία !!!

 

υγ

διάβασε λίγο και τιποτα οδηγίες για τις κλισέ ερωτήσεις που μπορεί να σου κάνει το HR

προσπαθώντας να αποδέιξει τη χρησιμότητά του στην εταιρια

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, Myri, γλυκειά μου, αυτά δε με φοβίζουν... Έχω πάει σε τόσες συνεντεύξεις που ξέρω τι παίζει... Απλά αν μου πουν τίποτα περίεργα όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι σε αυτό το θέμα (15ωρά, Σ/Κ, υπερωρίες απλήρωτες, ζωή προσωπική μηδαμινή, κτλ) τότε μάλλον θα αρνηθώ την οποιαδήποτε πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν μου πουν τίποτα περίεργα όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι σε αυτό το θέμα (15ωρά, Σ/Κ, υπερωρίες απλήρωτες, ζωή προσωπική μηδαμινή, κτλ) τότε μάλλον θα αρνηθώ την οποιαδήποτε πρόταση...

άμα από τη συνέντευξη αρχίσουν τα νούμερα, δε νομίζω μελλοντικά πως η συνεργασία θα ειναι και πολύ εποικοδομητική

οπότε ....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια, γιατί το να σε παίρνουν για συνέντευξη αυτές οι εταιρίες τις μέρες που ζούμε...είναι επιτυχία. Μην μασάς από ότι έχεις αποδείξει εδώ, ξέρεις να διαπραγματεύεσαι. Για συνθήκες δεν νομίζω τόσο τραγικά, αλλά μην περιμένεις και τα καλύτερα. Δεν ξέρω αν σε πειράζει η περιοχή του έργου, αλλά αυτά τα έχουν τα εργοτάξια. Κοίτα αν είναι σύμβαση έργου, να διαπραγματευτείς το καλύτερο δυνατό για σένα. Good luck!!

PS. Το υστερόγραφο της Myri όλα τα λεφτά!!

Link to comment
Share on other sites

ikaros13, καλά, δε θεωρώ ότι είναι επίτευγμα ότι θα πάω σε συνέντευξη... Από εργοτάξιο ξέρω, αλλά δε ξέρω αυτοί τι θέλουν... Θέλουν εργαζόμενο μηχανικό που να ξερει να βγάζει δουλειά ή θέλουν σκλαβάκι που ζει και αναπνεύει για τη δουλειά? Για μένα πρέπει να υπάρχει μια χρυσή τομή... Δε λέω να δουλεύω αποκλειστικά 8ωρό (στην προηγούμενη μου δουλειά δούλευα και Σ/Κ και 10ωρά χωρίς διαμαρτυρία από μένα) αλλά όχι και να σκίζομαι χωρίς την ανάλογη ανταμοιβή... Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.