Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποσκληρυντής κεντρικής παροχής οικίας


Giotis T

Recommended Posts

Καλημέρα.

Ψάχνομαι για τον τίτλο του νήματος.

Υπάρχει εμπειρία από κάποιον; Εκτός από τη δυνατότητα αποφυγής συσσώρευσης αλάτων κλπ σε βρύσες και οικιακές συσκευές, με ενδιαφέρει πρωτίστως να έχει κατάλληλη «βιολογική συμπεριφορά» ώστε το νερό που πίνεται να μην επηρεάζεται αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο κεντρικης παροχης για χωματα κλπ υπαρχει κ για αλατα, αλλα προσεχε δν κάνουν όλα για πόσιμο νερό. Ουσιαστικά δεν αφαιρεί τα άλατα απλά τα κάνει να μην πιάνουμ τόσο πολύ. Το έχω δοκιμάσει σε μποιλερ που παράγει ατμό κ η διαφορά είναι χαοτική. Θ σ κάνει καλό στα ηλιακά θερμοσίφωνες πλυντήρια κ όπου βλέπεις συσώρευση αλάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ο αποσκληρυντής αντικαθιστά τα ιόντα Ca & Μg (που δημιουργούν αδιάλυτα άλατα και επικαθήσεις), με ίση ποσότητα ιόντων Na (που δημιουργεί διαλυτά άλατα, μέχρι το νερό να φτάσει σε κορεσμό).

Σε ατμοπαραγωγούς το νερό φτάνει και ξεπερνάει τον κορεσμό γιαυτό δεν αρκεί ο αποσκληρυντής.

Μη διανοηθείτε να πιείτε νερό από αποσκληρυντή.

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μαγνήτης που μπαίνει στη κεντρική παροχή. Δεν μειώνει τα άλατα, το νερό πίνετε, απλά δεν υπάρχουν πολλές επικαθίσεις. Είναι κάπως αμφισβητούμενο το θέμα αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για τα αποτελέσματα του (νησιωτική περιοχή με μέτρια σκληρό νερό).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ψάξει το θέμα ούτε να είμαι ειδικός, έχω ακούσει ότι φίλτρο κεντρικής παροχής χαλαζία "υποτίθεται" οτι κάνει αυτή την δουλειά για πόσιμο νερό. Θα ήθελα μια άποψη από κάποιον που κατέχει το θέμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έπεσε στην αντίληψη μου αυτό

Δε ξέρω τι άποψη έχετε

Edited by Giotis T
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.