Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτόνομο υβριδικό σύστημα και σύνδεση σε δίκτυο


tila

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα,

Η ερώτηση μου είναι:

Είναι επιστρεπτό ,σε μια οικιακή εγκατάσταση, κάποια κρίσιμα φορτία (πχ καταψύκτης, λεβητοστάσιο, φωτισμός) να καλύπτονται αποκλειστικά από αυτόνομο υβριδικό σύστημα (φβ-αναμογεννήτρια-συσσωρευτες) και τα υπόλοιπα από το δίκτυο?

Στην περιοχή που σκεφτόμαστε να γίνει έχει κορεστεί το δίκτυο και δεν δέχονται net metering και ο λόγος που θέλουμε να γίνει είναι η αυτονομία κάποιων κρίσιμων φορτίων από το δίκτυο.

Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρεται σε κάτι αντίστοιχο? εαν είναι επιτρεπτό και υπό ποιες προυποθέσεις?

Επικοινώνησα με την ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου αλλά μου είπαν ότι δεν το γνωρίζουν και ότι θα πρέπει να το ψάξω μόνη μου, προσπάθησα να επικοινωνήσω με την ΡΑΕ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση τίτλου σε πεζά (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε συνδέεται στο δίκτυο, πρέπει να δηλώνεται και να εγκρίνεται απο ΔΕΔΔΗΕ...

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, btelis said:

Οτιδήποτε συνδέεται στο δίκτυο, πρέπει να δηλώνεται και να εγκρίνεται απο ΔΕΔΔΗΕ...

Ευχαριστώ  για την απάντηση.

Λογικό...

Όπως έγραψα και στο αρχικό μήνυμα σε ερώτηση μου στον διευθ/ντη της ΔΕΔΔΗΕ αντιμετώπισα μια απροθυμία να μου απαντήσει ή από την στιγμή που δεν το γνωρίζει να ψάξει την απάντηση, παρά το γεγονός ότι του επέμεινα.

Σκέφτομαι να κάνω ερώτηση εγγράφως, την οποία να ζητήσω να πρωτοκολληθεί, ώστε να έχω εγγράφως την απάντηση του ότι θα πρέπει να το ψάξω μόνη μου, γιατί πραγματικά μου είναι δύσκολο να βγάλω άκρη.

55 λεπτά πριν, VirusX2 said:

Πέρα από το τεχνικό-νομικό θέμα του πράγματος, έχει γίνει μελέτη με αποτέλεσμα ότι συμφέρει αυτή η επένδυση;

Ναι υπάρχει εικόνα για το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tila said:

1) Είναι επιστρεπτό ,σε μια οικιακή εγκατάσταση, κάποια κρίσιμα φορτία (πχ καταψύκτης, λεβητοστάσιο, φωτισμός) να καλύπτονται αποκλειστικά από αυτόνομο υβριδικό σύστημα (φβ-αναμογεννήτρια-συσσωρευτες) και τα υπόλοιπα από το δίκτυο?

2) Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρεται σε κάτι αντίστοιχο? εαν είναι επιτρεπτό και υπό ποιες προυποθέσεις?

3) Επικοινώνησα με την ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου αλλά μου είπαν ότι δεν το γνωρίζουν και ότι θα πρέπει να το ψάξω μόνη μου, προσπάθησα να επικοινωνήσω με την ΡΑΕ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

1) Δεν απαγορεύεται.

2) Θα κάνεις ένα πλήρες* μονογραμμικό διάγραμμα με τη λειτουργία του αυτονομημένου τμήματος της εγκατάστασης και θα το καταθέσεις για έγκριση στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ. Αν δεν το εγκρίνουν θα σου πουν γιατί το κόβουν. Η προϋπόθεση είναι η νέα εγκατάσταση να δίνει ρεύμα αποκλειστικά στις αυτόνομες καταναλώσεις (νέος πίνακας) και να μην έρχονται αυτές σε επαφή και με το ρεύμα του ΔΕΔΔΗΕ...Για ευνόητους λόγους εφ' όσον είσαι μηχανικός.

3) Άλλοι σου λένε, άλλοι όχι. 

* Όταν λέμε πλήρες εννοούμε ΠΛΗΡΕΣ, από τις γεννήτριες Α.Π.Ε. μέχρι και τις γειώσεις των καταναλώσεων. Τα πάντα όλα. 

Υ.Γ. Αν η υφιστάμενη εγκατάσταση είναι 15ετίας +, μπορεί να σου ζητήσουν και νέο πιστοποιητικό. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το ότι δεν απαγορεύεται , τις προϋποθέσεις που μου γράφεις και τα δικαιολογητικά του φακέλου (μονογραμμικό, χωροθέτηση, datesheet εξοπλισμου, αίτηση και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποια νομοθεσία ή κάποια οδηγία που να τα αναφέρει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, tila said:

και δεν δέχονται net metering

Είναι σίγουρο ότι δεν δέχονται?

 Έχουν αρθεί όλες οι αρνήσεις για net metering (ακόμα και στην Πελοπόννησο )

Link to comment
Share on other sites

  • Με την ΥΠΕΝ/ΔΑΠΕΕΚ/28857/1083 (20/03/2020) έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες στις προσφορές σύνδεσης ΑΠΕ, βάζοντας το net-metering ως πρώτη προτεραιότητα. Είναι σίγουρο ότι το δίκτυο είναι κορεσμένο και δεν χωρά ούτε ένα, φαντάζομαι μικρό, net-metering?
  • Ο ΔΕΔΔΗΕ έχει αρμοδιότητα ελέγχου στο τμήμα της εγκατάστασης που είναι συνδεδεμένο με το δίκτυό του και μόνο. Άρα αν υπάρχουν δύο διακριτοί πίνακες που ΔΕΝ συνδέονται με κανέναν δυνατό τρόπο (εύκολα), ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει καμία αρμοδιότητα στο αυτόνομο κομμάτι και δεν παρανομείς. Για το τυπικό του πράγματος, και για να προλάβεις ενδεχόμενο έλεγχο, θα πρέπει να φτιάξεις νέα Υ.Δ.Ε. ΜΟΝΟ για το τμήμα της εγκατάστασης που συνδέεται στο δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ.
  • Υ.Δ.Ε. με καταγραφή των εναλλακτικών πηγών παροχής ηλ. ενέργειας απαιτείται μόνο όταν αυτά συνδέονται με κάποιο τρόπο μόνιμα ή περιστασιακά με το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ.

Ωστόσο θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο VirusX2 ότι αυτή την περίοδο δεν είναι συμφέρουσα επένδυση το αυτόνομο, με δεδομένες τις τιμές των μπαταριών...  Σε μερικά χρόνια ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Quote

... με δεδομένες τις τιμές των μπαταριών...  ...

για τι μπαταρίες μιλάμε, πρέπει να είναι 1.5€/Ah, παρακάτω?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.