Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ - Αυτονομώ: Μέγιστος επιλέξιμος προϋπολογισμός


Recommended Posts

@jedi.Yannis βλ. Οδηγό. Βάση τετραγωνικών και υπάρχει μέγιστο στο αθροισμα ΠΕΑ και σύμβουλος και μελέτες. Επίσης στη συνοπτική εικονα κάθε αίτησης υπάρχουν τα ποσά. Το κόστος ανά μελέτη είναι 250 max και 100€ για επιπλέον μελέτη που απαιτείται εκτός του πλαισίου της εεδμκ. Περισσότερα στον οδηγό 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι έχουν εφαρμόσει τον οδηγό.
Ο οδηγός λέει 75+2,5/τμ (μαξ 400) για κάθε ΠΕΑ, 250 για ΕΕΜΚ (φιξ) και 350 για Συμβ (φιξ) και σύνολο μαξ 1500.
Για την περίπτωση των 130τμ που δίνουν 400 Α και Β ΠΕΑ βγαίνει. 
Στις περιπτώσεις που το διαμέρισμα είναι μικρότερο απο 130τμ το πρόγραμμα κρατάει ΕΕΜΚ 250, Συμβ 350 και μάλλον αφαιρεί από τα ΠΕΑ ότι του "καπνίσει".

Επίσης η απορία μου ήταν ουσιαστικά: τι διαφορά έχει και πώς προκύπτει ο μέγιστος επιλέξιμος προϋπολογισμός σε σύγκριση με τον τελικό επιλέξιμο προϋπολογισμό, εφόσον στην αρχή και το τέλος τα τμ του διαμερίσματος είναι τα ίδια.

Το μόνο που αντιλαμβάνομαι είναι οι έξτρα μελέτες εκτός ΕΕΜΚ (το 100€)

Η απορία μου είναι ακόμα πιο έντονη από την στιγμή που "έπαιζα" με το σύστημα αυξομειώνοντας τις αμοιβές του συμβ και της ΕΕΜΚ, και το σύνολο των αμοιβών Α+Β ΠΕΑ ήταν σταθερό. Άρα το ύψος των αμοιβών Α+Β ΠΕΑ δεν επηρεάζεται από την συνολική δαπάνη Α+Β+Συμβ+ΕΕΜΚ, αλλά από κάτι άλλο που δεν είναι στον οδηγό.

Υ.Γ. 
Απλά έπεσε το μάτι μου στο bug. Από την στιγμή που η αίτηση συνεχίζει, μικραίνει η επιδότηση του ιδιοκτήτη. Μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.