Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικός- Δημόσιο


Recommended Posts

και μόνιμοι υπογράφουν αν είναι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, δλδ ΝΠΙΔ που ελέγχεται από υπουργείο.8-)

Link to comment
Share on other sites

και μόνιμοι υπογράφουν αν είναι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, δλδ ΝΠΙΔ που ελέγχεται από υπουργείο.8-)

 

Τα ΝΠΙΔ έχουν συμβάσεις ιδιωτικού τομέα. Αλλωστε ΝΠΙΔ = Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου. Δεν θεωρείσαι δημόσιος υπάλληλος.

Από ότι ξέρω π.χ. οι αναπτυξιακές εταιρείες που υπάγονται στο υπουργείο Γεωργίας είναι ΝΠΙΔ. Και οι υπάλληλοι τους είναι είτε με σύμβαση έργου ή με σύμβαση ορισμένου χρόνου και θεωρούνται ιδιωτικοί υπάλληλοι. Οπότε έχουν δικάιωμα να υπογράφουν.

Σε όλους τους δημοσίους υπαλλήλους απαγορεύεται να κάνουν δεύτερη δουλειά. Γι αυτό όλες οι "επιχειρήσεις" τους είναι στα ονόματα των συζύγων τους ή των παιδιών τους...

Για σκεφτείτε για παράδειγμα υπάλληλο (ελεγκτή) πολεοδομίας να βγάζει άδειες και να κόβει αποδείξεις με μπλοκάκι κανονικά. Θα έπαιρνε κανείς από εμάς (τους έξω) ποτέ δουλειά????

Link to comment
Share on other sites

Η Αρχική ερώτηση:

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είμαι σε φάση αναζήτησης εργασίας και έχω μερικές απορίες!!!

Υπάρχει περίπτωση ενας μηχανικός να είναι ταυτόχρονα μισθωτός σε δημόσιο φορέα(με συμβαση ορισμένου χρόνου) και παράλληλα να διατηρεί τεχνικό γραφείο? :confused:

 

Η απάντηση έχει δωθεί: Ναι μπορει. (συμβαση + τεχ.γραφειο)

Link to comment
Share on other sites

strudel7878 προφανώς και μιλούσα για αυτό που λες.

 

Απλά το έθιξα γιατί .......

 

λέμε ΝΠΙΔ και σύμβαση αορίστου χρόνου.

 

Και έχουν μισθοδοσία που χρεώνεται μέσω του προϋπολογισμού του ΝΠΙΔ στο αντίστοιχο υπουργείο.

 

Και έχουν και μπλοκάκι.

 

Δλδ αυτοί δεν θεωρούνται κατά την κοινή γνώμη δημόσιοι υπάλληλοι ?

 

Σαφώς και για το νόμο δεν είναι....αλλά είναι και λίγο οξύμωρο !!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Δημόσιος Υπάλληλος ο οποίος δεν έχει δικαίωμα υπογραφής , έχει δικαίωμα υπογραφής ιδίας κατασκευής;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Προσελήφθηκα με Σύμβαση Εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου 8μηνης διάρκειας σε έναν Δήμο. Τι συμβαίνει τελικά, διατηρώ τη σφραγίδα μου για όσο θα απασχολούμαι εκεί; Εκτός από οικοδομικές άδειες, 2 πραγματογνωμοσύνες που μου έχουν ανατεθεί (μία δικαστικώς και μία από το ΤΕΕ) θα μπορέσω να τις υπογράψω ή πρέπει να δηλώσω κώλυμα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις την σφραγιδα σου και να βγαζεις αδειες και οτι αλλο θελεις. Μπορεις να πας και στον προισταμενο σου και να ρωτα καθε φορα αν νομιζεις οτι η δουλεια που σου ερχεται ( εκτος δημου) εχει συνδεση με τον Δημο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Προσελήφθηκα με Σύμβαση Εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου 8μηνης διάρκειας σε έναν Δήμο. Τι συμβαίνει τελικά, διατηρώ τη σφραγίδα μου για όσο θα απασχολούμαι εκεί; Εκτός από οικοδομικές άδειες, 2 πραγματογνωμοσύνες που μου έχουν ανατεθεί (μία δικαστικώς και μία από το ΤΕΕ) θα μπορέσω να τις υπογράψω ή πρέπει να δηλώσω κώλυμα;

 

Τις πραγματογνωμοσυνες μπορεις να τις κανεις με οτι σχεση εργασιας εχεις με το δημοσιο (ακομα και μονιμος)

Οσο αφορα γενικα την ασκηση ελευθερου επαγγελματος (αδειες κ.λ) μη σε παρω στο λαιμο μου.Καλυτερα ρωτα τη νομικη υπηρεσια του δημου ή διαβασε αναλυτικα τους νομους που αναφερονται στη συμβαση σου.Εμενα παντως οταν ειχα προσληφθει σαν ορισμενου χρονου στο ΥΠΕΧΩΔΕ μου ειπαν ρητα (το ελεγε και ο σχετικος νομος) οτι δεν εχω τετοιο δικαιωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν συνάδελφοι ρώτησα το Γραφείο Επαγγελματικών Θεμάτων του ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει κανένα κόλλημα. Διατηρώ κανονικά τη σφραγίδα μου. Απλά καλό θα ήταν να ρωτήσω και το φορέα που απασχολούμαι τώρα μήπως τυχόν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ρώτησα και μου είπαν κι αυτοί κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.