Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός- Δημόσιο


Recommended Posts

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει απο εδω. Οταν εισαι με συμβαση ορισμενου ή αοριστου χρονου ή μονιμος ΔΕΝ μπορεις να ασκεις ιδιβτικο επαγγελμα .Μπορει καποια φορα (π.χ για το σπιτι σου) και με αδεια του Υπηρεσιακου Συμβουλιου (βλεπε Δημοσιουπαλληλικος Κωδικας) να βγαλεις μια εδεια.Αν εισαι με δελτιο παροχης υπηρεσιων αλλαζεο το πραγμα

Αυτα για το Δημοσιο και τα Νομικα Προσωπα Δημοσιου Δικαιου (Νομαρχιες -Δημοι κ.λ.π)

Τα εχω περασει ολα τα σταδια και το ειχα ρωτησει και εγω

Link to comment
Share on other sites

Όταν η σύμβαση είναι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου τότε μπορείς να διατηρείς και δικό σου γραφείο (εκτός και εαν σου το απαγορεύει η σύμβαση που έχεις με τον εργοδότη).

Link to comment
Share on other sites

Όταν η σύμβαση είναι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου τότε μπορείς να διατηρείς και δικό σου γραφείο .

 

 

Μήπως αναφέρεσαι στους παλιούς υπαλλήλους 40άρηδες-50άρηδες που μονιμοποιήθηκαν πριν αρχίσουν αυτά τα κόλπα με τις συμβάσεις?Εγώ έχω ακούσει από γνωστούς μου οτι "σύμβαση = δικαίωμα υπογραφής" , γιατί πολύ απλά δεν είσαι μόνιμος. Στις ΔΕΚΟ τώρα πια παίρνουν κόσμο με συμβάσεις αορίστου χρόνου οι οποίοι και καλά δεν είναι μόνιμοι. Αν πας μέσω ΑΣΕΠ όμως τότε πας για μόνιμη θέση οπότε χάνεις και τα δικαιώματα σου για υπογραφή.

 

Δεν ξέρω κιόλας από αυτά που ακούω σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπαρχουν αμφιβολιες για το συναδελφο που ρωτησε.Διαβαστε τον Δημοσιουπαλληλικο Κωδικα που ισχυει για ολους τους πολιτικους υπαλληλους (ανεξαρτητα της σχεσης εργασιας που εχουν) για το Δημοσιο και τα ΝΠΔΔ αρθρο 31 "Δικαιωμα ασκησης ιδιωτικου εργου" .Εκει θα βρειτε ολες τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει απο εδω. Οταν εισαι με συμβαση ορισμενου ή αοριστου χρονου ή μονιμος ΔΕΝ μπορεις να ασκεις ιδιοτικο επαγγελμα ......Αυτα για το Δημοσιο και τα Νομικα Προσωπα Δημοσιου Δικαιου (Νομαρχιες -Δημοι κ.λ.π)....και εγω

Δεν ειναι σωστα αυτα.

Είμαι μηχανικός. Δουλευω ως ελευθερός επαγγελματίας εχοντας δικο μου γραφείο και βγάζω αδειες και κανω κατασκευες. Ταυτόχρονα είμαι και δημοσιος υπαλληλος με σχεση εργασίας ορισμένου χρονου. Πριν 2χρονια ήμουν και σε νομαρχια με την ιδια σχεση εργασίας.

 

Αρα sotpapageo μπορεις και τα δυο ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις οποιαδήποτε μισθωτή σχέση, το δηλώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ και αλλάζει η ασφαλιστική σου κάλυψη. Αν είναι σύμβαση έργου, τότε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράλογο ο δημόσιος υπάλληλος να έχει δικαίωμα υπογραφής, εκτός ειδικών περιπτώσεων και κατόπιν αδείας που προβλέπονται απ' το νόμο.

Είναι δυνατόν ο ελεγκτής να είναι και ελεγχόμενος;

Αυτό δε θα ήταν δυνατόν να συμβεί αν ο δημόσιος υπάλληλος, έστω και με σύμβαση ορισμένου χρόνου, ασκεί και ελευθέριο επάγγελμα;

Βέβαια, το τι συμβαίνει στην Ελλάδα δεν έχει σχέση με το θεωρώ προσωπικά ως σωστό οπότε όλα είναι δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σωστα αυτα.

Είμαι μηχανικός. Δουλευω ως ελευθερός επαγγελματίας εχοντας δικο μου γραφείο και βγάζω αδειες και κανω κατασκευες. Ταυτόχρονα είμαι και δημοσιος υπαλληλος με σχεση εργασίας ορισμένου χρονου. Πριν 2χρονια ήμουν και σε νομαρχια με την ιδια σχεση εργασίας.

 

Αρα sotpapageo μπορεις και τα δυο ελευθερα.

 

Συναδελφε.Για να μη βρεθεις καμμια ωρα προ εκπληξεως και τρεχεις και δε φτανεις καλυτερα να κανεις ερωτημα στο Υπουργειο που ανηκει η Υπηρεσια σου.Ο Υπαλληλικος Κωδικας ισχυει για ολους τους υπαλληλους ανεξαρτητα της σχεσης εργασιας .Και εγω οταν διορισθηκα ημουν 5 χρονια με συμβαση ορισμενου χρονου και ρωτησα το υπουργειο μου (ΥΠΕΧΩΔΕ) και η απαντηση ηταν αυτη που εχω ηδη αναφερει.Και σε αυτο το σημειο ο Υπαλληλικος Κωδικας δεν εχει αλλαξει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε.Για να μη βρεθεις καμμια ωρα προ εκπληξεως και τρεχεις και δε φτανεις καλυτερα να κανεις ερωτημα στο Υπουργειο που ανηκει η Υπηρεσια σου.Ο Υπαλληλικος Κωδικας ισχυει για ολους τους υπαλληλους ανεξαρτητα της σχεσης εργασιας .Και εγω οταν διορισθηκα ημουν 5 χρονια με συμβαση ορισμενου χρονου και ρωτησα το υπουργειο μου (ΥΠΕΧΩΔΕ) και η απαντηση ηταν αυτη που εχω ηδη αναφερει.Και σε αυτο το σημειο ο Υπαλληλικος Κωδικας δεν εχει αλλαξει ποτε.

 

kfill

Ειναι εξακριβωμένο οχι μονο χρονικα, απο τώρα αλλα εδω και πολλα χρόνια αλλα και ... ατομικα (αν ειναι δοκιμος ο ορος) εχω αρκετούς φίλους που κανουν το ιδιο σε ολοι την Ελλαδα απο υπουργεια σε δήμους κλπ.

Δεν υπαρχει περιπτωση να κανω λάθος για πολλους λόγους και διασταυρωμένο.

 

Χάρης

Δεν μιλαμε για μόνιμο υπαλληλο. Φυσικα και δεν πρεπει να υπογράφει.

Μιλαμε για εναν υπάλληλο με σύμβαση ορισμένου χρόνου με συγκεκριμενο αντικειμενο, με προισταμενο και τις περισσότερες φορες (τουλάχιστον στις περιπτώσεις που ξέρω) χωρις δικαίωμα υπογραφής στην υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.