Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κατεδάφισης κτιρίου προϋφιστάμενου του έτους 1955


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Θέλω να εκδοσω μια άδεια κατεδάφισης, το κτίσμα που υπάρχει μέσα είναι προ 55 ,σε προάστιο τ Πειραιά,

άδεια που έψαξα πολεοδομία δεν υπάρχει,

Συνάδελφος μ είπε ότι αν τ ρυθμίσω με τ Ν4495 /17 γλυτώνω το Συμβούλιο αρχιτεκτονικής, αν και απο Ν4495 δε ξέρω, μ φαίνεται περίεργο,Ισχύει??

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

... να εκδοσω μια άδεια κατεδάφισης, το κτίσμα που υπάρχει μέσα είναι προ 55 ......

...

Συνάδελφος μ είπε ότι αν τ ρυθμίσω με τ Ν4495 /17...

Δεν κατάλαβα τι θέλεις.

Να το κατεδαφίσεις (άρα θα χρειαστείς ντε και καλά άδεια κατεδάφισης και φυσικά τον αρχιτεκτονικό έλεγχο αν πρέπει να χαρακτηριστεί ή μη διατηρητέο) 

ή

Να το "Νομιμοποιήσεις" οπότε ναι να το εντάξεις στον Ν.4495 ως προ 75 για να μη χρειαστείς να κάνεις διαδικασία νομίμου περιγράμματος ως προ 55....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δυστυχώς και εμένα δε μου τα εξηγούν καλά ή   δε τα πολυκαταλαβαινω,

ΘΕΛΩ να κατεδαφίσω αλλά να αποφύγω τ Συμβούλιο της αρχιτεκτονικής. 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

....

ΘΕΛΩ να κατεδάφισω αλλά να αποφύγω τ Συμβούλιο της αρχιτεκτονικής. 

 

Δεν αποφεύγεις το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής.

και

είναι κατάκτηση της αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα που εφάρμοσε αυτή την απαίτηση απο τον ΓΟΚ 1985.

Προ αυτής της απαίτησης (πού ήδη έως το 1985 είχε γίνει η Μεγάλη εκκαθάριση) γκρεμίστηκαν στην χώρα μας υπέροχα κτίσματα και έχουμε να βλέπουμε τις αντιπαροχές που βλέπεις παντού.

 

οπότε και ως αρχιτέκτονας πρέπει να το επικροτείς (παρ όλα τα γραφειοκρατικά κλπ προβλήματα που ναι υπάρχουν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα ξεκινάω, και δε τα ξέρω όλα, ρωτάω για να μάθω ,διότι ειλικρινά και για τ προηγούμενο θέμα π είχα αναρτήσει υπήρχαν αρκετές διαφορετικές γνώμες, 

Πχ για φαντάσου να άκουγα τν/την συνάδελφο που με συμβούλευσε  ότι τ ακίνητο του κατεδαφίζεται με μια τακτοποίηση και εν τέλει να μην ισχύει,

είναι και ένα κόστος αυτό,

Ή εκτός από Σ.Α θέλει και νομιμοποίηση ?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" για να το διορθώσεις. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

 

 

Edited by Panagiotis Andrianopoulos
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

....

Ή εκτος από Σ.Α θελει και νομιμοποιηση ??????

 

 

αφου το κατεδαφίζεις ΟΧΙ

ξανά.... Ο Χ Ι.....

αν επιμένεις όμως δεν απαγορεύεται να το τακτοποιήσεις και μετά να το κατεδαφίσεις.

Χαρά το κράτος που θα εισπράξει και ο Μηχανικός θα εισπράξει.... αλλά δεν.... 

Τέλος

 

 

Υ,Γ,

Και δεν ξέρω τι σου είπε ο όποιος συνάδερφος διότι συχνά πυκνά ή λάθος ερώτηση επιφέρει λάθος απαντήσεις. Μη το ξεχνάς αυτό.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για να κατεδαφιστεί ένα κτίριο πρέπει να είναι νόμιμο. Το προ 1955 είναι νόμιμο όμως αυτό πρέπει να το αποδείξεις.

Οπότε το εντάσεις στον Ν.4494, πληρώνεις μόνο το παράβολο των 250€ και προχωράς παρακάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 8/8/2020 at 10:44 AM, gamvro said:

Για να κατεδαφιστεί ένα κτίριο πρέπει να είναι νόμιμο. Το προ 1955 είναι νόμιμο όμως αυτό πρέπει να το αποδείξεις.

Οπότε το εντάσεις στον Ν.4494, πληρώνεις μόνο το παράβολο των 250€ και προχωράς παρακάτω.

Συνάδελφε καλημέρα,Πέρασα από Σ.Α το κτίριο οπότε θεωρείται προ 55.Παρα ταύτα μου ζητάνε από την πολεοδομία  στοιχεία νομιμότητας του.Στο  κτίριο αυτό υπήρχαν κάποιοι χώροι κύριας χρήσης (προσθήκη κατέπέκταση στο προ 55) .Οι χώροι αυτοί είναι στατικά ανεξάρτητοι από το κτίριο που είναι προ 55 και αυτή τη στιγμή δεν έχουν στέγη!.Στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας το 17' έδωσε βεβαίωση συνάδελφος ότι το κτίριο είναι νόμιμο μάζι με τις αυθαίρετες επεκτάσεις(τότε είχαν σκεπή) ,δεν περιγράφονται στο συμβόλαιο αλλά είναι αποτυπωμένες στο τοπογραφικό του συμβολαίου.Το τοπογραφικό έχει επισυναπτεί στη πολεοδομία μαζί με το συμβόλαιο

Άρα ένα είναι το θέμα του συμβολαίου στο οποίο είχε δωθεί ψευδής βεβαίωση.Να ξαναγίνουν συμβόλαια από την αρχή δύσκολο.

Και δεύτερο είναι η τωρινή του κατάσταση.

Οπότε η ερώτηση είναι η εξής:Οι ασκεπείς επεκτάσεις ρυθμίζονται???

Το κτίριο προ 55 με έγκριση απο.Σ.Α για κατεδάφιση μαζί με τους ασκεπείς χώρους είναι νόμιμο?

Αν ρυθμίσω  τους ασκεπείς χώρους και τους βάλω πχ κατηγορία 1  ενώ ο συνάδελφος έχει δώσει βεβαίωση ότι είναι νόμιμο δεν ακυρώνω το συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

Επίσς για κατεδάφιση κτίσματος προ 55 με έγκριση από Σ.Α χρειάζεται έγκριση απο αρχαιολογικη υπηρεσία και εφορία νεωτέρων?(Η περιοχή είναι εντός αρχαιολογική ζώνης)Η εφορία νεωτέρων μνημείων τι ελέγχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.