Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόφοιτος και αγορά εργασίας


judge_vag

Recommended Posts

Δεν μπορεί προφανώς γιατί βιάζεται να πάρει κάποιον με πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Άλλο κακό και αυτό! Καλομάθαμε όλους τους επαγγελματίες να ζητούν τσάμπα προσωπικό και να το αλλάζουν κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, georgios_m said:

ε καλά κι αυτός, δε μπορεί να περιμένει ένα μήνα;

 

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Δεν μπορεί προφανώς γιατί βιάζεται να πάρει κάποιον με πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Άλλο κακό και αυτό! Καλομάθαμε όλους τους επαγγελματίες να ζητούν τσάμπα προσωπικό και να το αλλάζουν κάθε χρόνο.

Ακριβώς...

Δεν πειράζει έχω κόψει αναβολή να φύγει το στρατιωτικό απο τη μέση...εξάλλου οι περισσότεροι το ζητάνε ιδιαίτερα σε μεγάλες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

και πόσα είναι τα λεφτά με αυτό το καθεστώς του ΟΑΕΔ; του εργοδότη όντως του έρχεσαι τζάμπα;

και είναι μόνο για νέους επιστήμονες ή αφορά τον οποιονδήποτε μπορεί να δηλώσει άνεργος; μόνο ένα χρόνο σε κρατάει; μετά μπορείς να πας αμέσως σε άλλον ή πρέπει να ξαναφανείς άνεργος για κάποιο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ένα πρόγραμμα που απαιτούσε τουλάχιστον 3 μήνες ανεργίας αλλά βγήκε και ένα νέο που απαιτεί απλή εγγραφή στα μητρώα ανέργων με επιδότηση εργασίας 10 μηνών. Πρέπει να είσαι απόφοιτος από όσο γνωρίζω.

100% πρέπει να είναι η επιδότηση από όσο ξέρω.

Edited by judge_vag
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΑΕΔ βγάζει κατά καιρούς διάφορα προγράμματα, voucher, 5μηνα, για νέους επιστήμονες, για μακροχρόνια άνεργους.... τα κριτήρια ποικίλουν όπως και η διάρκεια αλλά σχεδόν πάντα μιλάμε για 100% επιδότηση και για βασικό μισθό και προσωπικά δεν ξέρω κανένα εργοδότη που να δίνει έστω 1 ευρώ παραπάνω.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αναμενόμενο. αλλά είναι και η δουλειά που θα πάρει αντίστοιχη, οπότε όλοι μένουν ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2020 at 5:05 ΜΜ, judge_vag said:

Ξέρω πως το εξωτερικό δεν είναι πανάκεια απο την άλλη όμως εάν εδώ δεν υπάρχουν θέσεις στο αντικείμενο μου σωστά αμειβόμενες δε μπορώ να συμβιβαστώ. 

Και πολύ καλά κάνεις που δεν συμβιβάζεσαι.

Εφόσον το έχεις πάρει απόφαση για έξω να σου πω και εγώ ότι τα πράγματα δεν είναι τέλεια. Μπορώ να σου μιλήσω για UK μόνο αφού από εκεί έχω εμπειρία και να σου πώ ότι στην αρχή ίσως να πρέπει να "συμβιβαστείς" με μια θέση χαμηλότερη των προσδοκιών σου. Ο λόγος είναι ότι οι υπόλοιποι ντόπιοι απόφοιτοι στην ηλικία σου με 0 προϋπηρεσία θα έχουν ήδη καβατζωθεί στις καλές θέσεις από το πανεπιστήμιο. Οι μέτριες θέσεις θα έχουν πιαστεί από όσους δεν καβατζώθηκαν και μετά μένουν τα υπόλοιπα.

Θα έχεις βάλει όμως το πόδι σου στην αγορά εργασίας και θα έχεις κόψει τι παίζει, οπότε σε 2 χρόνια θα μπορείς να χτυπάς πολύ καλύτερες θέσεις. Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το CV σου να γράφει έστω και ένα χρόνο προϋπηρεσία στη χώρα στην οποία ψάχνεις δουλειά, ακόμα και αν η θέση αυτή ήταν να τραβάς γραμμές στο autocad.

Τη γλώσσα και τις ιδιεταιρότητες κάθε χώρας θα τις μάθεις. Από εκεί και πέρα είναι να σου αρέσει κιόλας. Πολλοί έφυγαν και γύρισαν πίσω για λιγότερα λεφτα και χειρότερες συνθήκες γιατί δεν την πάλευαν άλλο στο εξωτερικό.

Η διαφορά είναι ότι στο εξωτερικό θα βρεις κάτι και αν έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και είσαι καλός κρίκος σε ένα εργασιακό περιβάλλον (καμία σχέση οι βαθμοί ή το ίδρυμα που τελείωσες με αυτό το κομμάτι) θα βρεις το δρόμο σου και θα θα πιάσεις καλές θέσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgios_m said:

εννοείς νέος απόφοιτος ε; και πόσα σου δίνουν εσένα;

Νέους απόφοιτους πιάνει σίγουρα αφού εκεί εμπίπτω, τώρα πως ορίζεται ο νέος αυτό δε το γνωρίζω. Λογικά υπάρχει κάποιο όριο στα ένσημα.

Για τα λεφτά βασικός μισθός ναι.

@rootbreaker Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συμβουλές.

Edited by judge_vag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.