Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Tακτοποίηση αυθαίρετου στεγάστρου κατασκευής 2019


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

^To Α106 αφορά και τα αυθαίρετα του 2019 όπως ρωτούσε ο OP; Γιατί έχουν ονομάσει το κεφάλαιο "ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 28η.7.2011", και αν είναι λάθος ο τίτλος τους θα τους μαλώσω.

Edited by curzondax
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, curzondax said:

To Α106 αφορά και τα αυθαίρετα του 2019 όπως ρωτούσε ο OP; Γιατί έχουν ονομάσει το κεφάλαιο "ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 28η.7.2011", και αν είναι λάθος ο τίτλος τους θα τους μαλώσω.

σόρρυ..... μα τι λες??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Didonis said:

σόρρυ..... μα τι λες??

Από το 96 έως το 111 το κεφάλαιο ονομάζεται "προ του ..2011". Ο OP ρωτούσε για αυθαίρετο του 2019. Υπέθεσα ότι πιθανόν ο vasilis01 αμέσως προηγουμένως να ρωτούσε για τέτοιο αυθαίρετο και αναρωτιέμαι αν το 106 αφορά και εκείνα (που βγάζει λάθος τον τίτλο τους κεφαλαίου).

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Είμαι νέος μηχανικός και κάνω τα πρώτα μου βήματα στα πολεοδομικά θέματα.

Έχω ένα στέγαστρο κατασκευασμένο το 2010, στο ισόγειο πολυκατοικίας. Το συγκεκριμένο στέγαστρο είναι χώρος-προέκταση καταστήματος. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος έκλεισε στην συνέχεια το στέγαστρο με νάυλον και έβαλε και πόρτα εισόδου. 

Πώς ακριβώς μπορώ να το τακτοποιήσω, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Γίνεται μέσω του συστήματος e-adeies να φανταστώ. Η εμπειρία μου με το σύστημα αφορά μόνο οικοδομικές άδειες και αναθεωρήσεις, και δεν έχω κάνει ακόμα τακτοποίηση. Δεν μπορώ να βγάλω σαφές συμπέρασμα από τον 4495 για το πώς θα προχωρήσω στην τακτοποίηση;

Θα εκτιμούσα την βοήθεια καθώς δεν έχω κάποιον έμπειρο γνωστό μηχανικό να με βοηθήσει. Και ανέλαβα την συγκεκριμένη νομιμοποίηση λόγω του οτι ο παραβάτης είναι κουμπάρος μου. :) 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Leonidasssss said:

...

Έχω ένα στέγαστρο κατασκευασμένο το 2010, ....

είσαι οφφ τόπικ αφού η αυθαιρεσία σου είναι προ 2011 και άρα μπορείς να μπεις (υπό όρους) στους "τακτοποιητικούς" νόμους. 4495/17

η περίπτωση που αναφέρεις (όπως την αναφέρεις) είναι από τις πιο απλές, άρα αν έχεις μπερδευτεί μ αυτό ή ξεκινάς και διαβάζεις τα βασικά του 4495 (μία ιδιαίτερη καλή συγκέντρωση του εδώ) και δες και στην ενότητα εδώ θέματα σχετικά ή συνεργάσου με συνάδερφο σου για να μη κάψεις τον κουμπάρο σου.

 

Και

δεν το κάνεις στο ε αδειες αλλά εδώ με τους κωδικούς σου ως Μηχανικός κάνεις σύνδεση.

 

Υ.Γ.

Στατιστικά θα είναι σπάνια περίπτωση όταν μας αναφέρει ο ιδιοκτήτης (κουμπάρος ή μη) μια αυθαιρεσία, όταν τσεκαριστεί και μετρηθεί το ακίνητο να είναι μόνο μία..... μα σπανιότατο.

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Δεν ξέρω αν είναι αυτό το καταλληλότερο θέμα για να υποβάλω την ερώτησή μου.

Πελάτης μου αγόρασε το 2020 κατοικία τακτοποιημένη με τον 4495/17. Ακολούθως ξήλωσε τη στέγη του κι έφτιαξε νέα μεγαλώνοντάς την για να καλύψει κάποιους εξώστες χωρίς να βγάλει άδεια. Υπάρχει τρόπος να τη νομιμοποιήσω γιατί μου ζητά τώρα να βγάλω άδεια περίφραξης και άδεια κατεδάφισης (ενός παλιού κτίσματος εντός του οικοπέδου) αλλά δεν ξέρω πώς και αν μπορώ να προχωρήσω με μία "διαφοροποιημένη" στέγη από αυτήν που τακτοποιήθηκε.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2022 at 6:02 ΜΜ, Pavlos33 said:

Όλες οι κατασκευές εντός του ακινήτου είχαν τακτοποιηθεί;

Στο ακίνητο είχε εκδοθεί Ο.Α;

Ναι είχαν τακτοποιηθεί τα πάντα ως προ του 75. Δεν υπήρχε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.