Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γωνία σαλονιού χωρίς κολώνα


Angiemicro

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το εξής θέμα: Αγοράσαμε πρόσφατα ένα διαμέρισμα ρετιρέ (β εσοχή) 6 ου ορόφου (τελευταίος). Στη μία γωνία δεν υπάρχει κολώνα, υπάρχει μόνο δοκός επί δοκού. Αυτή τη στιγμή η αριστερή μεριά της γωνίας στο 1.3μ έχει μια μπαλκονόπορτα συρόμενη 1,35*2 και στη δεξιά  μεριά της γωνίας έχει ένα παράθυρο στους 0,75μ το οποίο είναι 1,2*1,2. Μπορώ να μεγαλώσω τα 2 ανοίγματα και να τα φέρω πιο κοντά στη γωνία? Συγκεκριμένα θέλω η αριστερή  μπαλκονόπορτα να πάει στο 0,30μ απ τη γωνία και να γίνει 2*2 και το παράθυρο να μείνει μεν εκεί που είναι αλλά να μεγαλώσει, να γίνει 1,6*1,2. Αν όχι, μπορώ να λύσω το θέμα με κοιλοδοκό στη γωνία? Δηλαδή η κοιλοδοκός να μπει στη γωνία που σχηματίζει η δοκός επί δοκού? Με συγχωρείτε εκ τον προτέρων αν τα λέω λάθος ή μπερδεμένα, δεν είμαι σχετική και δυστυχώς κάθε μηχανικός που μπαίνει στο σπίτι έχει και διαφορετική άποψη. Παρακάτω σας δίνω και φωτογραφίες του τώρα και του μετά. Α, να επισημάνω ότι εκεί που θα μπορούσα να βάλω την κοιλοδοκό, στον από κάτω όροφο, δεν υπάρχει κολώνα γιατί το διαμέρισμα εκείνο ξεκινάει κάτω απ το μπαλκόνι μου. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα εκτιμήσω ιδιαίτερα οποιαδήποτε απάντηση!prin.thumb.png.172df24e1e3eabb0fd082d66a1dd7dbd.pngmeta.thumb.png.8e0a45e33d97ea8ea55863aaff433b10.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, οι πληροφορίες που ζητάτε είναι αντικείμενο στατικής μελέτης η οποία προϋποθέτει αυτοψία, έρευνα σχεδίων και αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης και μελέτη προτεινόμενων λύσεων. Θα πρέπει να συζητήσετε με έμπιστο και γνώστη μηχανικό για να σας δώσει έγκυρες απαντήσεις. Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε από εδώ...στην καλύτερη περίπτωση θα μπερδευτείτε περισσότερο από ημιτελείς απαντήσεις (χωρίς αυτοψία και καλή γνώση του κτιρίου, σίγουρα θα είναι ημιτελείς), στην χειρότερη θα σπαταλήσετε χρήματα βασιζόμενοι σε γνώμες τρίτων από το ιντερνετ και πιθανώς να προξενήσετε ζημιά.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη σωστή λύση, κάθε μηχανικός που μπαίνει στο σπίτι, δίνει και τη δική του απάντηση, η οποία πολλές φορές είναι εκ διαμέτρου αντίθετη απ την απάντηση που έχει δώσει άλλος συνάδελφός του. Και για να μιλήσω πολύ συγκεκριμένα θα σας πω ένα μικρό παράδειγμα: α) Μπορείς να ανοίξεις τα ανοίγματα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο, βάλε μία κοιλοδοκό στη γωνία. β)Όχι, δεν μπορείς να ανοίξεις τα ανοίγματα και η κοιλοδοκός δε θα στηρίζεται πουθενά και θα προσθέτει επιπλέον βάρος. γ) Άνοιξε τα ανοίγματα, τελευταίος όροφος είσαι, πρόβολος είναι, τι φοβάσαι;;;  Επισημαίνω δε ότι και οι τρεις, έχουν δει ξυλότυπους, τόσο του δικού μου ορόφου όσο και των άλλων δύο από κάτω μου. Και για να σας προλάβω, όχι, δεν έχω κάποιον "δικό μου" μηχανικό που να εμπιστεύομαι και κάνω πρώτη φορά ανακαίνιση. Μπήκα εδώ επειδή υπάρχει αυτή η διάσταση απόψεων, μπας και βρω κάποια άκρη...  αλλά μάταια μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου είπαν τα προσυπογράφουν κιόλας; Αναλαμβάνουν την ευθύνη να τους αναθέσεις τη δουλειά; Ρώτησέ τους, να δούμε αν θα συνεχίσουν να είναι τόσο άνετοι..

Και σε πάω και ένα βήμα πίσω: ο μηχανικός που πρότεινε την επέκταση των παραθύρων τι είπε για τη στατικότητα; οι άλλοι τρεις πώς προέκυψαν;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν έχεις καμία ευθύνη να σχεδιάσεις τη λύση εσύ. Κατά δεύτερον πρέπει να βγει άδεια εργασιών. Πήγαινε σε ένα Πολιτικό Μηχανικό που εξειδικεύεται στα στατικά για να εκδοθεί η άδεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, georgios_m said:

Αυτά που σου είπαν τα προσυπογράφουν κιόλας; Αναλαμβάνουν την ευθύνη να τους αναθέσεις τη δουλειά; Ρώτησέ τους, να δούμε αν θα συνεχίσουν να είναι τόσο άνετοι..

Και σε πάω και ένα βήμα πίσω: ο μηχανικός που πρότεινε την επέκταση των παραθύρων τι είπε για τη στατικότητα; οι άλλοι τρεις πώς προέκυψαν;

Ειδικά ο μηχανικός που πρότεινε την επέκταση των παραθύρων δεν είχε κανένα πρόβλημα, αυτός είχε πρόβλημα με το να φύγει ο ενδιάμεσος τοίχος στο σαλόνι που βλέπετε στην 1η αποτύπωση. Έτσι προέκυψαν και οι άλλοι 2... για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο.... και μόνο σίγουρο δεν το έχω...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, curzondax said:

Καταρχάς δεν έχεις καμία ευθύνη να σχεδιάσεις τη λύση εσύ. Κατά δεύτερον πρέπει να βγει άδεια εργασιών. Πήγαινε σε ένα Πολιτικό Μηχανικό που εξειδικεύεται στα στατικά για να εκδοθεί η άδεια.

 

 

Δεν έχουμε φτάσει στο θέμα άδεια ακόμη, είμαστε ένα βήμα πριν, στο ψάξιμο του τι χρειάζεται να γίνει. Άδεια θα βγει έτσι κι αλλιώς αφού θα κάνω αλλαγές στην όψη και θερμομόνωση... αλλά για να δώσω τη δουλειά σε κάποιον δεν πρέπει να με πείσει ότι το κατέχει το άθλημα? Γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές απόψεων? Η στατική επιστήμη έχει πολλές ερμηνείες? 

Edited by Angiemicro
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί κανένας από σας δε λέει τη γνώμη του? Είναι ελλιπή τα στοιχεία? Τουλάχιστον για την κοιλοδοκό... πρέπει να υπάρχει από κάτω κολώνα του 5ου ορόφου για να "κάτσει" πάνω της? Δεν γίνεται να στηρίζεται κάπως στην πλάκα του κάτω ορόφου ή στο πάτωμά μου και στο ταβάνι μου?

Link to comment
Share on other sites

Αφου θελετε γνωμη απο το διαδικτυο, θα σας πω εγω τη γνωμη μου, αφου μου πειτε ποτε χτιστηκε η πολυκατοικια.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Angiemicro said:

Δεν έχουμε φτάσει στο θέμα άδεια ακόμη, είμαστε ένα βήμα πριν, στο ψάξιμο του τι χρειάζεται να γίνει.

Κατά τη γνώμη μου η δουλειά πρέπει να γίνει ως εξής: 1) Πας σε Πολιτικό Μηχανικό (κατά προτίμηση κάποιον με εξειδίκευση σε στατικά (πολλοί κάνουν ΜΟΝΟ αυτό (σχεδόν)) 2) Ερευνά με ΑΥΤΟΨΙΑ και ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ την κατάσταση (αυτό κανονικά πρέπει να έχει χρέωση (όχι για να σε επιβαρύνουμε αλλά για να γίνει η δουλειά χωρίς βιασύνη και ξερολισμούς) 3) Εάν καταλήξει στο ότι γίνεται αυτό που θες θα σου βγάλει και την άδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.