Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γωνία σαλονιού χωρίς κολώνα


Angiemicro

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Angiemicro said:

αυτός είχε πρόβλημα με το να φύγει ο ενδιάμεσος τοίχος στο σαλόνι που βλέπετε στην 1η αποτύπωση. Έτσι προέκυψαν και οι άλλοι 2...

και πώς έφυγε τότε ο ενδιάμεσος τοίχος; ποιός έβγαλε την οικοδομική άδεια; οι άλλοι δύο;

(επ' ευκαιρία, βλέπω και στην είσοδο κάτι μικροαλλαγές)

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2020 at 1:27 ΜΜ, banskoboy said:

Αφου θελετε γνωμη απο το διαδικτυο, θα σας πω εγω τη γνωμη μου, αφου μου πειτε ποτε χτιστηκε η πολυκατοικια.

 

Η οικοδομή έχει άδεια του 1978 αλλά χτίστηκε το 1983.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω πως για επεμβάσεις στις όψεις, απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών της οικοδομής. Από εκεί θα πρέπει να ξεκινήσει κανείς για την αδειοδότηση.

Τώρα για το στατικό κομμάτι θα πρέπει να εξεταστεί αν οι τοίχοι είναι φέροντες ή όχι. Εκείνη την εποχή είχαν την τάση να χρησιμοποιούν μεικτό σύστημα ΟΣ και Φέρουσας τοιχοποιίας. Ίσως και η μεσοτοιχία κακώς να γκρεμίστηκε. Θα πρότεινα να βρεθεί κάποιος παλιός (πιθανόν συνταξιούχος) στατικός να εξετάσει το τεύχος, γιατί σήμερα τα πράγματα διαφέρουν κατά πολύ.

Ενισχύσεις με πατέντες όπως κοιλοδοκοί, να αποφεύγονται χωρίς μελέτη. Διακυβεύεται η ασφάλεια ανθρώπων, και ζούμε σε μία ιδιαίτερα σεισμογενή χώρα.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2020 at 9:12 ΜΜ, Angiemicro said:

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη σωστή λύση, κάθε μηχανικός που μπαίνει στο σπίτι, δίνει και τη δική του απάντηση, η οποία πολλές φορές είναι εκ διαμέτρου αντίθετη απ την απάντηση που έχει δώσει άλλος συνάδελφός του. Και για να μιλήσω πολύ συγκεκριμένα θα σας πω ένα μικρό παράδειγμα: α) Μπορείς να ανοίξεις τα ανοίγματα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο, βάλε μία κοιλοδοκό στη γωνία. β)Όχι, δεν μπορείς να ανοίξεις τα ανοίγματα και η κοιλοδοκός δε θα στηρίζεται πουθενά και θα προσθέτει επιπλέον βάρος. γ) Άνοιξε τα ανοίγματα, τελευταίος όροφος είσαι, πρόβολος είναι, τι φοβάσαι;;;  Επισημαίνω δε ότι και οι τρεις, έχουν δει ξυλότυπους, τόσο του δικού μου ορόφου όσο και των άλλων δύο από κάτω μου. Και για να σας προλάβω, όχι, δεν έχω κάποιον "δικό μου" μηχανικό που να εμπιστεύομαι και κάνω πρώτη φορά ανακαίνιση. Μπήκα εδώ επειδή υπάρχει αυτή η διάσταση απόψεων, μπας και βρω κάποια άκρη...  αλλά μάταια μάλλον...

Προσωπικά εμμένω στην αρχική μου απάντηση και νομίζω ότι τα περιπλέκετε πολύ τα πράγματα...

Ναι, υπάρχουν πολλές τεχνικές λύσεις, άπειρες θα έλεγα...

Θα πρέπει να γίνει αρχιτεκτονικό προσχέδιο, να δοθεί σε στατικό πολιτικό μηχανικό ο οποίος θα μελετήσει ΟΛΗ την οικοδομή (δεν γίνεται αλλιώς) και θα πει αν η αρχιτεκτονική μελέτη εφαρμόζεται με ποιες στατικές λύσεις. Από εκεί και πέρα προχωράει ή αναπροσαρμόζεται η αρχιτεκτονική μελέτη και ολοκληρώνεται η στατική...

Ενδεικτικά ερωτήματα που θα έθετα εγώ: Με τι αντισεισμικό κανονισμό σχεδιάστηκε το κτίριο? Σε τι περιοχή σεισμικότητας βρίσκεται? Είναι κοντά σε θάλασσα? (και προσοχή: άλλο Μύκονος και άλλο Κεφαλλονιά...προφανώς, έτσι?) Έχει εφαρμοστεί η στατική μελέτη? 100%? 50%? 0%? Υπάρχουν προβλήματα που απομειώνουν την φέρουσα ικανότητα της οικοδομής? Σε κατασκευή ~40 ετών στοιχηματίζω πως ναι...

Και άλλα πολλά...γι'αυτό λοιπόν είπα ότι δεν μπορούμε να απαντήσουμε από εδώ και αν λάβετε όποιες απαντήσεις στατικής φύσεως ΔΕΝ πρέπει να της εμπιστευτείτε...

Μπορεί κάποιος σοβαρός πολ. μηχανικός να απαντήσει στο φόρουμ αν μπορεί ή δεν μπορεί να μπει η κοιλοδοκός και αν θα είναι ΟΚ?? 

Edited by Γιάννης
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.