Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος?


giannisp

Recommended Posts

giannisp δεν έβγαά συμπέρασμα.

Αλλά παίρνοντας σαν παράδειγμα τον εαυτό μου, που ξεκινησα μόνος και έρημος καουμπόης, ομολογώ ότι το μετάνιωσα που στην αρχή δεν πήγα σε ένα άλλο γραφείο, ώστε να μπορέσω να μάθω (κλέψω) ορισμένα πράγματα τα οποία τα έμαθα σπαζοντας τα μούτρα μου στον τοίχο.

Και δεν μιλάω για θέμα που άπτονται της επιστήμης μας, αλλά θέματα που έχουν να κάνουν με αντιμετώπιση πελάτη και υπηρεσιών.

Από το πως μιλάει ο μηχανικός στον πελάτη μέχρι το πόσο αέρα δίνει στους υπάλληλους στις Δ.Υ.

Αρα προτείνω, πρώτα να αποφασίσεις ποιο θα είναι το αντικείμενο που θέλεις να ακολουθήσεις (ιδιωτικά ή δημόσια έργα) (μελέτες ή κατασκευές) και μετά να πας σε ένα γραφείο που ασχολείται με αυτό το αντικείμενο ώστε να πάρεις ότι μπορείς. Αν δεν μπορείς να αποφασίσεις (το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο) τότε δοκίμασε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Εγώ τα μόνα εφόδια που είχα, ήταν οι σπουδές και οι εμπειρία από τον στρατό και έχω ακόμα ένα μεγάλο μειονέκτημα, το ότι δεν είμαι καλός έμπορος. Αλλά νομίζω ότι είμαι σε μια μέση κατάσταση αναφορικά στο σύνολο των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα μιλας erling για να ανοιξει καποιος το δικο του γραφειο φρονιμο ειναι πρωτα να παει σε καποιο μεγαλυτερο οχι μονο για να ''παρει'' καποια πραγματα αλλα και να μαθει ακριβως οπως το λες να μιλαει στον πελατη γενικα να τον κερδισει.

εγω ευτυχως εχω αποκομισει αρκετη εμπειρια στα γραφεια που δουλευα ως τωρα σαν σχεδιαστης αλλα και δουλειες που επαιρνα μονος μου και ελπιζω να παμε καλα.

ημουν τυχερος και στο μηχανικο οπου υπηρετησα αφου ανελαβα μελετη-επιβλεψη μιας στρατιωτικης αποθηκης τον τοπο αστον καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον erling. Σε άλλες ειδικότητες επιστημόνων (πχ. γιατροί, δικηγόροι κλπ) προβλέπεται εκ του νόμου άσκηση ή ειδίκευση σε πραγματικές συνθήκες εργασίας. Για εμάς ο νομοθέτης δεν έχει προβλέψει κάτι αντίστοιχο, αλλά προσωπικά ένιωσα ότι μια περίοδος εκπαίδευσης ως υπάλληλος μου ήταν απαραίτητη μόλις τελειώσα τη σχολή. Από 'κει και πέρα, είναι ζήτημα χαρακτήρα, ιδιοσυγκρασίας, αλλά θα έλεγα γενικότερα στάσης ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Από το πως μιλάει ο μηχανικός στον πελάτη μέχρι το πόσο αέρα δίνει στους υπάλληλους στις Δ.Υ.

 

αυτο θα βοηθουσε αν το αναλυαμε περισσοτερο!

 

απο την πολυ μικρη εμπειρια μου μεχρι τωρα,και επειτα απο μια αναζητηση (εσωτερικη) διαπιστωνω οτι πολλες φορες πρεπει να προσποιηθεις στο ελευθερο επαγγελμα,να υποκριθεις,να το παιξεις καποιος αλλος που δεν εισαι και ισως δεν θα ηθελες να εισαι...!

 

τι πιστευετε?ποσο πρεπει να αποκλινεις απο τον πραγματικο σου εαυτο και την συμπεριφορα που θα ηθελες να ειχες απεναντι σε ατομα και καταστασεις,εν ωρα επαγγελματικης δρασης?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα πρεπει καποιες στιγμες διπραγματευσεων πρεπει να αποκλινεις απο τον πραγματικο σου εαυτο αλλα σε ποια εκφανση της ζωης μας πλεον δεν το κανουμε?

γινεται να εισαι απολυτα ειλικρινης συνεχεια και με ολους?δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μιας και εχω αρκετους φιλους,αποφοιτους πολυτεχνειου,οι οποιοι εργαζονται στον ιδιωτικο τομεα εγω θα προτιμουσα ασυζητητι να γινω ελευθερος επαγγελματιας παρα να ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος.

 

Δυστυχως σημερα οι περισσοτερες ιδιωτικες επιχειρησεις ψαχνουν για σκλαβους και οχι για υπαλληλους,και οι περισσοτεροι που γνωριζω εργαζονται εξοντωτικα ωραρια,δεν εχουν χρονο να δουν την οικογενεια τους η τους φιλους τους,και οι μισθοι δεν ανταποκρινονται στην προσφορα τους.

 

Τωρα οσον αφορα το δημοσιο αυτο ειναι ενα εντελως αλλο πραγμα.

Ο δημοσιος υπαλληλος-μηχανικος,σημερα απολαμβανει σε πολλες υπηρεσιες πολυ καλους μισθους,χωρια τις υπερωριες,και εχει ενα εργασιακο καθεστως οχι ιδιαιτερα πιεστικο με τα ΣαββατοΚυριακα του,τις αργιες του κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη παρενθεση.

 

Σε άλλες ειδικότητες επιστημόνων (πχ. γιατροί, δικηγόροι κλπ) προβλέπεται εκ του νόμου άσκηση ή ειδίκευση σε πραγματικές συνθήκες εργασίας. Για εμάς ο νομοθέτης δεν έχει προβλέψει κάτι αντίστοιχο.

 

Εχω φιλη που τελειωσε νομικη και ξεκινησε πριν 2-3 μηνες την 18μηνη πρακτικη της στη Θεσσαλονικη. Δεν εβρισκε γραφειο, κ αναγκαστηκε να παει καπου που δεν πληρωνεται τιποτα. Μενει στο νοικι.Αν εισαι τυχερος κ πεσεις στη πρακτικη σε ανθρωπο που σου δειξει 5 πραγματα εχει καλως. Αλλιως..

 

Πιστευω προσωπικα και μην πεσετε να με φατε, οτι ισως δεν θα επρεπε να να γινονται τοσες εισαγωγες φοιτητων σε σχολες χωρις κανενα προγραμμα και χωρις γνωμονα τις αληθινες αναγκες εξω. Ειναι και αυτο ενα προβλημα. Να γινοταν πια μια μεταρρυθμιση με οριζοντα οχι 2 κ 5 χρονων. Θα αναγκαστουμε καποια στιγμη πιστευω να γινουμε μια ευρωπαικη χωρα, σε ολες τις εκφανσεις,παιδεια,υγεια,κρατικη μεριμνα, υποδομες.Δεν ξερω μονο αν θα μας αξιωσει ο Θεος να το ζησουμε εμεις :evil: ..

 

ΥΓ: Παλι κοπηκε το ρευμα :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: @#@^%συνδικαλιστες ελεος

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειαζεται να αποκτησεις καποια εμπειρια καπου αλλου και μετα να κανεις κατι δικο σου. Μαλιστα οι παλιοι ελεγαν οτι για να εισαι και νιωσεις να πατς στα ποδια σου πρεπι να περασουν 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω προσωπικα και μην πεσετε να με φατε, οτι ισως δεν θα επρεπε να να γινονται τοσες εισαγωγες φοιτητων σε σχολες χωρις κανενα προγραμμα και χωρις γνωμονα τις αληθινες αναγκες εξω.

 

Aυτο το προσυπογραφω και με τα δυο χερια.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειαζεται να αποκτησεις καποια εμπειρια καπου αλλου και μετα να κανεις κατι δικο σου. Μαλιστα οι παλιοι ελεγαν οτι για να εισαι και νιωσεις να πατς στα ποδια σου πρεπι να περασουν 5 χρόνια.

 

Συμφωνω και επαυξανω.Ελα που ομωσ ολοι ζητανε για προσληψη νεου μηχανικου 5 ετη προυπηρεσια..Και που θα τα βρει αν δεν τον προσλαβει κανεισ?Γνωριζω τετοιο περιστατικο οπου νεοσ μηχανικοσ "αναγκαστηκε" με το καλημερα να ανοιξει γραφειο γιατι δεν εβρισκε 1,5 χρονο δουλεια.Ολοι ζητουσαν 5 χρονια προυπηρεσια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.