Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οφειλη ΕΦΚΑ ελ. επαγγελματια σε 39.9


jimd6776

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι ελ. επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ σε 2 εργοδοτες στο αρθρο 39 παρ.9 (καθεστως μισθωτου). Από τις πληρωμες μου αφαιρειται αυτοματα ο ΕΦΚΑ. Ωστοσο απο το 2020 μου λεει στο site οτι χρωσταω καθε μηνα απο το Γεναρη 136 ευρω που ειναι ειδικη κατηγορια επειδη μαλλον ειμαι νεος. Γιατι συμβαινει αυτο? Τις εισφορες μου τις εχω πληρωσει κανονικα, το 2019 δε μου ειχε βγαλει ποτε να πληρωσω κατι παραπανω.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jimd6776 said:

Καλησπέρα σας,

Είμαι ελ. επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ σε 2 εργοδοτες στο αρθρο 39 παρ.9 (καθεστως μισθωτου). Από τις πληρωμες μου αφαιρειται αυτοματα ο ΕΦΚΑ. Ωστοσο απο το 2020 μου λεει στο site οτι χρωσταω καθε μηνα απο το Γεναρη 136 ευρω που ειναι ειδικη κατηγορια επειδη μαλλον ειμαι νεος. Γιατι συμβαινει αυτο? Τις εισφορες μου τις εχω πληρωσει κανονικα, το 2019 δε μου ειχε βγαλει ποτε να πληρωσω κατι παραπανω.

Ευχαριστω πολυ.

Εγώ προ διετίας που ήμουν σε αυτό το καθεστώς είχα οφειλές που διαγράφονταν μετά την εκκαθάριση του έτους. Δηλ. την επόμενη χρονιά μετά την εκκαθάριση του φόρου εισοδήματος που είχαν εικόνα των αποδοχών ελ. επ.

Είναι περιεργο όμως το ότι δεν έχεις για το 2019. Ίσως κάτι έχει αλλάξει στη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.