Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρύθμιση αυθαίρετου και μη πληρωμένη επίβλεψη στην άδεια.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. 

Το 1994 βγήκε άδεια προσθήκης σε υφιστάμενο προ του 55 κτήριο εντός παραδοσιακού οικισμού. Ολοκληρώθηκε η κατασκευή,πάω να κάνω ρύθμιση έχω υπερβαση σε δόμηση και λοιπές παραβάσεις (αναλυτικό). Η επίβλεψη στην άδεια δεν έχει πληρωθεί/δεν έχει κατατεθεί στο φάκελο. 

Πώς αντιμετωπίζω το θέμα? Κάνω τη ρύθμιση και καταθέτω μια επίβλεψη εφόσον έχει γίνει η ρύθμιση αυθαίρετου (έχω παραβάσεις ),πάω ανάποδα(πληρώνω επίβλεψη μιας και το ακίνητο είναι δικό μου) ή κάνω κανονικά τη ρύθμιση αδιαφορώντας?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ηλεκτροδοτηθει το κτίριο από ότι καταλαβαίνω  επομένως δεν θα σου ζητήσει κάνεις επίβλεψη. Δεν έχει σχέση η Δήλωση αυθαιρέτων με την αμοιβή επίβλεψης. Η έκδοση άδειας και ο χρόνος κατασκευής έχει σημασία. Κατά τη γνώμη μου προχωράς κανονικά στη Δήλωση αυθαιρέτων αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, janna said:

Εχει ηλεκτροδοτηθει το κτίριο από ότι καταλαβαίνω  επομένως δεν θα σου ζητήσει κάνεις επίβλεψη. Δεν έχει σχέση η Δήλωση αυθαιρέτων με την αμοιβή επίβλεψης. Η έκδοση άδειας και ο χρόνος κατασκευής έχει σημασία. Κατά τη γνώμη μου προχωράς κανονικά στη Δήλωση αυθαιρέτων αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα.

Ναι έχει συνδεθεί με δίκτυα δεδομένου ότι τμήμα αυτού είναι υφιστάμενο προ του 1955. Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά λίγο που ρώτησα και άλλους συναδέλφους μου λένε η άδεια πρέπει να "κλείσει" . Το ίδιο είχε πει και η υπεύθυνη στους παραδοσιακούς που θα έτρεχε το συμβούλιο κλπ. Θα δούμε από αύριο 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να δηλώσεις τις αυθαιρεσίες πρέπει να έχει πληρωθεί η επίβλεψη;Δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τέτοιο έλεγχο. Εσύ πρέπει να  κάνεις έλεγχο των σχεδίων της άδειας και την υφιστάμενη κατάσταση.  Γνώμη μου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.