Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Φούσκωσε" το τσιμέντο στην ταράτσα


ΑΝΙΚΟΛΙ

Recommended Posts

Κατασκεύασα την οικία μου στον Άργος το 1996 και εδώ και δύο χρόνια έχει πετάξει σε πολλά σημεία η πλάκα με τα σίδερα να έχουν βγει έξω και να είναι οξειδωμένα με αποτέλεσμα να τρέχει στην μία βεράντα μέσα από τα φώτα όταν βρέχει. Επίσης τρίβεται και βγάζει άμμο. Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν πράγματι είναι κακοτεχνία από τον εργολάβο, κάτι που πιστεύω εγώ, η φυσιολογική φθορά όπως μου λέει αυτός που δεν το πιστεύω στα 24 χρόνια να γίνει έτσι.

Εγώ θα κάνω καταγγελία στον εργολάβο και θα διεκδικήσω τα χρήματα για την επισκευή, για την οποία θα ήθελα να με ενημερώσετε πως να την κάνω ώστε να αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Θα σας στείλω και σχετικές φωτογραφίες όπου φαίνεται το πρόβλημα!!!

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

image_6483441 (1).JPG

IMG_0982 (1).jpeg

IMG_0982.jpeg

IMG_0989.jpeg

IMG_0991.jpeg

image_6483441.JPG

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Η πλάκα σκυροδέματος που δείχνετε στις φωτό είναι εκτεθιμενη και χωρίς την παραμικρή υγρομονωση.

Προσωπικά το θεωρώ θαύμα που άντεξε 24 χρόνια σε αυτή την κατάσταση με τόσο μικρές φθορές σήμερα.

Επίσης προσωπικά πιστεύω (με επιφυλαξη καθώς δεν μπορώ να διακρίνω ολόκληρη την κατάσταση της πλάκας) ότι δεν θα βρεθεί μηχανικός που να υποστηρίξει κακοτεχνια έναντι της απουσίας υγρομονωσης. Το μόνο που ΙΣΩΣ να διαφαίνεται ως κακοτεχνία (με επιφύλαξη πάλι) είναι μικρή επικαλυψη, αλλά αυτό δεν διακρίνω αν οφείλεται σε κακοτεχνία ή έκπλυση της επικάλυψης.

Τέλος θα σας συνιστούσα πριν υγρομονωσετε άμεσα, να κάνετε κάποιους εργαστηριακούς ελέγχους δομικής ακεραιότητας γιατί ενδεχομένως να απαιτούνται αποκαταστάσεις. Όσο για το αν φταίει ο εργολάβος, μάλλον χρειάζεται να θυμηθείτε τι ακριβώς είχατε συμφωνήσει να κατασκευάσει. Δηλαδή αν τον πληρώσατε για μόνωση, τότε ναι φταίει. Αν απλά τον πληρώσατε για να σκυροδετησει, τότε ίσως να μην φταει.

 

Καλή συνέχεια

 

Edited by [email protected]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκυρόδεμα (τυπικά) έχει τεράστια υδροπερατότητα οπότε μη περιμένεις να δεις στεγανότητα μόνο με αυτό.

Εγώ βλέπω ύποπτα πράγματα:

χμμμ (είχε επικάλυψη εδώ;):

7 ώρες πριν, ΑΝΙΚΟΛΙ said:

IMG_0991.jpeg

  Θα ήθελα να ακούσω απόψεις για αυτή τη φωτογραφία:

7 ώρες πριν, ΑΝΙΚΟΛΙ said:

image_6483441 (1).JPG

 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Εγώ θα κάνω καταγγελία στον εργολάβο και θα διεκδικήσω τα χρήματα για την επισκευή, για την οποία θα ήθελα να με ενημερώσετε πως να την κάνω ώστε να αποκατασταθεί το πρόβλημα."

Όπως πολύ σωστά σου είπε ο πρώτος συνάδελφος.

Συν , ειμαι σιγουρος θα είναι και κοντά στη θάλασσα., με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αλλά από την στιγμή που δεν έχει ούτε στοιχειώδη υγρομόνωση... τι να διεκδικήσεις...

Ο τόπος έχει γεμίσει από απόγνωση...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλοι βλέπετε ότι μάλλον έγινε τέλεια η δουλειά, εάν το είχε μονώσει; Με ενοχλεί η επίθεση με μη τεκμηριωμένα downvotes όχι επειδή είναι downvotes αλλά επειδή δεν είναι τεκμηριωμένα και υποτίθεται εδώ είμαστε για να μιλάμε και όχι για να κάνουμε οικονομική πολιτική επαγγέλματος.

Edited by curzondax
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε curzondax!

Δεν έκανα την downvote!

Όντως φαίνεται ότι δεν είχε επικάλυψη.

Ως ειδικότητα τα ξερετε καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περιπτωση δεν μπορει να γινει ασφαλης διαγνωση διαδικτυακα. Η καταφυγη σε Πολιτικο Μηχανικο (εγω θα ελεγα και αρκετης εμπειριας πανω σε τετοια θεματα) ειναι υποχρεωτικη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.