Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωματα (ΑΣΕΠ) Ηλεκτρονικών μηχανικών ΤΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Θα ηθέλα να κάνω μια ερωτηση σχετικά με καποίες προκυρήξης του ΑΣΕΠ.Είμαι αποφοίτος Ηλεκτρονικος Μηχανικός ΤΕ απο το πρωήν ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ(ν ΠΑΔΑ) το έτος 2019.

Σαν ηλεκτρονικός μηχανικός σε ποίες αλλές θέσεις θα μπορούσα να κάνω αιτήση.Π.χ θα μπορουσα σαν Πληροφορική ΤΕ ; σαν Τεχνολογος Ιατρικων Οργάνων;;

εχω ψάξει παντού αλλά δεν έχω βρει μια απαντηση.και ο ΑΣΕΠ φυσικα λεει τα δικά του..-.-

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Edited by luke1994
Link to comment
Share on other sites

Στις προκηρύξεις αναφέρεται με απόλυτη σαφήνεια ποιοί τίτλοι γίνονται δεκτοί σε κάθε θέση. Διαβάζεις τις προκηρύξεις και όπου σε περιλαμβάνουν συμμετέχεις. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, ούτε έχει δικαίωμα ο ΑΣΕΠ να το τροποποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, georgios_m said:

Στις προκηρύξεις αναφέρεται με απόλυτη σαφήνεια ποιοί τίτλοι γίνονται δεκτοί σε κάθε θέση. Διαβάζεις τις προκηρύξεις και όπου σε περιλαμβάνουν συμμετέχεις. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, ούτε έχει δικαίωμα ο ΑΣΕΠ να το τροποποιήσει.

** Τ.Ε.Ι. ή το ομώνυμο πτυχίο ή δίπλωμα Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (Π.Σ.Ε.) ΤΕΙ της ημεδαπής ή ισότιμος τίτλος σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας ή το ομώνυμο πτυχίο ΚΑΤΕΕ ή ισότιμος τίτλος της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας.

Και αυτό που γραφέτε σαν κατω απο τις Θέσεις της Πληροφρικής ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι από αυτά το πτυχίο σου. Αυτά είναι διάφορες άλλες μορφές πτυχίων που όμως έχουν το ίδιο αντικείμενο με τη θέση. Εσύ έχεις την κλασική μορφή πτυχίου και πρέπει να αναφέρεσαι ρητά για να θεωρείσαι δικαιούχος.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

αα μαλίστα.. αρα εγώ μπορώ πρακτικά μονο όταν αναφέρεται ο τιτλος ηλεκτρονικης-ηλεκτρονικων μηχανικων;; και κατι τελευταίο

βαση του http://tdp.admin.ntua.gr/kodikopoiidiprosont.pdf

μπορώ να κάνω σε όλες της Στεφ εκτός σε αυτές που αναφέρεται που δίνουν το πληροφρικης ΤΕ ;

για παραδειγμα μπορώ οπως προανεφερα σε Τεχνολογος Ιατρικων Οργάνων;επειδη ανηκεί στην στεφ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Ο όρος Στεφ απλά προσδιορίζει τα πτυχία που θα λέγονται μηχανικοί ΤΕ. Αλλά από μηχανικός σε μηχανικός παίζει ρόλο και το τμήμα που αποφοίτησες και το οποίο αναφέρεται ρητά στην εκάστοτε προκήρυξη.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgios_m said:

Όχι φυσικά. Ο όρος Στεφ απλά προσδιορίζει τα πτυχία που θα λέγονται μηχανικοί ΤΕ. Αλλά από μηχανικός σε μηχανικός παίζει ρόλο και το τμήμα που αποφοίτησες και το οποίο αναφέρεται ρητά στην εκάστοτε προκήρυξη.

Ξεκάθαρος θα ελέγα. Οποτε μονο ´οταν λεει η προκυρηξη το τμήμα μου.

Σε ευχαριστω πολυ! Καλη συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, luke1994 said:

...Οποτε μονο ´οταν λεει η προκυρηξη το τμήμα μου.

...

Επειδή με τα Επαγγελματικά δικαιώματα ειδικά των ΤΕΙ έχει γίνει της πόπης

και κανείς δεν είναι ειδικός να σου πει κάτι 100% δεδομένο (ούτε καν το επίσημο κράτος)

Εσύ όταν βλέπεις προκήρυξη για κάποιο τομέα που κρίνεις ότι αφορά το γνωστικό σου επίπεδο, κάνε την αίτηση. Σημαντικό φυσικά είναι να μη αποκρύψεις την ειδικότητα και το πτυχίο σου, οπότε ας σε απορρίψουν ως μη έχων το κατάλληλο πτυχίο πχ.

 

Ειδικά για το Τεχνολόγος Ιατρικών Οργάνων να το κάνεις…..

 

Αυτό που γράφω είναι κι αυτό μια άποψη απλή χωρίς γνώση. Απλά νομίζω. Κρίνε το εσύ

Νομίζω όμως πως αν περιμένεις να γράφει σαφέστατα κάποια προκήρυξη το τμήμα σου,  θα περιμένεις αρκετά.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Didonis said:

Επειδή με τα Επαγγελματικά δικαιώματα ειδικά των ΤΕΙ έχει γίνει της πόπης

και κανείς δεν είναι ειδικός να σου πει κάτι 100% δεδομένο (ούτε καν το επίσημο κράτος)

Εσύ όταν βλέπεις προκήρυξη για κάποιο τομέα που κρίνεις ότι αφορά το γνωστικό σου επίπεδο, κάνε την αίτηση. Σημαντικό φυσικά είναι να μη αποκρύψεις την ειδικότητα και το πτυχίο σου, οπότε ας σε απορρίψουν ως μη έχων το κατάλληλο πτυχίο πχ.

 

Ειδικά για το Τεχνολόγος Ιατρικών Οργάνων να το κάνεις…..

 

Αυτό που γράφω είναι κι αυτό μια άποψη απλή χωρίς γνώση. Απλά νομίζω. Κρίνε το εσύ

Νομίζω όμως πως αν περιμένεις να γράφει σαφέστατα κάποια προκήρυξη το τμήμα σου,  θα περιμένεις αρκετά.

Υπάρχουν περιπτωση να ακυρώσουν πχ όλη την αίτηση εαν εχω βάλει 1 σωστο και ενα λαθος κωδικο θέση? ή ακυρωνουν μονο τον κώδικο;;

ΓΕνικα ναι,υπάρχει ενα χαός που δεν υπάρχει τελός ..αλλά λενε σε σχολες αλλα σε μπλογκ αλλα λενε παθοντες..

Link to comment
Share on other sites

Οι προκηρύξεις γράφουν ξεκάθαρα στο τμήμα των απαιτούμενων προσόντων ποιο πτυχίο αντιστοιχεί σε κάθε κωδικό θέσης. Μπορεί για μια θέση να αντιστοιχούν πολλά πτυχία αλλά ποτέ δεν θα αναφέρεται αόριστα να ξέρει κάποιος από ηλεκτρονικά ή πληροφορική. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσετε διαβάζοντας οποιαδήποτε προκήρυξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.