Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωματα (ΑΣΕΠ) Ηλεκτρονικών μηχανικών ΤΕ


Recommended Posts

Συνήθως σε όλες τις θέσεις για ΤΕ πληροφορικής δέχονται ΤΕ ηλεκτρονικούς και μάλιστα από πρώτο χέρι που σου λεω , πολλοί γνωστοί μου και ο αδερφός μου είναι μέσα και μάλιστα μόνιμος σε πρόσφατη προκήρυξη

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, luke1994 said:

Υπάρχουν περιπτωση να ακυρώσουν πχ ...

.... .αλλά λενε σε σχολες αλλα σε μπλογκ αλλα λενε παθοντες..

όπως σου είπα ΔΕΝ γνωρίζω.

Δεν έχω ασχοληθεί καν εδώ και αιώνες πια....

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει με βεβαιότητα.

 

Φροντίστε οι "παθόντες" ή με κοινή ειδικότητα να φτιάξετε δική σας Ομάδα για ενημέρωση ή ακόμα και δράσεις όπου χρειαστεί.

Αν δεν συνεννοηθείτε  εσείς μεταξύ σας θα συνεννοηθούν άλλοι για εσας. 

απλά άποψη μου

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 19/8/2020 at 3:10 ΜΜ, Mitsos Ribopaido said:

Συνήθως σε όλες τις θέσεις για ΤΕ πληροφορικής δέχονται ΤΕ ηλεκτρονικούς και μάλιστα από πρώτο χέρι που σου λεω , πολλοί γνωστοί μου και ο αδερφός μου είναι μέσα και μάλιστα μόνιμος σε πρόσφατη προκήρυξη

Από προσωπική εμπειρία σε 2 διαγωνισμούς ΑΣΕΠ για ΤΕ πληροφορικής που έλαβα μέρος (πριν αρκετά χρόνια) δεν έγινε δεκτό το πτυχίο μου (Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕ) παρά το γεγονός ότι διέθετα και διδακτορικό με  τίτλο "Electronic & Information Engineering".   

Σε άλλον έναν διαγωνισμό ΑΣΕΠ για θέσεις Ηλεκτρονικού Μηχανικού ΤΕ απορρίφθηκα με την αιτιολογία ότι δεν είχα επάρκεια γνώσεων χειρισμού Η/Υ το οποίο ήταν  προαπαιτούμενο της συμμετοχής.

Δεχόντουσαν σαν επάρκεια οποιοδήποτε ECDL σε Microsoft Office (ναι υπήρχαν και αυτά κάποτε) αλλά το πτυχίο του ΤΕΙ με μαθήματα σε 3 γλώσσες προγραμματισμού (FORTRAN, Basic, Assembly) και με μαθήματα σε ψηφιακά συστήματα, μικροεπεξεργαστές, μικροϋπολογιστές κλπ ΔΕΝ αποτελούσε επάρκεια.  Σημειωτέον ότι τότε η γραμματεία της σχολής  όταν πήγα να ζητήσω κάποια βεβαίωση γνώσεων χρήσης Η/Υ για συμμετοχή σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ  .... σφύριζε αδιάφορα και μου είπαν ότι δεν μπορούν να δώσουν τέτοια βεβαίωση παρά μόνο μία βεβαίωση αναλυτικής βαθμολογίας την οποία και τελικά είχα επισυνάψει στα δικαιολογητικά του ΑΣΕΠ και η οποία φυσικά απορρίφθηκε.

Το μόνο που είχα καταφέρει μία χρονιά ήταν να διδάξω σε ένα δημόσιο ΙΕΚ  σαν ωρομίσθιος για δύο εξάμηνα σε τμήματα πληροφορικής στα μαθήματα "Λειτουργικό Σύστημα UNIX", "Βάσεις Δεδομένων & Ανάπτυξη Εφαρμογών με Clipper" και "Αρχιτεκτονική Η/Υ"

Να σημειώσω ότι την συγκεκριμένη χρονιά είχα κάνει αιτήσεις σε τρία δημόσια ΙΕΚ και όλες οι αιτήσεις μου απορρίφθηκαν με το σκεπτικό ότι δεν μπορούσα να καλύψω τις θέσεις με το πτυχίο Ηλεκτρονικού Μηχανικού ΤΕ.  Στο ένα και μοναδικό ΙΕΚ που με κάλεσαν τελικά (από τα τρία που είχα κάνει αιτήσεις), οι λόγοι που με δέχθηκαν ήταν : (α) Ο υποψήφιος που είχε επιλεγεί αρχικά, παραιτήθηκε μετά από 2-3 εβδομάδες  και (β) Χρήση "ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΕΣΟΥ"   το οποίο  ντρέπομαι που το γράφω αλλά είναι η αλήθεια.

 

Έκτοτε σε ΙΕΚ δοκίμασα άλλη μία χρονιά ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΕΣΟΝ και φυσικά δεν είχα καμία τύχη.   Δυστυχώς τα τμήματα ηλεκτρονικών που θεωρητικά θα μπορούσα να διδάξω έπαψαν να είναι στην μόδα όταν άρχισε να παίζει η πληροφορική και έχουν καταργηθεί από τα περισσότερα δημόσια ΙΕΚ, Τεχνικά Λύκεια και νυν ΕΠΑΛ κλπ.

 

Για να είμαι ειλικρινής όλα τα παραπάνω έγιναν πριν σχεδόν είκοσι χρόνια. Από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με ΑΣΕΠ (ή με ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΜΕΣΑ για να βρω παραθυράκια διορισμού) και δεν γνωρίζω τι συμβαίνει και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα σήμερα.  

Εύχομαι τουλάχιστον σήμερα οι σχολές που διαδέχθηκαν τα ΤΕΙ να δίνουν έστω ένα χαρτί επάρκειας χειρισμού Η/Υ ή γνώσεων MS-OFFICE για να μπορούν οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί (ΤΕ ή όπως αλλιώς λέγονται σήμερα)  να λαμβάνουν μέρος σε διαγωνισμούς έστω και σε θέσεις ΔΕ που ζητάνε πιστοποίηση γνώσεων χειρισμού υπολογιστών και να μην χρειάζεται να πληρώνουν  κερατιάτικα για ECDL κλπ.

 

Για να συμπληρώσω λίγο το θέμα σχετικά με την αρχική ερώτηση του νηματοθέτη σχετικά με τα δικαιώματα επάνω σε ιατρικά όργανα. 

 

Οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί ΤΕ είμασταν από τις ελάχιστες ειδικότητες της ΣΤΕΦ που είχε βγεί το σχετικό προεδρικό διάταγμα το οποίο αφορούσε τα επαγγελματικά δικαιώματα.   Πρόκειται για το ΠΔ  346/8-6-1989 το οποίο στο άρθρο 1 , παράγραφος 2.2 ορίζει ρητά ότι σε θέματα ιατρικών οργάνων έχουμε δικαιώματα μελέτης, επίβλεψης, κατασκευής, συντήρησης κλπ κλπ σε ιατρικά όργανα ΜΟΝΟ με την συνυπογραφή μηχανικού ΤΕ ιατρικών οργάνων, και σε θέματα Η/Υ ξανά με την συνυπογραφή μηχανικών ΤΕ αντίστοιχης ειδικότητας.  Σε όλα τα υπόλοιπα από το ΠΔ δεν μπαίνει κανένας απολύτως περιορισμός.

 

Edited by CybEng
Προσθήκη τελυταίας παραγράφου (πρόσθετες πληροφορίες που αφορύν την αρχική ερώτηση του νηματοθέτη)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 19/8/2020 at 3:10 ΜΜ, Mitsos Ribopaido said:

Συνήθως σε όλες τις θέσεις για ΤΕ πληροφορικής δέχονται ΤΕ ηλεκτρονικούς και μάλιστα από πρώτο χέρι που σου λεω , πολλοί γνωστοί μου και ο αδερφός μου είναι μέσα και μάλιστα μόνιμος σε πρόσφατη προκήρυξη

Μπορείς να μάθεις πως ακριβώς μήπως πήρανε καμία βεβαίωση από σχολές ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάντως οι Διπλωματουχοι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί έχουν και ΕΔ  σε Υδραυλικές - Ηλεκτρολογικες - ψυκτικές - και Μηχανολογικες Εγκαταστασεις..........................Ελβετικός  Σουγιάς  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.