Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αποκλειστική χρήση δώματος και κλείσιμο κλιμακοστασίου


ΧΡΙΣΤΙΝΑ_Τ

Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

είμαι ιδιοκτήτρια ενός μικρού οροφοδιαμερίσματος 3ου ορόφου με αποκλειστική χρήση δώματος και ταράτσας σε οικογενειακή πολυκατοικία 3 ορόφων. Αυτή τη στιγμή η πρόσβαση στο δώμα και την ταράτσα γίνεται από κλιμακοστάσιο το οποίο όμως δεν είμαι σίγουρη αν είναι κοινόχρηστο. Θέλω να κλείσω την πρόσβαση, κάνοντάς την αποκλειστικά για το διαμέρισμα μου και μετατρέποντας το διαμέρισμα σε μεζονέτα, μεταφέροντας την είσοδο του διαμερίσματος ώστε να περιλαμβάνει και το κλιμακοστάσιο. 

Το δώμα είναι νόμιμο και πληρώνω ΕΝΦΙΑ και για το δώμα και για το διαμέρισμα.

Έχω τρεις ερωτήσεις:   

1. είναι δυνατόν να κλείσω την πρόσβαση στην ταράτσα και στο δώμα από τη στιγμή που είναι αποκλειστικής μου χρήσης;

2. ποιο θα είναι το κόστος για την μετατροπή αυτή (μεταφορά πόρτας εισόδου και κλείσιμο κλιμακοστασίου - με γυψοσανίδες φαντάζομαι);

3. ποιο θα είναι το κόστος δήλωσης αυτής της μετατροπής;

Σας ευχαριστώ πολύ,

Χριστίνα

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να βαλεις   σήμερα   πορτα στο πλατύσκαλο της σκαλας του 3ου ορόφου που ανεβαζει στην ταράτσα...

-οχι, δεν μπορεις.

[ούτε θα εφτιαχνες "μεζονετα",  αφου η "συνενωση" δεν γινεται μεταξύ  κυρίων χωρων αλλα "μεσω της ταρατσας... ]

Εχεις δυο ανεξαρτητες ΟΙ.

Ρευμα απο πού παιρνει το "δωμα"

 

Link to comment
Share on other sites

το δώμα παίρνει ρεύμα από το διαμέρισμα . Δικαίωμα υψούν έχω, και ιδιοκτησία του δώματος και αποκλειστική χρήση της ταράτσας. 

το κλιμακοστάσιο οδηγεί σε ένα πλατύσκαλο με δύο πόρτες - η μία οδηγεί στο δώμα και η άλλη στην ταράτσα, οπότε δεν θα είναι συνένωση μέσω της ταράτσας. 

Link to comment
Share on other sites

 Γνωμη μου ειναι οτι,   μπορει να γινει συνενωση μιας ΟΙ με μια διπλανή με καθαίρεση μεσοτοιχιας  ή με την απο πανω διανοιξη τρυπας και σκαλας στο εσωτερικο τους, με εκδοση αδειας.

 

Αλλά, δεν μπορει να εκδοθεί αδεια συνένωσης και να συνδεονται μεσω μιας κοινοκτητης σκαλας, εστω και αν εχει αποκλειστικη χρηση.

 Οι ΟΙ μενουν "δυο".

υγ

θα μπορουσε να υπαχθει στον ν. 4495 αλλα θα επρεπε να εχει γινει  η αυθαιρεσία  μεχρι τον Ιουλιο του 2011.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, είστε πολύ κατατοπιστικός. Το κόστος για άδεια συνένωσης (με εσωτερική σκάλα) γνωρίζετε πόσο είναι; Και επιπλέον για διάνοιξη τρύπας και τοποθέτηση εσωτερικής σκάλας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνωριζω

[ουτε, με βαση τους κανονες του φορουμ,  ειναι πρεπον  να δοθουν ποσά δαπανων ή αμοιβων...]

υγ1

η διανοιξη τρυπας στο πατωμα/ταβανι , ειναι επεμβαση στα κοινοχρηστα..

υγ2

θα παρακαλουσα αυτον που εβαλε το -1 να μου εξηγησει σε τι διαφωνει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να αξίζει να το κάνω αυτό τότε. Μάλλον θα προσπαθήσω να τα πουλήσω ως δύο αυτόνομα σπίτια. στην οποία περίπτωση, γίνεται μεταβίβαση της αποκλειστικής χρήσης της ταράτσας στον εκάστοτε αγοραστή του δώματος; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.