Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διευκρινίσεις από το υπουργείο Εσωτερικών για τα αδήλωτα τετραγωνικά


Engineer

Recommended Posts

22 ώρες πριν, akis73 said:

 

Το Ε9 διορθώνεται για το έτος 2021, οπότε διρθώνετε εκεί και το σύστημα 'τραβάει' τα διορθωμένα πλέον τ.μ. από εκεί.

Διορθώνουμε μόνο το Ε9 του 2021 για τη δήλωση των τετραγωνικών?

ή θα πρέπει να διορθώσουμε και τα Ε9 των προηγουμενων ετών για να μην έχουμε πρόστιμα και προσαυξήσεις για τα τετραγωνικά των προηγούμενων ετών?

Εαν αλλάξουμε τα Ε9 των προηγουμένων ετών θα έχουμε προσαυξήσεις στον ΕΝΦΙΑ των προηγουμένων ετών

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά θα περιμένω να δοθεί παράταση, για να τα συμπληρώσω με την ησυχία μου..έχουν πέσει όλοι να με φάνε ,σε περίπτωση όμως που δεν θα δοθεί και τα ολοκληρώσω τον Σεπτέμβρη , τι κυρώσεις θα υπάρχουν, ανάλογα με την καθυστέρηση?

Link to comment
Share on other sites

Οι κυρώσεις που θα υπάρξουν είναι για τα μη ηλεκτροδοτούμενα αναδρομικός ΤΑΠ τουλάχιστον πενταετίας και πρόστιμο 200% επί αυτού και για τα ηλεκτροδοτούμενα αναδρομικός ΤΑΠ τουλάχιστον πενταετίας και πρόστιμο 200% επί αυτού και αναδρομικά Δ.Τ. πενταετίας και πρόστιμο 100% επί αυτών ( σε κάποιους δήμους ίσως είναι και 200% επί αυτών).

Οι κυρώσεις θα προκύψουν αν γίνει ηλεκτρονική διασταύρωση μεταξύ ΑΑΔΕ και ΔΕΔΔΗΕ/Δήμων ή αν χρειαστεί να γίνει Γονική Παροχή / Δωρεά εν ζωή  / Πώληση κτλ πλην Αποδοχής Κληρονομίας όποτε θα χρειαστεί πιστοποιητικό περί μη οφειλής ΤΑΠ από το Δήμο και θα εξακριβώσουν οι υπάλληλοι  αν δηλώνονται λιγότερα τμ στο Δήμο σε σχέση με Ε9/ συμβόλαιο.

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sissy_arch said:

Παιδιά, μπαίνω στη πλατφόρμα και δεν μου φορτώνει ακίνητο που στο Ε9 το βλέπω κανονικά. Γιατί?

Μονο στον επικαρπωτη φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε ένα μεγάλο διατηρητέο που όλα τα τετραγωνικά είναι δηλωμένα λάθος από παλιά, αυτό που σκέφτομαι είναι αν με συμφέρει να τα δηλώσω τώρα ή να το αφήσω όπως είναι, λένε οτι θα κάνουν ελέγχο αλλά δεν ξέρω αν το λένε έτσι απλά για να εκφοβίσουν τον κόσμο να τρέξει να δηλώσει και να έχουν έσοδα ή αν θα κάνουν πραγματικά τους ελέγχους. Ο ένας όροφος από το κτίριο έχει κομμένο ρεύμα από το 94, το ισόγειο και το υπόγειο είναι κλειστά με κομμένο ρεύμα από το 2004, εγώ μένω στο 2ο και από πάνω ένα δώμα. Ο ΕΝΦΙΑ που πληρώνω κάθε έτος είναι αρκετός, δεν με ενδιαφέρει και ούτε πρόκειται ποτέ να πουληθεί το σπίτι ή να μεταβιβαστεί σε άλλον λόγω φθορών κόστους ανακαίνισης και των γνωστών περιορισμών.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Giorgos1987 said:

Μένω σε ένα μεγάλο διατηρητέο που όλα τα τετραγωνικά είναι δηλωμένα λάθος από παλιά, αυτό που σκέφτομαι είναι αν με συμφέρει να τα δηλώσω τώρα ή να το αφήσω όπως είναι, λένε οτι θα κάνουν ελέγχο αλλά δεν ξέρω αν το λένε έτσι απλά για να εκφοβίσουν τον κόσμο να τρέξει να δηλώσει και να έχουν έσοδα ή αν θα κάνουν πραγματικά τους ελέγχους. Ο ένας όροφος από το κτίριο έχει κομμένο ρεύμα από το 94, το ισόγειο και το υπόγειο είναι κλειστά με κομμένο ρεύμα από το 2004, εγώ μένω στο 2ο και από πάνω ένα δώμα. Ο ΕΝΦΙΑ που πληρώνω κάθε έτος είναι αρκετός, δεν με ενδιαφέρει και ούτε πρόκειται ποτέ να πουληθεί το σπίτι ή να μεταβιβαστεί σε άλλον λόγω φθορών κόστους ανακαίνισης και των γνωστών περιορισμών.

Ισως να διόρθωνες μόνο τα Ε9 του 2021 και να τα δήλωνες σωστά στον Δήμο για να γλυτώσεις τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα των προηγούμενων ετών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ΗΧ ανοιχτός αλλά εντός ΣΔ σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης, δηλώνεται στα τετραγωνικά στο Ε9 και ΤΑΠ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, cendroid said:

Καλημέρα,

ΗΧ ανοιχτός αλλά εντός ΣΔ σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης,...

σε ΔΚ ο ΗΧ δεν προσμετρά στον Συντ. Δόμησης. Προσμετρά μόνο στον Συντελεστή Κάλυψης. (για κτήρια που κατασκευάστηκαν μετά ΓΟΚ 1985)

Οπότε τσεκ τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.