Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διευκρινίσεις από το υπουργείο Εσωτερικών για τα αδήλωτα τετραγωνικά


Engineer

Recommended Posts

Την καλημέρα μου,

Για να κάνω λίγο τον ημερομηνιακό συνήγορο του διαβόλου...

9 hours ago, katrmp said:

Και μετά θα έρθει η πολεοδομία και θα σου πεί, <<ΑΑΑ το αυθαιρετο η/χ που τακτοποίησες το 2017 με ημερομηνία 2011 δεν τον είχες κλείσει και τον έκλεισες 1/1/2020>>.

Μετά θα έρει η ΔΟΥ και θα πεί << ΑΑ 1/1/2020 για κάτσε να σου το βάλω και στο Ε9 παλαιότητα, και να σου ξανατυπώσω ενφια>>.

Και μετα εσυ θα ψαχνεις να βρείς τ5ο εξυπνο κολπάκι που είπαν στα κανάλια!! Φοβερό κόλπο προτείνουν.

Ωραία έστω ότι λύσαμε το θέμα πολεοδομίας και της εφορίας και βάζουμε την ημερομηνία άδειας, τακτοποίησης ....

Και το ρητορικό ερώτημα:

Και που ξέρω λοιπόν εγώ ο περίεργος συνήγορος λοιπόν, ότι την ημερομηνία αυτή θα την χρησιμοποιήσουν ΚΑΙ για να ζητήσουν αναδρομικά ΤΑΠ, ΔΦ και ΔΤ, αλλάζοντας κάποια στιγμή την νομοθεσία ή καταστρατηγώντας την (δεν θα είναι πρώτη φορά) όπως π.χ. τώρα με τους χώρους που ρυθμίστηκαν με τον 3843 [1]

Εγώ κάνοντας τον παραπάνω συνήγορο, θα έλεγα να βάλω την ημερομηνία του συμβολαίου που ήρθε το ακίνητο στην κατοχή του ενδιαφερόμενου, σκεπτόμενος ότι μέχρι και την ημερομηνία αυτή, προκειμένου να γίνουν τα συμβόλαια θα είχαν τακτοποιηθεί οι οφειλές στον Δήμο, αφού είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό στα συμβόλαια.

Προσωπικά έλλειψη σαφών οδηγιών δεν πρόκειται να ασχοληθώ υποβάλλοντας δηλώσεις όσων μου ζητούν. Όταν και αν εκδώσουν σαφείς οδηγίες ... τότε θα το σκεφτώ. Πόσο μάλλον στον βαθμό που σύμφωνα με τον νόμο δεν προκύπτει ότι είναι δηλωτική υποχρέωση που πρέπει να γίνει από μηχανικό .

[1] Αναφορικά λοιπόν με τον 3843 που ανέφερα υπάρχει συζήτηση/ερώτημα/προβληματισμός εδώ κάπως συνοπτικά και εδώ αναλυτικότερα

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς να μου πει για όσα ακίνητα είχαν παροχή ΔΕΗ, αλλά  αυτή διεκόπη χωρίς ενημέρωση στο Δήμο αν ισχύει και για αυτά η παράταση;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει για όσα ακίνητα είχαν παροχή ΔΕΗ, αλλά  αυτή διεκόπη χωρίς ενημέρωση στο Δήμο αν ισχύει και για αυτά η παράταση....όταν δεν  έχουν αυξηθεί τα τετραγωνικα;

Link to comment
Share on other sites

Λες τα κενα και μη ηλεκτροδοτούμενα. Σιγουρα θα δωθεί όταν δωθεί και για τα άλλα ,  διότι αυτά μπαίνουν πιά και στην πλατφόρμα .

georgegaleos δεν το συζητάμε , ο 3843 είναι απόδειξη ότι κάνουν ότι θέλουν. Πήρα τηλ δημο να τούς πώ ότι εσεις χρεώνετε αλλο ταπ και άλλο δτ, δφ μετα την τακτοποίηση που σας είχα φερει. Και μου είπε , τωρα μπές στην πλατφορμα να γινουν όλα ιδια

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2020 at 10:55 AM, georgegaleos said:

Και που ξέρω λοιπόν εγώ ο περίεργος συνήγορος λοιπόν, ότι την ημερομηνία αυτή θα την χρησιμοποιήσουν ΚΑΙ για να ζητήσουν αναδρομικά ΤΑΠ, ΔΦ και ΔΤ, αλλάζοντας κάποια στιγμή την νομοθεσία ή καταστρατηγώντας την (δεν θα είναι πρώτη φορά) όπως π.χ. τώρα με τους χώρους που ρυθμίστηκαν με τον 3843

Επίσης σχετικά με το παραπάνω "έτσι γουστάρω" ή αν θέλετε αδιαφορία !!!!! των ΟΤΑ υπάρχει και το παρακάτω:

με 32292/25.4.2019 έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών διά του οποίου διευκρινίζεται πλήρως το θέμα και ζητείται άμεση γνωστοποίηση της 237/2018 Γνωμοδότησης του Ε ́ Τμήματος του Ν.Σ.Κ στους Ο.Τ.Α. α ́ βαθμού για ενημέρωσή τους και ομοιόμορφη εφαρμογή.

Σύμφωνα με την οποία:

" ... δ) Για αυθαίρετες κατασκευές που υπήχθησαν στο καθεστώς αναστολής επιβολής κυρώσεων και εξαίρεσης από την κατεδάφιση των ν. 4014/2011, 4178/2013 και 4495/2017, κατά το μέτρο που οι τελευταίες (αυθαίρετες κατασκευές) επιφέρουν αύξηση της επιφάνειας ηλεκτροδοτούμενων χώρων και του εμβαδού ακίνητης περιουσίας, δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής της δήλωσης που προβλέπεται στις διατάξεις των άρθρων 2 παρ. 3 του ν. 25/1975, 10 παρ. 10 του ν. 1080/1980 και 24 παρ. 5 και 15 του άρθρου 24 του ν. 2130/1993 και, ως εκ τούτου, δεν συντρέχει περίπτωση επιβολής των αντίστοιχων προστίμων μη υποβολής ή υποβολής εκπροθέσμου δηλώσεως (ομόφ.)» "

Προφανώς οι ΟΤΑ την έχουν γραμμένη στους αδένες τους την "ομοιόμορφη εφαρμογή".

Τι παραπάνω πρέπει να γίνει γαι να εφαρμόσουν ορθά αυτά που πρέπει ? [ρητορικό(τατο)]

Έχω παρακάτω τα δύο αρχεία από το site του Υπουργείου Εσωτερικών. 

Επίσης το μπάχαλο που υπάρχει και ο κάθε ΟΤΑ χρεώνει ότι του "φανεί του Λολοστεφανή" φάινεται και εδώ (το έχω και στα συνημμένα το αρχέιο) στην σελίδα 14, το οποίο είναι του 2018 και είναι μία "ειδική έκθεση αποτελεί προϊόν επεξεργασίας υλικού, το οποίο προέκυψε από την εργασία –διερεύνηση αναφορών, παρεμβάσεις, αυτοψίες– των στελεχών του Συνηγόρου του Πολίτη. Την εποπτεία της συντακτικής ομάδας είχαν ο Συνήγορος του Πολίτη, Ανδρέας Ποττάκης, και η Βοηθός Συνήγορος, Ευανθία Σαββίδη." 

Τα παρακάτω απλά να υπάρχουν ως καταγραφή της αυθαιρεσίας των Δήμων.

eggr32292-25042019.pdf apof_-nsk_-237-2018.pdf ΕΣΟΔΑ ΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ - Συνηγορος του Πολίτη - 2018.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια χαζη ερωτηση ...

εχω στο Ε9 πχ τετραγωνικα 29,85 και στην ΔΕΗ 29  χρειάζεται να κανω δηλωση ή δεν παίζουν ρολο τα δεκαδικά ;;

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση ειναι σωστή,

Ολοι αυτοι,  οι ειδικοι αυτοδιοικητικοί  παραγοντες , που  ασχοληθηκαν με το θεμα αυτο....

"ξεχασαν" να ορισουν ενα ποσοστό αποκλισης....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν έχεις οριζόντια ιδιοκτησία μόνο υπόγειο πάρκινγκ σε πολυκατοικία και τίποτα άλλο (ώστε σε εκείνη την παροχή να δηλώσεις) τι κάνεις? Αναγκαστικά κανείς μια δήλωση με το κοινόχρηστο ρολόι?

Θα κάνω δήλωση ως ηλεκτροδοτουμενο, θα το επιλέξω από το ε9 μου από τα μη ηλεκτροδοτουμενο και θα του βάλω χειροκίνητα τον Αρ.παροχης κοινόχρηστου? 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.