Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποχέτευση για κτίριο κατοικίας σε οικισμό χωρίς δίκτυο


petsagouris

Recommended Posts

Χαίρετε,

Σε οικισμό χωρίς δίκτυο αποχέτευσης θα γίνει αποκατάσταση παλιού ερειπωμένου κτίσματος (ασκεπές) που είναι διαμπερές με πλαϊνές μεσοτοιχίες με τα γειτονικά κτίσματα.
Ο οικισμός δεν έχει κεντρικό σύστημα αποχέτευσης και έτσι λογικά πρέπει να κατασκευαστεί βόθρος. Δεν γνωρίζω πως θα πρέπει να κάνω την χωροθέτηση του βόθρου.
Αυτό επειδή δεν υπάρχει εντός των ορίων της ιδιοκτησίας υπαίθριος χώρος και επειδή το μέσο καθαρό πλάτος του ερειπίου είναι περίπου 4μ.
Το πλάτος αυτό δεν αφήνει πολλά περιθώρια για την κατασκευή βόθρου αφού πιθανά να προκληθούν βλάβες στις πλαϊνές μεσοτοιχίες αν πλησιάσω κοντύτερα από 1μ.

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή σκέψη πάνω στο θέμα θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε συνάδελφε,

πιστεύεις ότι μπορεί να κατασκευαστεί κάτω από το κτίριο στεγανός βόθρος αφού από τον κτιριοδομικό επιβάλλεται απόσταση από τα θεμέλια αλλά και να αερίζεται;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, petsagouris said:

Χαίρετε συνάδελφε,

...

είπαμε τσάκαλος ο φίλος ο Δημήτρης αλλά είναι δικηγόρος και όχι μηχανικός....

 

Για το ερώτημα σου, δεν εχω επαρκεί δεδομένα για να σου πω κι εγω κάποια σκέψη..... 

αλλά με μηδέν ακάλυπτο με μηδέν δίκτυο αποχέτευσης.... κάπου το μυαλό μου πάει σε κατασκευή δεξαμενής στο υφιστάμενο περίγραμμα σου και πάνω απο αυτή ή και πέριξ αν υπάρχει χώρος ή όποιες προσθήκες της αποκατάστασης .....

φυσικά όπως είπα δεν έχω καν εικόνα των δεδομένων σου αλλά ούτε της βούλησης της ιδιοκτησίας για το τι θέλει να κάνει ..... 

 

Υ.Γ.

στην διάθεση σου και με ΠΜ αν θες με ανταλλαγή προσχεδίων των σκέψεων .....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω ένα σκίτσο που αντικατοπτρίζει την κατάσταση που αντιμετωπίζω.

Untitled 1(1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Το γωνιακό δεν είναι δικό σας ε......

 

και ερώτηση. Ισόγειο οικία θέλουν.... με ότι χωρέσει... ή ισόγειο + Α όροφο ή σοφίτα?

κρεβατοκάμαρες πόσες ....?

 

(όγκο λυμάτων που εκτιμάς ότι θα χρειαστεί να χωράει ?)

(αρχαιολογία ή αρχιτεκτονικό ύφος γενικά υπάρχουν τίποτα δεσμεύσεις στη θέση που είναι?)

Υ.Γ.

σε ζάλισα λίγο αλλά έχω δεδομένο ότι ως έμπειρος συνάδερφος το καταλαβαίνεις 

Link to comment
Share on other sites

Είναι υψηλής πολιτιστικής αξίας οικισμός, χρειάζεται εγκρίσεις για την αποκατάσταση από διάφορες υπηρεσίες.

Το γωνιακό δεν είναι στην ιδιοκτησία.

Ο όγκος των λυμάτων σε στεγανό με ελάχιστο πληθυσμό και συχνό άδειασμα (30 μέρες) είναι ~ 20κμ.

Διώροφο ασκεπές ερείπιο σε όλο το εμβαδό της ιδιοκτησίας, χωρίς καθόλου περιβάλλοντα.

Είναι για έμπειρους λύτες το συγκεκριμένο αν πάμε κατά γράμμα του κτιριοδομικού.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, petsagouris said:

...

Είναι για έμπειρους λύτες .....

άρα θα λυθεί....

 

(μια ενδεικτική σχηματική τομή για να δω στάθμες.... έστω προσεγγιστικά )

 

Υ.Γ.

και dwg να είναι δεν με χαλάει αρκεί να είναι για ακατ 12 μη κάνω αλλαγές

Υ.Γ.2

άν έχουμε υφιστάμενο καθαρό ύψος εσωτερικό στη στάθμη του ισογείου το μεγάλο τμήμα >4,5μ κάτι έχω κατά νου.... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν ζητώ επίλυση, αντιμετώπιση αν προτείνεις θα τον διαθέσω εγώ τον χρόνο να δω αν λύνεται.

Θα ήθελα να διαφυλάξω την εχεμύθεια που απαιτείται και δεν θα μοιραστώ τμήμα των σχεδίων καθαυτών.
Κατά τ' άλλα το δάπεδο είναι όλο στο ίδιο επίπεδο με τον αριστερό δρόμο, και ο δεξής είναι περίπου 1.80 πιο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

για αντιμετώπιση είχα κι εγω κατά νου.....

απλά χωρίς ορισμένα βασικά δεν ξέρω πως να βοηθήσω διότι όλα θα ήταν υπό όρους και προϋποθέσεις.

Τα λέμε.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.