Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσμετράται στον Σ.Δ.?


ARS

Recommended Posts

αυτό το 1,20 δεν μου φαίνεται απαραίτητα σωστό. Και μένα μου έχουν πεί οπή σε παρόμοια περίπτωση 1.20 αλλά δεν στέκει δεν είναι φωταγωγός και μπορεί να είναι όσο να ναι, λογικού μεγέθους βέβαια αλλά που θα βρούμε καμιά διάταξη βλέπω παντού στις πολεοδομίες και ζητάνε το 1.20........!

Link to comment
Share on other sites

οντως.

 

η διαταξη αναφερει για ακαλυπτες επιφανειες

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=61189&postcount=13

 

εδω ειναι καλυμμενη επιφανεια αλλα δεν υπαρχει κατι σχετικο στον ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μα η οπή στο δάπεδο του ορόφου δεν θα είναι μόνο το Α, αλλά μεγαλύτερη διοτι θα περιλαμβάνει και την σκάλα. Δηλαδή θα έχει διαστάσεις 1.90 x 4.00 (περίπου).

Οπότε καλύπτει και το 1.20μ :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ως γνωστόν στο θέμα της σκάλας υπάρχουν (στο φόρουμ) δύο στρατόπεδα πάντα απευθυνόμαστε στην εκάστοτε Πολεοδομία για να δούμε εκεί τί πρεσβεύουν.

 

Η σκάλα μετράει στη δόμηση του Α' ορόφου (το γιατί και πώς το εξήγησα αλλού...βαριέμαι να ψάξω). Άρα η οπή πρέπει να έχει διαστάσεις τουλάχιστον 1,20 μ. για να αφαιρεθεί.

 

Και να βάλω κουίζ: ας πούμε ότι η σκάλα μετράει μια φορά και μόνο στο ισόγειο. Αν κάνω ρίχτια 30 πόντους (πείτε ότι είμαι ο Φασούλας) σε μόλις έξι πατήματα ανεβαίνω 1,80 - άρα κάτω από τη σκάλα υπάρχει χρηστικός χώρος (ασχέτως αν θα πρέπει να σκύβω για να φτάσω). Αυτή η επιφάνεια μας χαρίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Μα το παρακάτω έγγραφο λέει καθαρά.

 

ΥΠΕΧΩΔΕ 80208/7-4-2000 : Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 7 του Ν.1577/85 (ΓΟΚ/85) και ειδικότερα της παρ. 1Αα για τις επιφάνειες των κλιμακοστασίων.

..

..

Αποφασίζουμε

 

Ότι στον συντελεστή δόμησης του οικοπέδου σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 1Αα του Ν.1577/85 υπολογίζεται μόνο η επιφάνεια του αριθμού των κλιμάκων που κατασκευάζονται.

 

Υπάρχουν δηλαδή πολεοδομίες που δεν το δέχονται?

Link to comment
Share on other sites

Μα το παρακάτω έγγραφο λέει καθαρά...

 

Εγώ δε βλέπω τίποτα ''καθαρό'' πάντως. Κάτι αυτονόητο αναφέρεται (ό,τι κατασκευάζεται μετράει) αλλά δεν μπορώ να το δω ως επεξήγηση του παρόντος προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που είναι αυτονόητο, επεξηγεί. Πως μετράνε στην δόμηση όσες κλίμακες κατασκευάζονται.

Δηλαδή μόνο η κλίμακα που πάει στον όροφο.

Αλλη κλίμακα δεν κατασκευάζεται, άρα δεν μετράει.

Και η συσχέτιση που κάνω με το παρόν πρόβλημα είναι πως στο δάπεδο του ορόφου, έχουμε μια οπή που περιλαμβάνει την οπή της κλίμακας και την άλλη του τμήματος Α.

Και αυτή η οπή έχεις διαστάσεις μεγαλύτερες από 1.20μ που αναφέρθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

"Μα το παρακάτω έγγραφο λέει καθαρά.

 

 

Παράθεση:

ΥΠΕΧΩΔΕ 80208/7-4-2000 : Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 7 του Ν.1577/85 (ΓΟΚ/85) και ειδικότερα της παρ. 1Αα για τις επιφάνειες των κλιμακοστασίων.

..

..

Αποφασίζουμε

 

Ότι στον συντελεστή δόμησης του οικοπέδου σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 1Αα του Ν.1577/85 υπολογίζεται μόνο η επιφάνεια του αριθμού των κλιμάκων που κατασκευάζονται. "

 

Ναι αρχηγέ μου. Και ο χώρος κάτω της δεν μετράει? Αυτός γιατί δεν μετράει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.