Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια θέσης στάθμευσης σε πρασιά


Recommended Posts

πρόσφατα ασχολήθηκα και εξεδόθη άδεια δόμησης πελάτη μου για σιμεντόστρωση ακαλύπτου (προς δημιουργία 2 ανοικτών θέσεων στάθμευσης) και απαιτούσε :

- άδεια δόμησης φυσικά, μιας και μεταβάλλεται το ποσοστό φύτευσης

- Συμβολαιογραφική δέσμευση (διαστάσεων τουλάχιστον 4,50 Χ 2,25)

- Συναίνεση συνιδιοκτητών (κοινόχρηστο πράγμα)

- Απογραφή έργου στο Ι.Κ.Α (αναλυτικός προυπολογισμός)

 

Με την άδεια δόμησης ανά χείρας και με αίτηση στον Δήμο, πραγματοποιήθηκε αίτημα για 

είσοδο - έξοδο επί της οδού έμπροσθεν του ακινήτου και φυσικά για απαγόρευση στάθμευσης

με διαγράμμιση επί οδοστρώματος. Η αίτηση εξετάζεται από την επιτροπή ποιότητας ζωής 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

vagelis-lam ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Θεωρώ οτι και στη περίπτωση μου,χρειάζεται άδεια δόμησης με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δεν έχω ξεκινησει ακόμα αλλά μάλλον έχει δουλειά το θέμα.Μετατροπή ιδιόκτητης υπόγειας αποθήκης 290μ2 περίπου,σε θέσεις στάθμευσης.

Σε πολυκατοικία του 1971(!).

 

Οποιος συνάδελφος έχει παρόμοια περίπτωση και μπορεί,ευπρόσδεκτη η ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συναδελφοι,

 

σε ακινητο 3οροφο που ανηκει σε εναν και μονο ιδιοκτητη. Επιθυμει ενα μερος της πρασιας να το διαμορφωσει για να εχει δυο θεσεις σταθμευσης. Εχω μπερδευτει τί χρειαζεται για να γινει.

 

Αδεια δομησης; και αν ναι, γιατι; η φυτευση θεωρητικα επηρρεαζεται, αλλα το ακινητο ειναι κτισμενο το 1970, δεν υπηρχε ελεγχος φυτευσης και το κομματι που θελει να κανει θεση σταθμευσης ειναι τσιμενταρισμενο ετσι κι αλλιως (αφηστε που αμα παμε για αδεια δομησης δε περναει ο ελεγχος φυτευσης, ελαχιστος χωρος εχει μεινει ελευρερος για κατι δεντρακια της συμφορας)

 

ΕΕΜΚ; Δε μπορω να το ενταξω πουθενα.

 

48ωρες καταργηθηκαν, αλλα και στις εργασιες εκεινες που δε θελουν καμια αδεια παλι δε το βλεπω.

 

Οποτε; Σημειωστε οτι μιλαμε για θεση σκεπαστη αλλα οχι κλειστη, και δημιουργια γκαραζοπορτας εισοδου εξοδου. Χωρις συναινεσεις, ενας ο ιδιοκτητης. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα, έχω κάνει τακτοποίηση με το Ν.4495 μιας υπαίθριας  θέσης στάθμευσης στην πρασιά οικοπέδου και υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης. Θέλω να ρωτήσω τι άλλες ενέργειες πρέπει να γίνουν για να είναι κατοχυρωμένος ο ιδιοκτήτης? Πρέπει να γίνει αίτημα στο δήμο για είσοδο-έξοδο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τριώροφο κτίριο, ισόγειο κατάστημα και 2 οροφοδιαμερίσματα, έχει συσταση.

Εγώ τακτοποίησα μικροαυθαιρεσίες στα διαμερίσματα και στον ακάλυπτο (εντός πρασιάς) μια τεντοπέργκολα του καταστήματος και δίπλα την διαμόρφωση της υπάιθριας θέσης στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

προφανως τακτοποιησε αυτος που

ή ειχε αποκλειστικη χρηση

ή με συναινεση

Αρα απομενει να τροποποιηθει η συσταση ή ο κανονισμος  για να ανηκει η χρηση της ΘΣΑ σε αυτον

Για την εισοδοεξοδο ή την υποβαθμιση πεζοδρομιου και την σημανση θα δεις στο σαιτ του Δημου του ακινητου

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2021 at 11:01 ΠΜ, sirter said:

Καλημέρα, έχω κάνει τακτοποίηση με το Ν.4495 μιας υπαίθριας  θέσης στάθμευσης στην πρασιά οικοπέδου και υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης. Θέλω να ρωτήσω τι άλλες ενέργειες πρέπει να γίνουν για να είναι κατοχυρωμένος ο ιδιοκτήτης? Πρέπει να γίνει αίτημα στο δήμο για είσοδο-έξοδο?

Καλησπέρα! επειδή έχω ίδια περίπτωση, μπορώ να ρυθμίσω αυθαίρετη θέση στάθμευσης με στέγαστρο στην πρασιά μαζί με ένα διαμέρισμα της οικοδομής  που θα εντάξω στον ν.4495? και μετά με την κάτοψη του 4495 μπορώ να προχωρήσω  σε συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης? 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

"ίδια" περιπτωση δεν εχεις

Αυτος ειχε ηδη συμβ/κη πραξη

εσυ τωρα θες να προχωρησεις.[;;;;;]

 Κανε πιο αναλυτικη την  ερωτηση για το θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

"ίδια" περιπτωση δεν εχεις

Αυτος ειχε ηδη συμβ/κη πραξη

εσυ τωρα θες να προχωρησεις.[;;;;;]

 Κανε πιο αναλυτικη την  ερωτηση για το θεμα σου.

Έχω αυθαίρετη θέση στάθμευσης με στέγαστρο σε πρασιά τριώροφης οικοδομής του '68 και ο πελάτης μου θέλει να χαρακτηριστεί θέση στάθμευσης.  Ψάχνω τι διαδικασία θα ακολουθήσω και αναρωτήθηκα μήπως στην περίπτωση του συναδέλφου η συμβ/κη πράξη ακολούθησε την τακτοποίηση με κάποιο τρόπο!  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.