Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση τίτλων ιδιοκτησίας από μηχανικό


Nikos54321

Recommended Posts

"Επαγγελματίας" Μηχανικός - Αρχιτεκτονας δεν μου επιστρέφει τους τίτλους ιδιοκτησίας και τα σχέδια ιδιοκτησίας μου τα οποία του είχα δώσει για μια μελέτη εδώ και 3 χρόνια. Επιλέγει να μην απαντάει στα τηλεφωνήματα μου στο κινητό του παρότι έχει πάρει το μήνυμα από συναδέλφους και συγγενείς του ότι τον αναζητώ για αυτό το λόγο. Τι μπορώ να κάνω; Δικηγόρος;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ερώτημα δεν μπορεί να σου απαντήσει το φόρουμ. Αυτό που μπορώ να σου πω μόνο σε ότι αφορά την εύρεση σχεδίων και συμβολαίων είναι το εξής:

Τα σχέδια μπορείς να τα πάρεις όσες φορές τα χρειαστείς κάνοντας αίτηση στην Πολεοδομία έχοντας μόνο τον αριθμό της οικοδομικής άδειας και το έτος εκδοσής της.

Τα συμβόλαια μπορείς να τα πάρεις από το αρχείο της συμβολαιογράφου που τα συνέταξε ή από το υποθηκοφυλακείο. Τα σχέδια που προσαρτώνται στα συμβόλαια μπορείς να τα πάρεις από την συμβολαιογράφο.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες όμως αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα στοιχείο πλην των προσωπικών μου φυσικά. Και φαντάζομαι για όλες αυτές τις πράξεις χρειάζεται χρόνος και χρήμα. Γιατί πρέπει να πληρώσω εγώ την αδιαφορία/αμέλεια του μηχανικού; Θα περίμενα ότι το φόρουμ θα ήταν απόλυτα σχετικό με αυτό το θέμα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η γενική συμβουλή είναι να μην μπλέξεις δικαστικά ειδικά στην περίπτωση που δεν έχεις δώσει κάποια αμοιβή, καθώς στο τέλος θα βγεις ζημιωμένος οικονομικά. Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές διαφωνίες με το μηχανικό σου και δεν αποτελούν αντικείμενο συζήτησης για το φόρουμ. Ούτε βεβαίως μπορούμε να γνωρίζουμε ποιες συμφωνίες αναγράφονται στο ιδιωτικό συμφωνητικό που συντάχθηκε κατά την ανάθεση και ανάληψη των εργασιών . Να σε ενημερώσω ότι κάποιες πολεοδομίες έχουν ψηφιακό αρχείο αδειών και μπορείς να βρεις τα σχέδια του ακινήτου σου δίνοντας μόνο το ονοματεπώνυμό σου. Γενική συμβουλή:  Την επόμενη φορά που θα δώσεις σχέδια ή συμβόλαια δεν θα πρέπει να δίνεις ποτέ τα πρωτότυπα. Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε έγγραφα. Θεωρώ ότι η εμπειρία ζωής στην χώρα μας το έχει αποδείξει πολλές φορές και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν το γνωρίζει ότι δεν πρέπει να δίνει έγγραφα από το αρχείο του σπιτιού του και αυτός να μην κρατάει μια σειρά (την πρωτότυπη). Καλή συνέχεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε φαντάζομαι "προσωπικές διαφωνίες", όπως το να παρακρατώ κάτι που σου ανήκει, λύνονται μόνο δικαστικά. Αυτή τη στιγμή δεν με νοιάζει η οικονομική ζημιά. Με νοιάζει η κοροϊδία και η παντελής έλλειψη επαγγελματικής συνείδησης και ευθύνης. Αυτά φαντάζομαι δεν αφορούν κανέναν στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν είναι "λαϊκό δικαστήριο", ούτε μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τα λεγόμενα κάποιου (στην προκειμένη περίπτωση τα δικά σου)  που εξιστορεί την δική του εμπειρία. Φυσικά δεν είναι αυτός ο σκοπός ενός επιστημονικού φόρουμ, δηλαδή το να κρίνει ποιος φταίει και ποιος όχι. Γενικότερα, κάτι που καταστρατηγεί όρους μιας ιδιωτικής σύμβασης (μίλησα πριν για ιδιωτικό συμφωνητικό) ή ακόμη και πάγιους κανόνες καλής πίστης σε μια συναλλαγή, λύνονται στα δικαστήρια και όχι εδώ.  Για το πρακτικό μέρος (το πως μπορείς να βρεις σχέδια και συμβόλαια ξανά, μιλήσαμε σε προηγούμενη ανάρτηση). Οπότε προσωπικά δεν έχω να προσφέρω κάτι περισσότερο στη συζήτηση. Όποιος συνάδελφος επιθυμεί φυσικά μπορεί να σχολιάσει το ερώτημά σου. 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω από ένα φόρουμ να δικάσει ούτε φυσικά να σχολιάσει επί της εγκυρότητας των λεγόμενών μου. Ήλπιζα σε κάποιον εξωδικαστικό μέσο επίλυσης τέτοιων διαφορών, για παράδειγμα κάποιο σύλλογο, εποπτική αρχή... Από ότι καταλαβαίνω, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου καθίστε λίγο και σκεφτείτε το. Δεν θέλετε να πληρώσετε το κόστος των αντιγράφων, αλλά προτίθεστε να πληρώσετε δικηγόρο, δικαστικούς επιμελητές κ.λ.π., των οποίων το κόστος είναι πολλαπλάσιο των αντιγράφων.

Υπάρχουν καλοί και κακοί μηχανικοί, όπως και καλοί και κακοί πελάτες. Σε αυτό δεν μπορούμε να έχουμε γνώμη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάποιο "έγγραφο" που βεβαιώνει ότι, όντως δώσατε αυτά που δώσατε, στον μηχανικό; Υπάρχει έστω ένα απλό χαρτί στο οποίο να φαίνεται η υπογραφή του και το "γεγονός";

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Nikos54321 said:

"Επαγγελματίας" Μηχανικός - Αρχιτεκτονας δεν μου επιστρέφει τους τίτλους ιδιοκτησίας και τα σχέδια ιδιοκτησίας μου τα οποία του είχα δώσει για μια μελέτη εδώ και 3 χρόνια. Επιλέγει να μην απαντάει στα τηλεφωνήματα μου στο κινητό του παρότι έχει πάρει το μήνυμα από συναδέλφους και συγγενείς του ότι τον αναζητώ για αυτό το λόγο. Τι μπορώ να κάνω; Δικηγόρος;

Καλημέρα σας

1η ερώτηση: τη μελέτη σας την έχει παραδώσει?

2. Αν όχι, εν τέλει ποια ήταν η κουβέντα σας?

3. Δοκιμάσατε να περάσετε από την έδρα του?

4. Το κόστος ενός δικηγόρου ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερο από το κόστος ανάκτησης των εγγράφων από άλλους φορείς, όπως σωστά ανέφεραν οι συνάδελφοι.

Από την περιγραφή εικάζω τα παρακάτω:

Α. Ενδεχομένως ο μηχανικός σας να έχει επιλέξει να εξαφανιστεί , πιθανότατα επειδή είναι εκπροθεσμος στη συμφωνία σας.

Β. Ενδεχομένως ο μηχανικός σας περιμένει να τηρηθεί από την πλευρά σας κάποιο κομμάτι της συμφωνίας σας από το οποίο εσείς θέλετε να ελιχθειτε (ξεγλυστρησετε) και είναι κάθετος σε αυτό.

Γ. Ενδεχομένως ο μηχανικός σας να έχει αδυναμία επικοινωνίας σε προσωπικό επίπεδο λόγω εσωτερικής αδυναμίας σύγκρουσης.

Σε κάθε περίπτωση, ήδη έχετε δαπανήσει πολύ περισσότερο χρόνο κ ενεργεια απ ο,τι κοστίζει η ανάκτηση των εγγράφων μέσω τρίτων. Κ σε εθελοντικό επίπεδο, συμπαρασερνετε κ χρόνο συναδέλφων του φόρουμ.

Για το ψυχολογικό κομμάτι του ποστ, οι μηχανικοί λειτουργούμε κάτω από κώδικα δεοντολογίας, και παρέχουμε γνώσεις έναντι χρημάτων. Οι συνάδελφοι με αδυναμία προσωπικότητας και επικοινωνιακών δεξιοτήτων συνήθως καταφεύγουν σε συμπεριφορές σαν του συναδέλφου που περιγράφετε. Επομένως την επόμενη φορά αν χρειαστεί να απευθυνθείτε σε μηχανικό, ενδεχομένως να αναθεωρήσετε τα κριτήρια επιλογής.

 

Καλή συνέχεια

 

Edited by [email protected]
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.