Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή τμήματος ΗΜΜΥ Πάτρας ή Βόλου


Recommended Posts

Γειά σας.

Πρόσφατα έμαθα ότι πέρασα στο τμήμα ΗΜΜΥ στο Βόλο. θέλω να ξέρω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία της μεταγραφής για Πάτρα(θα δηλώσω και την θεσσαλονίκη αλλά οι πιθανότητες είναι μάλλον πολύ λιγότερες για να δεχτούν την μεταγραφή).

Το θέμα είναι ότι στον Βόλο έχω ήδη βρει σπίτι να νοικιάσω το οποίο είναι και πολύ κοντά στη σχολή, ενώ στην Πάτρα και θα πρέπει να βρω και λογικά θα είναι και πιο μακριά απο τη σχολή.

Από την άλλη το Πανεπιστήμιο Πατρών έχω ακούσει ότι έχει καλύτερη φήμη(και παγκοσμίως) από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και από τα συμπεράσματά μου ακούγεται σαν μια καλύτερη σχολή overall. Από θέμα φοιτητικής ζωής πάλι η Πάτρα κερδίζει από όσο γνωρίζω και θα είναι πιο εύκολο να μεταφέρομαι στην Αθήνα που έχω τους περισσοτερους φίλλους μου.

Αξίζει να δηλώσω μεταγραφή για Πάτρα ή να αρχίσω να σπουδάζω στον Βόλο που τα έχω όλα έτοιμα?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Gerry Miaris said:

Γειά σας.

Πρόσφατα έμαθα ότι πέρασα στο τμήμα ΗΜΜΥ στο Βόλο. θέλω να ξέρω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία της μεταγραφής για Πάτρα(θα δηλώσω και την θεσσαλονίκη αλλά οι πιθανότητες είναι μάλλον πολύ λιγότερες για να δεχτούν την μεταγραφή).

Το θέμα είναι ότι στον Βόλο έχω ήδη βρει σπίτι να νοικιάσω το οποίο είναι και πολύ κοντά στη σχολή, ενώ στην Πάτρα και θα πρέπει να βρω και λογικά θα είναι και πιο μακριά απο τη σχολή.

Από την άλλη το Πανεπιστήμιο Πατρών έχω ακούσει ότι έχει καλύτερη φήμη(και παγκοσμίως) από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και από τα συμπεράσματά μου ακούγεται σαν μια καλύτερη σχολή overall. Από θέμα φοιτητικής ζωής πάλι η Πάτρα κερδίζει από όσο γνωρίζω και θα είναι πιο εύκολο να μεταφέρομαι στην Αθήνα που έχω τους περισσοτερους φίλλους μου.

Αξίζει να δηλώσω μεταγραφή για Πάτρα ή να αρχίσω να σπουδάζω στον Βόλο που τα έχω όλα έτοιμα?

 

Νομίζω δεν αξίζει. Του Βόλου και της Πάτρας είναι εξίσου καλά και η διαφορά αν υπάρχει είναι τέτοια ώστε να ωχριά μπροστά στη σημασία της προσωπικής σου προσπάθειας. Δε θα δήλωνα Θεσσαλονίκη στη θέση σου για το κομμάτι των Υπολογιστών (που μάλλον εκεί θα απασχοληθείς στο μέλλον).

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

Οι μεταγραφές γίνονται με κοινωνικά κριτήρια. Θα πρέπει να κατάγεσαι από την πόλη που θες να πας ή να έχεις αδέλφια που σπουδάζουν εκεί. Δε δηλώνεις ότι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, georgios_m said:

Οι μεταγραφές γίνονται με κοινωνικά κριτήρια. Θα πρέπει να κατάγεσαι από την πόλη που θες να πας ή να έχεις αδέλφια που σπουδάζουν εκεί. Δε δηλώνεις ότι να'ναι.

Ποιος σου είπε ότι δηλώνω ότι να'ναι?  Δεν χρειάζεται να έχεις αδέρφια για να κάνεις μεταγραφή, γίνονται και με οικονομικά κριτήρια που ίσως δεν το γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό δεν το γνώριζα, ότι μπορείς να επικαλεστείς οικονομικούς λόγους και να επιλέξεις νέα πόλη, χωρίς να προκύπτει από κάπου ότι θα έχεις εξοικονόμηση χρημάτων εκεί. 

Το ότι ναι' ναι σημαίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ακόμα και μια πιο μακρινή πόλη (πχ Θεσσαλονίκη) επειδή είναι ωραιότερη ή έχει πιο διάσημο πανεπιστήμιο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Με οικονομικά κριτήρια γίνονται φυσικά αλλά με σκοπό ακριβώς να κάνεις οικονομία, δηλαδή να γυρίσεις στην πόλη σου. Αν μένεις δηλαδή Πάτρα και έχεις περάσει Βόλο τότε ναι εφόσον πληρείς τα κριτήρια μπορείς να πάρεις μεταγραφή για Πάτρα. Δεν δικαιολογείται όμως να ζητήσεις μεταγραφή πχ για Θεσσαλονίκη αν δεν έχεις κανέναν εκεί.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξέρω κι εγώ. Αλλά μπορεί να έχει αλλάξει. Δηλαδή τις θέσεις των μεταγραφών τις παίρνει με σειρά προτεραιότητας όποιος έχει το χαμηλότερο εισόδημα; Ανεξαρτήτως πόλης καταγωγής κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Φέτος για τις μεταγραφές επικρατεί ένα σύστημα μορίων, διαφορετικών από αυτών των πανελληνίων. 
Αναλόγως με το οικογενειακό εισόδημα και διάφορα άλλα κριτήρια, ο μαθητής μαζεύει μόρια τα οποία καθορίζουν την σειρά προτεραιότητας.
Για παράδειγμα, ένας μαθητής μπορεί να διεκδικεί 6 μόρια απο το οικογενειακό του εισόδημα, αλλα 2 επειδή ειναι ορφανός απο έναν γονέα και άλλα 2 επειδή ανήκει σε άτομα με ειδικές ανάγκες. Αυτός ο μαθητής έχει συμπληρώσει 10 μόρια, άρα σε σχέση με έναν που έχει 8 βρίσκεται σε προτεραιότητα. 
Τώρα αυτό που έχετε αναφέρει σχετικά με το αν δικαιολογείται να ζητήσεις μεταγραφή σε πόλη που δεν έχεις σπίτι ή δεν έχεις εξοικονόμηση χρημάτων δεν υπάρχει αναφορά απο την κυβέρνηση για κάτι τέτοιο και φαντάζομαι θα ήταν και δύσκολο να αποδείξει καποιος ότι οφελείται οικονομικά από μια μεταγραφή.
Επίσης, η μεταγραφή με βάση αδερφό που βρίσκεται σε άλλη πόλη είναι ανεξάρτητη απο το παραπάνω σύστημα και είναι κατά κύριο λόγο πιο σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τότε δεν είναι μεταγραφή αλλά επανυπολογισμός των μορίων με εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια. 

Εσύ εάν θες να το δεις καθαρά οικονομικά, θα πρέπει να λάβεις υπόψη το κόστος του ενοικίου και τα μεταφορικά σπίτι-πανεπιστήμιο-κέντρο πόλεως. Στην Πάτρα ας πούμε υπάρχει περίπτωση να μένεις μακριά και από τα δύο, αλλά σίγουρα μακριά από το ένα τουλάχιστον. Στο Βόλο δεν ξέρω πως είναι.

Μετά ακολουθούν τα χιλιόμετρα από και προς τον τόπο καταγωγής και το κόστος ζωής κάθε πόλης.

Αυτά θα πρέπει να πολλαπλασιαστούν με το μέσο χρόνο αποφοίτησης. Δηλαδή αν στην πιο φτηνή υποτίθεται επιλογή θες 2 έτη σπουδών ακόμα για να τελειώσεις επειδή θα είναι πιο δύσκολα, μπορεί να σου κοστίσει ακριβότερα. Ακόμα σημαντικότερο είναι και το κόστος του κόπου και του χρόνου που θα χάσεις (που συνήθως ξεπερνούν σε κόστος αυτό της διαφοράς των ενοικίων).

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ε Πάτρας εννοείται. εχει ιστορία. του Βόλου ψιλομούφα είναι με μεταονομασια. Ιδίως για ενεργειακός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.