Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με πολύμετρο και μέτρηση συχνότητας


harris2007

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Έχω αγοράσει το πολύμετρο αμπεροτσιμπίδα UNI-T UT213C

https://www.uni-t.cz/en/p/clamp-multimeter-uni-t-ut213c

στο οποίο, μία από τις δυνατότητές του είναι να μετράει και συχνότητα.
Frequency 10Hz~1MHz ±(0.1%+4)

Παρόλα αυτά, στο φυλλάδιο της συσκευασίας, αναφέρει:

 

1712000177_Annotation2020-09-02123246.jpg.99b28562438dabb1f4ce6f09b571f64c.jpg

 

Δηλαδή, αν θέλω να μετρήσω τα 50Hz του δικτύου, είμαι άνω των 20V rms που αναφέρει, όμως όπως γράφει είναι για λόγους personal safety, όχι ότι δεν το υποστηρίζει το πολύμετρο.

Και εδώ αρχίζει το περίεργο: Όταν λοιπόν συνδέω τους 2 ακροδέκτες στην πρίζα, η οθόνη δείχνει τρελά νούμερα, μετά από λίγο βγαίνει ένα σύμβολο χαμηλής μπαταρίας(που δεν είναι χαμηλή γιατί μόλις την έβαλα) και το πολύμετρο σβήνει.
Όταν όμως συνδέω μόνο έναν ακροδέκτη στην πρίζα ενώ ο άλλος είναι στον αέρα, η οθόνη γράφει 50.00Hz.
ΠΩΣ γίνεται αυτό, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει;

Edited by harris2007
Link to comment
Share on other sites

πιθανων να μην ειναι καλα θωρακισμενα τα probes και να γινεται αυτο και κοντα να το βαλεις παλι μπορει να μετραει .μου εχει τυχει και μενα αλλα μην ανχωνεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2020 at 10:54 ΜΜ, el greco said:

πιθανων να μην ειναι καλα θωρακισμενα τα probes και να γινεται αυτο και κοντα να το βαλεις παλι μπορει να μετραει .μου εχει τυχει και μενα αλλα μην ανχωνεσαι.

Πράγματι και μέσα όταν το βάζω οποιοδήποτε από τα 2 probes ώστε να ακουμπάει τον αγωγό, πάλι μετράει. Το περίεργο είναι ότι το μετράει ολόσωστα ακόμη και όταν το άλλο probe είναι πιο "μακριά". Τελοσπάντως, το δοκίμασα και σε χαμηλές τάσεις και πάλι δουλεύει τέλεια οπότε όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.