Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός με σύμβαση στο Δήμο


Viky.tz

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει. 

Είμαι Τοπογράφος(ασφαλισμένη αυτοαπασχολούμενη 12 χρόνια ) και με πήραν μέσω ενός προγράμματος ΕΣΠΑ στο Δήμο. Στη προκυρηξη γράφει ότι οι ασφαλιστικές δαπάνες πάνε στο ΤΣΜΕΔΕ (από ότι καταλαβαίνω μου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ) , πέραν τούτου μου ζήτησαν κάτι έγγραφα που τα είχα τα περισσότερα εκτός από μια βεβαίωση απογραφής άμεσα ασφαλισμένου. Τους λέω στο Δήμο , από που το περνώ μου λένε από το ΙΚΑ -ΕΦΚΑ  τους λέω είμαι μηχανικός τους, εμείς έχουμε ΤΣΜΕΔΕ όχι ΙΚΑ (άσε που το λέει και η προκυρηξη ότι οι εισφορές μηχανικών καταβάλλονται στο ΤΣΜΕΔΕ). Α μου λέει όχι πρέπει να διαγραφτείτε και να κάνετε ΙΚΑ , τους λέω αυτό δεν γίνεται και ούτε γίνεται να πληρώσω 2 ταμεία χωρίς λόγο. Αφού με μεταφέραν σε 2-3 υπαλλήλους μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι θα κάνω πρέπει να βρω λέει μια βεβαίωση απογραφής άμεσα ασφαλισμένου γιατί χωρίς αυτό δεν ξέρουν και δεν μπορούν να μου κάνουν ασφάλιση και να μου βάζουν μισθό. Τελοσπάντων , έχω κάνει αίτηση και έχω κλίσει ραντεβού και σε ΙΚΑ και στο ΤΣΜΕΔΕ για να δω τι γίνεται .... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τόσο δύσκολο είναι να γνωρίζουν οι υπηρεσίες μεταξύ τους. Να σας πω επίσης το τραγικό του θέματος ότι μου είπαν στο τέλος ότι δεν γνωρίζουν γιατί τα τελευταία 5 χρόνια λέει στο Δήμο  ( και είναι μεγάλος Δήμος της Αθήνας ) δεν έχουν προσλάβει μηχανικό !!!! Έχει  κανένας ιδέα πως πέρνει ένας μηχανικός βεβαίωση απογραφής άμεσα ασφαλισμένου? 

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο ΙΚΑ με κάποιο αποδεικτικό ότι πρόκειται να μπεις σ' αυτή τη θέση.

αν σε πήραν μισθωτή στο Δήμο εκεί εμπλέκεται και το ΙΚΑ. τυπικό είναι, μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια περίπτωση και με εμένα σε Περιφερειακή Ενότητα της επαρχίας για κοινωφελές πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Επειδή είχα ένσημα στο ΙΚΑ (πριν την άδεια ασκήσεως) επιμένουν να τους δώσω τον Αριθμό Μητρώου του ΙΚΑ. Επικοινώνησα με το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν πως πρέπει να χρησιμοποιήσουν το ΑΜ του ΤΣΜΕΔΕ (κι όχι του ΙΚΑ) και μου έδωσαν Βεβαίωση ασφάλισης να τους προσκομίσω. Θα επικοινωνήσω την Δευτέρα μαζί τους και με τον ΟΑΕΔ και θα σας ενημερώσω. Εσείς βρήκατε άκρη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/9/2020 at 10:11 ΜΜ, evie3377 said:

Ίδια περίπτωση και με εμένα σε Περιφερειακή Ενότητα της επαρχίας για κοινωφελές πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Επειδή είχα ένσημα στο ΙΚΑ (πριν την άδεια ασκήσεως) επιμένουν να τους δώσω τον Αριθμό Μητρώου του ΙΚΑ. Επικοινώνησα με το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν πως πρέπει να χρησιμοποιήσουν το ΑΜ του ΤΣΜΕΔΕ (κι όχι του ΙΚΑ) και μου έδωσαν Βεβαίωση ασφάλισης να τους προσκομίσω. Θα επικοινωνήσω την Δευτέρα μαζί τους και με τον ΟΑΕΔ και θα σας ενημερώσω. Εσείς βρήκατε άκρη;

Εγώ είμαι σε παρόμοια θέση, αλλά από κοινωφελές πάω να κάνω έναρξη επαγγέλματος. Στο κοινωφελές τελικά ασφαλιζόμαστε στο ικα;

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

Βάζουν ένα πακέτο ασφάλισης για μισθωτούς μηχανικούς το οποίο περνάει στο ΤΣΜΕΔΕ. Χρησιμοποιούν όμως και τον ΑΜ ΙΚΑ λόγω e-EFKA. Τυπικό όπως γράφει κι ο συνάδελφος πιο πάνω.

Edited by evie3377
Λάθος δακτυλογράφησης
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2020 at 10:06 ΜΜ, evie3377 said:

Βάζουν ένα πακέτο ασφάλισης για μισθωτούς μηχανικούς το οποίο περνάει στο ΤΣΜΕΔΕ. Χρησιμοποιούν όμως και τον ΑΜ ΙΚΑ λόγω e-EFKA. Τυπικό όπως γράφει κι ο συνάδελφος πιο πάνω.

Στη βεβαίωση αποδοχών που πήρα από το φορέα αναφέρει στις κρατήσεις ΙΚΑ κι όχι ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2020 at 1:36 ΜΜ, aaaa1940 said:

Στη βεβαίωση αποδοχών που πήρα από το φορέα αναφέρει στις κρατήσεις ΙΚΑ κι όχι ΤΣΜΕΔΕ.

Τι ΚΠΚ αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sito said:

Τι ΚΠΚ αναφέρει;

Δεν αναφέρει. Σε μέιλ απήντησε από τη μισθοδοσία υπάλληλος: «Το πακετο καλυψης το ΙΚΑ ειναι το 045 και ο κωδικος ειδικοτητας ειναι 000450 και εμπεριεχονται όλες οι κρατήσεις για το Τσμεδε δεν υπαρχει ξεχωριστη κράτηση πλεον ουτε άλλη ειδικότητα για αυτους που ανηκουν στο τσμεδε μιας και υποχρεωτικα λογω ενταξης του ταμείου στον ΕΦΚΑ οι εισφορες καταβαλλονται μεσω ΑΠΔ». Σε επίσημο χαρτί δεν αναφέρονται αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε έχουν ασφαλίσει με το ΚΠΚ 045, σε έχουν ασφαλίσει σαν μηχανικό γι'αυτό μην ανησυχείς (ΚΠΚ μηχανικών είναι τα 045 & 046).

Μπες στον ατομικό σου λογαριασμό ασφάλισης https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/misthotoi/atomikos-logariasmos-asphalises για να επιβεβαιώσεις οτι όντως σε ασφαλίζουν με το ΚΠΚ 045

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.