Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέρμανση


mousepad

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Διάβασα αρκετά θέματα στο φόρουμ για τη θέρμανση αλλά τα περισσότερα είναι για μονοκατοικίες. Μένω σε παλιά πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση η οποία έχει σταματήσει να λειτουργεί τα τελευταία 10 χρόνια. Στην πολυκατοικία η οποία αποτελείται από 6 διαμερίσματα τα 2 (βρίσκονται στον τελευταίο όροφο) δεν θέλουν να βάλουν πετρέλαιο (τα υπόλοιπα 4 θέλουν). Αέριο δεν περνάει από το δρόμο που μένω αλλά περνάει από τον κάθετο μετά από αρκετά αιτήματα που έχω κάνει στην ΕΔΑ δεν το φέρνουν μόνο για το δικό μου το διαμέρισμα. Έχω πιάσει τη γειτονιά να κάνουν αίτηση αλλά δεν... Τες πα

Σκέφτομαι να κάνω αυτόνομη θέρμανση στη βεραντούλα μου. Αυτό επιτρέπεται; Για ηλεκτρικό καυστήρα έψαχνα να βάλω. (ούτως η άλλως καίω ρεύμα ηλεκτρικό καλοριφέρ λαδιού και κλιματιστικό) γιατί διάβασα ότι μπορώ να το συνδέσω με τα καλοριφέρ που έχω. Τα κουφώματα είναι αλουμίνια  με διπλά τζάμια.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το λεβητοστάσιο για να βάλω δικό μου καυστήρα πετρελαίου;

Ποιο άλλο είδος θέρμανσης μπορώ να βάλω;

Για όλα αυτά χρειάζομαι άδεια από την πολεοδομία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρολέβητας, που σκέφτεστε, δεν έχει κανένα απολύτως πλεονέκτημα έναντι των καλοριφέρ λαδιού που χρησιμοποιείτε.

Μπορείτε να εγκαταστήσετε Αντλία θερμότητας, με σημαντικά μειωμένη κατανάλωση ρεύματος (ίσως περισσότερο από 60% μείωση) αλλά με σημαντικό κόστος εγκατάστασης.

Συμβουλευθείτε μηχανολόγο μηχανικό της περιοχής σας για περισσότερες λεπτομέρειες και την απαραίτητη μελέτη, αν το αποφασίσετε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης "παλιά πολυκατοικία" και "κεντρική θέρμανση" συνήθως σημαίνει και οριζόντιες στήλες.

Άρα μάλλον θα χρειαστείς και νέες σωληνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

δες και λέβητα αερίου με μπουκάλες στο μπαλκόνι, πετρελαίου δν επιτρέπεται. Ηλεκτρολέβητα ξέχνα το τσάμπα επένδυση, θα μετανοιώσεις τα λεφτά που έδωσες απο τους λογαριασμούς. Α/Θ ναι αλλά με προσοχή και μελέτη με μηχανολόγο για τις θερμίδες που χρειάζεσαι και τις θερμίδες που τα σώματά σου μπορούν να βγάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για κανένα από τους παρόντες συνομιλητές, θα σας πω την προσωπική μου άποψη.

Είμαι 63 χρονών και ας πούμε ότι τώρα αντέχω-μπορώ να κουβαλάω και να αλλάζω μπουκάλες υγραερίου στο μπαλκόνι.

Για πόσο καιρό ακόμα θα είμαι ικανός-πρόθυμος να το κάνω (με κρύο, βροχή, άνεμο, νύχτα, χιόνι κλπ) ????

Σκεφτείτε - μεταφέρετε στο εαυτό σας, αυτή την απορία μου!

 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θέρμανση με μπουκάλες υγραερίου δε νομίζω να κάνω (για κουζίνα το σκέφτομαι με μπουκάλα υγραέριο έχω ακούσει καλά λόγια για την ποιότητα του φαγητού - άσχετο) αντλία θερμότητας ανάλογα το κόστος είδα τιμές και μου ήρθε κάπως. Τελικά με βλέπω να μένω όπως ανέφερα πιο πάνω με το καλοριφεράκι μου!!!

Κάτι άσχετο ακόμα έχω να ρωτήσω. Τα επιτοίχια αερόθερμα μπάνιου κάνουν δουλειά; Για την υγρασία του μπάνιου κυρίως (ναι μεν αερίζεται το μπάνιο αλλά χωρίς θέρμανση η υγρασία υπάρχει). Μερικά τέτοια αερόθερμα έχουν και χρονοδιακόπτη

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.