Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κληροτεμαχιο


Recommended Posts

Γεια σας ειναι το πρωτο μου post εδω και θα το εκτιμουσα πολυ αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε γιατι εχω μπερδευτει με τους απειρους νομους που υπαρχουν περι δασικης νομοθεσιας.Εχω ενα κληροτεμαχιο το οποιο δεν εχει καλλιεργηθει ποτε (τουλαχιστον απ οτι ειδα σε φωτογραφιες του κτηματολογιου) και το εχουν χαρακτηρισει ΑΔ 20 (το 20 ειναι κληροτεμαχιο).Εχω τιτλους απο το 1938.Εχω δικαιωμα δομησης και γενικα τι δικαιωματα εχω?Πρεπει να υποβαλλω καποια αντιρρηση?Επισης αυτον τον καιρο γινεται αναμορφωση δασικου χαρτη.Πρεπει να κανω καποια αιτηση?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

θα υποβαλεις τον τιτλο του κληρου σου.

εδω

https://www.michanikos.gr/index/articles/επικαιρότητα/όλες-οι-προθεσμίες-που-ισχύουν-για-διόρθωση-τετραγωνικών-στους-δήμους-αυθαίρετα-κτηματολόγιο-δασικούς-χάρτες-r9492/

 

και εδω

19.Ποιες αγροτικές εκτάσεις αποχαρακτηρίζονται

ΕΚΤΑΣΕΙΣ που έχουν απολέσει τον δασικό τους χαρακτήρα με Πράξεις της διοίκησης, που είναι:

■ Αποφάσεις των Επιτροπών Απαλλοτριώσεων για το σύνολο των παραχωρηθέντων κληροτεμαχίων, ιδιοκτησιών που εξαιρέθηκαν στο σύνολό τους υπέρ ιδιοκτητών, καθώς και διαθέσιμες και κοινόχρηστες εκτάσεις για τις οποίες αποδόθηκε αγροτική, γεωργική, κτηνοτροφική ή μικτή (γεωργοκτηνοτροφική) χρήση.

■ Παραχωρητήρια αγροτικών κλήρων εκδοθέντα κατ’ εφαρμογή της αγροτικής νομοθεσίας.

■ Αποφάσεις κύρωσης διανομών και αναδασμών για το σύνολο των εκτάσεων που αναφέρονται στα σχετικά κτπματολογικά διαγράμματα.

πηγη

https://ecopress.gr/odigos-20-erotiseon-apantiseon-gia-tin-anatheorisi-ton-dasikon-charton/

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ το Δασαρχειο που ανηκει το κληροτεμαχιο και μου ειπαν οτι εφοσον φαινεται στον χαρτη σαν κληροτεμαχιο δεν χρειαζεται να κανω κατι...Δηλ ο αποχαρακτηρισμος θα γινει αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

εγω  ξερω οτι ισχυει αυτη η διαδικασια

http://www.odigostoupoliti.eu/aftepangelti-anamorfosi-kai-katartisi-dasikon-charton-poies-prakseis-kai-stoicheia-chreiazontai/

 

[και αφου ειχαν στοιχεια και χαρτες και σχεδια....οτι ειναι "κληρος" γιατι το περιελαβαν στα "δασικα"???]

 

εγω θα τα εστελνα...καλυτερα να περισσευουν παρα να λειπουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dimitris GM said:

Γιατι απ οτι καταλαβα κανουν αρπακολατζιδηκες δουλειες και μετα τρεχεις.Δηλ ολα τα κρινουν βαση φωτογραφιων.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

"Γιατι απ οτι καταλαβα κανουν αρπακολατζιδηκες δουλειες και μετα τρεχεις.Δηλ ολα τα κρινουν βαση φωτογραφιων. "

προφανως δεν ειναι δικη μου η ανω παραθεση.

Εγω άλλα εγραψα..

τεσπα

κανε οπως νομιζεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.