Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e- ΕΦΚΑ: Ενιαία ειδοποιητήρια ασφαλιστικών εισφορών σε μη μισθωτούς ασφαλισμένους


Engineer

Recommended Posts

Ενιαία ειδοποιητήρια ασφαλιστικών εισφορών κύριας, επικουρικής ασφάλισης και εφάπαξ παροχής σε μη μισθωτούς ασφαλισμένους θα εκδίδει από εδώ και εις το εξής ο e- ΕΦΚΑ. 

Συγκεκριμένα, σήμερα αναρτώνται από τον e-ΕΦΚΑ τα ενιαία ειδοποιητήρια ασφαλιστικών εισφορών (κύριας, επικουρικής ασφάλισης και εφάπαξ) μηνός Ιουλίου του 2020 των ελεύθερων επαγγελματιών και αυτοτελώς απασχολούμενων με καταληκτική ημερομηνία πληρωμής την 15η Σεπτεμβρίου.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων αυτή η κίνηση αποτελεί «ακόμα ένα βήμα απλούστευσης και εκσυγχρονισμού του ασφαλιστικού συστήματος που πραγματοποιείται στον e-ΕΦΚΑ ως αποτέλεσμα της ασφαλιστικής μεταρρύθμισης 4670/2020 που ψηφίστηκε τον Φεβρουάριο του 2020». 

Η νέα απλουστευμένη και εκσυγχρονισμένη διαδικασία ειδοποίησης των ασφαλισμένων θα είναι, σύμφωνα με το υπουργείο Εργασίας, μόνιμου χαρακτήρα και θα βελτιώνει αισθητά την αποτελεσματικότητα του φορέα, θα μειώνει την γραφειοκρατία και θα συμβάλει στην καλύτερη εξυπηρέτηση του πολίτη.

Υπενθυμίζεται ότι οι περιπτώσεις υπόχρεων ασφάλισης για επικούρηση και πρόνοια µη µισθωτοί φθάνουν τις 200.000 και ειδικότερα είναι:

  • Μηχανικοί του πρ. ΤΣΜΕ∆Ε (πρ. ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται για επικουρική και για εφάπαξ.
  • Γιατροί – υγειονομικοί του πρ. ΤΣΑΥ (πρ. ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται μόνο για εφάπαξ.
  • Δικηγόροι Αθηνών του πρ. ΤΑΝ πρ. (ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται για επικουρική και για εφάπαξ.
  • Δικηγόροι υπόλοιπης Ελλάδας (πρ. ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται για επικουρική

View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν γράφει τίποτα. αναφέρει ως εκρεμμότητα 220Ε την προηγούμενη πληρωμή που ήταν ως 20/8 το οποίο έχω πληρώσει. Επίσης πλήρωσα το επικουρικό, εφαπαξ πριν λίγες ημέρες που ήταν μόνο οι δόσεις 2017, 2018 και μηδενικό το τρέχον. 

Link to comment
Share on other sites

Aν πάτε στο 

υποχρεώσεις κοινωνικής ασφάλισης --> εισφορές 

θα βγάλει για τον μηνά 07/2020 μηναία εισφορά 288 (για μένα που έχω επιλέξει χαμηλές κατηγόριες)

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως το γραφει και μενα 288. στις υποχρεωσεις κοιν ασφαλισης....αλλα αυτο το ποσο αφορα τη μηνιαια εισφορα Εφκα και ετεαεπ χωρις τις εκκαθαρισεις 2017 και 2018 του ετεαεπ σωστα??? Αυτες θα μπουν λογικα με το επομενο....

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2020 at 10:12 ΠΜ, soulis13pao said:

Eγω δε βλεπω καποια αλλαγη στο e- efka μολις μπηκα....ειδε καποιος??

για ξανατσεκαρε.. Εμενα που ειμαι στην πρωτη κατηγορια μου ηρθε πεσκεσι 288 ευρω αντι για 220 που μ ερχοταν

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα 288 Ευρώ,  γιατί ενσωμάτωσε τα 68 Ευρώ του ΕΤΕΑΕΠ. Οπότε 220+68=268 Ευρώ. Οι υπόλοιπες αναδρομικές δόσεις 2017 και 2018 (21,49+21,49) θα συνεχίσουν από ότι φαίνεται να καταβάλλονται με το RF του ΕΤΕΑΕΠ στην ως τώρα σελίδα του ταμείου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μου βγάλανε 288,00  €,  μαζί με επικουρικό και εφάπαξ ως 15/9. Η έκπτωση 25% λόγω κορονωιού επικουρικού και εφάπαξ πότε θα συμψηφιστεί?  ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.