Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΔημητρηςΜπ

Recommended Posts

19 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

............................ Αλά μπρατσέτα λοιπόν δικηγόρο και μηχανικό και καλή τύχη!!! Θα σας κοστίσει αλλά στο τέλος θα τους "σκίσετε" και θα δικαιωθείτε!!! 

P.S. Για να κάνετε ομελέτα πρέπει να σπάσετε αυγά! Ξεκινήστε έτσι κι όλα τα υπόλοιπα θ' αντιμετωπιστούν στη συνέχεια....'

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι.

Αυτή τι στιγμή η πολεοδομία έχει ορίσει το σπίτι μου αυθαίρετο και μου όρισε ένα τρελό ποσο να πληρώσω που δε διαθέτω σε καμια περίπτωση: X Euro πρόστιμο και X/2 Euro για κάθε χρόνο που ήταν το σπίτι(1 χρόνο). 

Με τη συμβουλή του μηχανικού υποβάλαμε ένσταση και η υπόθεση πήγε στο ΣΥΠΟΘΑ.

Εκ τον υστέρων μαθαίνω ότι εάν δεν υπέβαλα ένσταση και δε πήγαινε στο ΣΥΠΟΘΑ η υπόθεση θα μπορούσα να πληρώσω το παράβολο κατεδάφισης 250 Euro και θα κατεδάφιζα το σπίτι. 

Ισχύει το παραπάνω? Την παραπάνω πληροφορία μου την έδωσε άλλο

Edited by ΔημητρηςΜπ
Link to comment
Share on other sites

αρχιζοντας απο το ....τελος

"τί" εξ αδιαιρετου  οικοπεδο ηταν αυτο?

Ποσοι ηταν οι συνιδιοκτητες?

Ποιος πότε και πώς σου εκλεψε τα τμ?

Εσυ τι εχτισες και πότε?

Αρα,

ξανα στον μηχανικο και τον δικηγορο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα την υπόθεση του 'κλεψίματος' τετραγωνικών, δεν έπρεπε να το αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα καθώς μπερδεύει τη διατύπωση. 

Ρωτάω γενικά αν κάποιο σπίτι ανακηρυχτεί από τι πολεοδομία αυθαίρετο τότε:

 -(1) αν ο ιδιοκτητης προβεί σε ένσταση και χάσει στο ΣΥΠΟΘΑ τότε πρέπει να πληρώσει όλο το πρόστιμο και να κατεδαφίσει

 -(2) αλλα αν δε προβεί σε ένσταση τότε απλά πρέπει να το κατεδαφίσει χωρίς το πρόστιμο.

Μου φαίνεται τελείως παράλογο. Γνωρίζει κανεις αν ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις στα αρθρα 94 επ. του 4495

μεχρι να απαντησει καποιος φιλος.

εδω

https://www.michanikos.gr/files/file/1553-νόμος-44952017/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει: "Αν ο ιδιοκτήτης, με υπεύθυνη δήλωση στο Τοπικό Παρατηρητήριο, ενημερώσει ότι θα προβεί αυτοβούλως στην κατεδάφιση – αποκατάσταση της αυθαιρεσίας εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών από τη λήψη γνώσης της έκθεσης αυτοψίας, το Τοπικό Παρατηρητήριο ενημερώνει το Περιφερειακό Παρατηρητήριο προκειμένου να ορίσει ελεγκτή δόμησης για τη διαπίστωση της κατεδάφισης – αποκατάστασης της αυθαιρεσίας και επιβάλλεται πρόστιμο πεντακοσίων (500) ευρώ." (όπου Παρατηρητήριο βάλε ΥΔΟΜ γιατί δεν έχουν συσταθεί ακόμη. Διαφορετικά (και υποθέτοντας ότι δεν υπάρχει δυνατότητα νομιμοποίησης) πληρώνεις αναγκαστικά το πρόστιμο ανέγερσης και κάθε χρόνο το πρόστιμο διατήρησης μέχρι είτε να το κατεδαφίσεις αυτοβούλως είτε να διαταχθεί υποχρεωτική κατεδάφιση (δύσκολο). Δεν ξέρω, όμως αν εξέφρασες στον μηχανικό που ανέλαβε την υπόθεσή σου ότι η κατεδάφιση είναι μέσα στις επιλογές σου. 

Να προσθέσω επίσης ότι όσο υφίσταται αυτό το αυθαίρετο δεν μπορείς ούτε εσύ αλλά ούτε και οι υπόλοιποι εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτήτες (που λανθασμένα θεωρούν ότι τα χουν όλα τακτοποιημένα) να κάνουν οποιαδήποτε δικαιοπραξία. Έχουμε αναφέρει πολλές φορές εδώ στο φόρουμ τα προβλήματα των εξ' αδιαιρέτου. Η επιλεκτική τακτοποίηση αυτού που θεωρώ δικό μου καταρχάς δεν επιτρεπόταν μέχρι πολύ πρόσφατα που προστέθηκε αυτό το περιβόητο άρθρο περί ιδιοχρήσης στον 4495 με πολλές όμως πάλι ασάφειες και ερωτηματικά. 2ον ακόμη και να γινόταν τακτοποίηση σε κοινόκτητους χώρους είναι σαφές ότι υπερισχύει το ιδιοκτησιακό δίκαιο και συνιδιοκτήτες που πλήττονται μπορούν να ζητήσουν δικαστικά την κατεδάφιση και πιθανότατα θα δικαιωθούν. Τώρα εσένα οι γείτονές σου εμ έχουν λερωμένη τη φωλιά τους εμ φωνάξανε την πολεοδομία και μάλλον ανοίξανε τους ασκούς του Αιόλου. Γενικώς διαβάζοντας τα όσα έχεις γράψει για την περίπτωσή σου νομίζω ότι η δικαστική λύση είναι μονόδρομος για εσάς.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.