Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

1 ώρα πριν, gktpgeue said:

Έχω 2-3 που ακόμα τα σκέφτομαι

Και μετά την υπαγωγή αλλάζεις οτι θελεις, στην οριστική μπαίνει ο περιορισμός του +/- 20% αλλιώς συποθα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zazeng said:

Το έχω ακούσει κ από άλλους αλλά δεν το έχω επιβεβαίωση, το αντίθετο και προβλεπόμενο ναι

 

Είχα ρωτήσει το ΤΕΕ συγκεκριμένα είχα βγάλει το παράβολο Ιούνιο, το χαν πληρώσει Αύγουστο και ακόμα δεν έχω προχωρήσει την επιλογή για το τρόπο καταβολής. Μου χε απαντήσει το ΤΕΕ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορεί να προχωρήσει η υπαγωγή. Με αυτό το μπάχαλο του συστήματος τι να εφαρμόσουν ρε παιδιά; Εδώ λεφτά θα πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, civilpablo said:

το χαν πληρώσει Αύγουστο

ε καλά σου είπαν τότε, μέχρι τέλος σεπτέμβρη έχεις δικαίωμα για εφάπαξ. τα παράβολα έχουν ένα χρόνο νομίζω να πληρωθούν από την έκδοση (μισό να μπώ στο σύστημα να το τσεκάρω 😆😆😆) και αφού πληρωθούν μετράει ο χρόνος για το εφάπαξ ή το 30%

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τυπικά ισχύει αυτό που λες. Πρακτικά δεν θα χουν πρόβλημα να πληρώσουν το εφάπαξ και αργότερα. Αν μπορείς να το τσεκάρεις ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Θετικό: κατατέθηκε κανονική τροπολογία με 51 υπογραφές. 

Αρνητικό: το νομοσχέδιο του υποικ είναι έτοιμο προς ψήφιση, έχει τελειώσει από επιτροπές αλλά δεν ξέρουμε πότε συζητείται. Πιθανόν μετά τις 30/9

Αρνητικό: έρχεται ο πομπεο Δευτέρα και Τρίτη και δεν πρόκειται να ασχοληθεί η κεντρική κυβέρνηση με τα αυθαίρετα. Αν δεν γίνει αύριο....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε ένα ακόμα μαγευτικό Σαββατοκύριακο............... Ποιος είναι στο ΤΕΕ Παρασκευή βράδυ για να απαντήσει???

Ποιος είναι στο ΤΕΕ Παρασκευή βράδυ για να στριμώξει το ΥΠΕΝ???

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, katrmp said:

Θετικό: κατατέθηκε κανονική τροπολογία με 51 υπογραφές. 

Αρνητικό: το νομοσχέδιο του υποικ είναι έτοιμο προς ψήφιση, έχει τελειώσει από επιτροπές αλλά δεν ξέρουμε πότε συζητείται. Πιθανόν μετά τις 30/9

Αρνητικό: έρχεται ο πομπεο Δευτέρα και Τρίτη και δεν πρόκειται να ασχοληθεί η κεντρική κυβέρνηση με τα αυθαίρετα. Αν δεν γίνει αύριο....

Πόσες φορές δεν έχει δοθεί παράταση (όχι μόνο για τα αυθαίρετα αλλά για χίλια δυο άλλα πράγματα) μέσω δελτίων τύπου-ανακοινώσεων και η θεσμοθέτηση ερχόταν εκ των υστέρων με μικρή καθυστέρηση??

Δεν γνωρίζω αν κατατέθηκε τροπολογία.

Αυτό που μπορώ να καταθέσω στο forum με πλήρη συναδελφική συνείδηση και ειλικρίνεια είναι η εξής πληροφορία η οποία μου ειπώθηκε κατ' ιδίαν από τον διευθυντή του πολιτικού γραφείου πάρα πολύ υψηλόβαθμου βουλευτή της συμπολίτευσης:

"Οι μηχανικοί πρέπει να θεωρούν δεδομένη την παράταση,  δεν έχουμε καμιά πρόθεση να αυτοκτονήσουμε λόγω ΥΠΕΝ.........."

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, katrmp said:

Αρνητικό: έρχεται ο πομπεο Δευτέρα και Τρίτη

θέλει κανά παράβολο; :D

δε ξέρω και εγώ δεδομένη τη θεωρώ, άσχετα που δεν το ρισκάρω, μη σου πω τώρα που το είδαμε το έργο όλοι (και οι εκτός εξοικονομώ) την επόμενη θα είμαι πιο οργνωμένος

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, steve aris said:

 

Αυτό που μπορώ να καταθέσω στο forum με πλήρη συναδελφική συνείδηση και ειλικρίνεια είναι η εξής πληροφορία η οποία μου ειπώθηκε κατ' ιδίαν από τον διευθυντή του πολιτικού γραφείου πάρα πολύ υψηλόβαθμου βουλευτή της συμπολίτευσης:

"Οι μηχανικοί πρέπει να θεωρούν δεδομένη την παράταση,  δεν έχουμε καμιά πρόθεση να αυτοκτονήσουμε λόγω ΥΠΕΝ.........."

Μπράβο συνάδελφε που το μοιράζεσαι. Πολύ καλή πληροφορία και απόλυτα λογική απάντηση. Επειδή ο Χατζηδάκης του αρέσει τελικά το βρυσιμο δεν θα διακυνδινέψει μία ολόκληρη παράταξη και μάλιστα χωρίς κανένα λόγο, αφού δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση παρα μόνο κέρδος.

Μπράβο πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.