Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι ο νομος ειναι ΑΚΡΩΣ επιτυχημενος.

Μου θυμιζετε το ανεκδοτο με τον ασκουμενο νεο δικηγορο και τον πατερα του παλια καραβανα:

 

Φρεσκος και αγαθος ο νεος δικηγορακος ανελαβε μια υποθεση του πατερα του (δικηγορος κι'εκεινος) την οποια ειχε σε εξελιξη σχεδον για 30 χρονια...

Μια μερα εμφανιζεται ο νεος μπροστα στον πατερα και του λεει γεματος  υπερηφανια: "ΠΑΤΕΡΑ, ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ!!! ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ!"

Πατερας σε γιο: "ΕΓΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΙ ΕΣΥ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΕΣ?..........."

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΦΩΤΗΣ45 said:

Στον αέρα τραπεζικά δάνεια με εγγύηση ακίνητο αν δεν δοθεί παράταση,και αν δεν έρθει νομοθετική ρύθμιση αργότερα.

https://www.economix.gr/2020/09/29/ypen-afthaireta-ston-aera-ta-trapezika-daneia-me-engyisi-akinito/

Εκατοντάδες κτιρια του δημοσίου αυθαίρετα...σχολεία κλπ να κοιτάξει το κρατος να βαλει τάξη τα του οικου του και μετά να την λέει σε πολίτες και μηχανικους

https://www.economix.gr/2020/09/29/ypen-afthaireta-ektos-espa-exoikonomo-tameiou-anakampsis-ta-ktiria-tou-dimosiou-pou-den-echoun-dilothei/

Να γινω μάντης...μαζι με κάποιο τεε που είπε οτι θα αναγκαστεί το κράτος να βγάλει νεο νόμο για ολα αυτά τα ζητήματα.Δεν γίνεται να αφήσουν τόσο κτιριακό δυναμικό εκτός ρυθμίσεων.Αφήστε το σύστημα ανοιχτό εσαεί για όλες τις κατηγορίες  να τακτοποιεί ο κοσμάκης όποτε μπορεί και όποτε υποχρεώνεται απο καταστάσεις βλέπε μεταβίβαση,επιδοτήσεις και άλλες που θα μπορέσει να εφεύρει το κράτος για να σπρώξει τον πολίτη να ελέγξει το ακίνητο του.Αφού υπάρχει το οριο του 11.

Καλά και αυτοι οι δημοσιογραφοι  μα να γραφουν η πρασιά είναι δημόσιος χώρος?Επίσης πάνε πέστε τους οτι οταν έχεις Ο.Ι. με χαμηλά χιλιοστά και σχετικα μια μικρή παράβαση 10-20 τμ άνετα βγαίνεις ΚΑΤ5

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μη δοθεί ΠΑΡΑΤΑΣΗ .

Έχουν ξεφορτώσει τον κόσμο από τα γκισέ κ' τον έχουν φορτώσει σε λογιστές κ' μηχανικούς ...  λέγοντας του το κράτος λειτουργεί έφτιαξε συστήματα αυτοί δεν ξέρουν . Ο κόσμος που βλέπει Αυτιά Παπαδάκη αυτά πιστεύει . Για να μην έρθουν κ' οι δικηγόροι μετά ... ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ . 

Φτιάχνουμε , scanaρουμε μια λάθος Βάση Δεδομένων για τα ακίνητα ... άμα θελαν μπορούσαν να μη τα μπερδεύουν τα πράγματα με τις Νομοθεσίες τους κ' να έβγαζαν τα λεφτά από ΕΝΦΙΑ ΤΑΠ . Φορτωνόμαστε στη πλάτη μας @%$$%@ δεκαετιών χωρίς καν να έχει φτιαχτεί θεσμικό πλαίσιο .

Χάθηκαν οι καλοί μαστοροι μακάρι σε λίγα χρόνια να ψάχνουν κ' για Μηχανικό ... προσωπικά όποιος ήρθε μαζί μου για δουλειά σε αυθαίρετο την έκανε με ελαφρά να ψάχνει μεροκάματο σε καμιά εταιρία . Κ μακάρι να βρεθούν επιτέλους κάποιοι με τσαμπουκά να κάνουν καταγγελίες όχι στον Μήτσο ή στο Κίτσο αλλά στα αυθαίρετα του ίδιου του Δημοσίου που κ' όσα έχουν Τακτοποιηθεί οι Τακτοποιήσεις τους θα βγάλουν πολύ γέλιο .

Edited by efiga
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Clemenza said:

Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι ο νομος ειναι ΑΚΡΩΣ επιτυχημενος.

Μου θυμιζετε το ανεκδοτο με τον ασκουμενο νεο δικηγορο και τον πατερα του παλια καραβανα:

 

Φρεσκος και αγαθος ο νεος δικηγορακος ανελαβε μια υποθεση του πατερα του (δικηγορος κι'εκεινος) την οποια ειχε σε εξελιξη σχεδον για 30 χρονια...

Μια μερα εμφανιζεται ο νεος μπροστα στον πατερα και του λεει γεματος  υπερηφανια: "ΠΑΤΕΡΑ, ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ!!! ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ!"

Πατερας σε γιο: "ΕΓΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΙ ΕΣΥ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΕΣ?..........."

Δυστυχώς όμως οι πελάτες τώρα δεν παίζουν μπάλα έτσι αλλά ψάχνουν εξιλαστήρια θύματα... σου λέει εγώ σε πλήρωσα με αίμα κ' τα θελα όλα ΝΌΜΙΜΑ ... που να κάθεσαι να του εξηγείς και τι θα καταλάβει.

 

Χώρια τις γκρίνιες στα Κατ.5 οταν θα βγει Τράπεζα Γης που ανάθεμα κ' αν έχει καταλάβει κανένας από αυτούς ... ακόμα και μεις οι ίδιοι όταν θα πρέπει να ξαναπληρώνουν ... οπότε υπαρχεί κ το άλλο ανέκδοτο με το κ. Πρόεδε μπορώ να σας γραψω κάπου αλλού γιατί ο χώρος  ανάμεσα στα ... ειναι πολυτιμος ?

Edited by efiga
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω αν όλο αυτό είναι από ένα πείσμα του υπουργού ή απλά είναι αυτό που έχουν όλοι οι υπουργοί και παρατρεχάμενοι που ασχολούνται με τα αυθαίρετα οοοοοοοοόλα αυτά τα χρόνια. Παράταση δε θα δοθεί όπως φαίνεται και από Πέμπτη να δούμε αν θα έχει και τι παρενέργειες θα έχει και για τους πολίτες και για τους μηχανικούς και για αυτούς που αποφασίσανε ότι αποφασίσανε.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έργο με τις παρατάσεις το βλέπουμε από τον Ν3843/10. Πάντα έλεγαν ότι δεν θα δοθεί παράταση και στο τέλος, ή και μετά το τέλος έδιναν. Άλλωστε το ίδιο δεν έγινε και με την δήλωση των τετραγωνικών στους Δήμους μόλις πριν ένα μήνα? Τελευταία μέρα έδωσαν παράταση για ένα μήνα.

Όσο για την πραγματικά ανούσια κατάργηση της κατηγορίας 5, ελπίζω έστω και τελευταία στιγμή να βάλουν μυαλό και να καταλάβουν τα τεράστια προβλήματα που θα δημιουργηθούν εάν τελικά εφαρμοστεί, χωρίς να υπάρχει το παραμικρό όφελος!

Προσωπικά πιστεύω ότι θα δοθεί μια μικρή παράταση για την έκπτωση του 20% και η κατηγορία 5 μέχρι την εφαρμογή της ταυτότητας του κτιρίου

Edited by zvasilia
Link to comment
Share on other sites

''Από το «σκοιλ ελικικου» στα αυθαίρετα''

Δηλώνουμε τέλος, πως είτε δοθεί είτε δεν δοθεί παράταση θα θυμόμαστε για πάντα τούτες τις μέρες ως την απόλυτη απαξίωση ενός ολόκληρου τεχνικού κόσμου και επιστημόνων εργαζομένων καθώς και των οικογενειών τους στήνοντας τους αναίτια, δίχως λόγο και αιτία, στον τοίχο της πλήρους υποβάθμισης της επαγγελματικής, ψυχικής και ηθικής τους υπόστασης.

Ακριβώς αυτό...

 

https://www.b2green.gr/el/post/84148/apo-to-skoil-elikikou-sta-afthaireta-paremvasi-michanikon-pros-ypen-kai-parastasi-diamartyrias

Link to comment
Share on other sites

1. παιδιά να ρωτήσω εσεις που ξέρετε, αν κοπεί ενα παράβολο στο γάμο του καραγκιοζη (αφμ και όνομα σωστα) , πληρωθεί αύριο, και δεν επιθυμείς να έχει εφάπαξ εκπτωση αλλά δόσεις, μέχρι πότε έχεις χρόνο να έρθει ο μηχανικός να μετρήσει και να συμπληρώσει σωστα τα στοιχεία υπαγωγής (τ.μετρα, τι ακριβώς είναι κλπ)? 

2, Τα σχέδια μέχρι πότε?

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, dimpol said:

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω αν όλο αυτό είναι από ένα πείσμα του υπουργού ή απλά είναι αυτό που έχουν όλοι οι υπουργοί και παρατρεχάμενοι που ασχολούνται με τα αυθαίρετα οοοοοοοοόλα αυτά τα χρόνια. Παράταση δε θα δοθεί όπως φαίνεται και από Πέμπτη να δούμε αν θα έχει και τι παρενέργειες θα έχει και για τους πολίτες και για τους μηχανικούς και για αυτούς που αποφασίσανε ότι αποφασίσανε.

δεν υπάρχει περίπτωση, σίγουρα θα δώσουν... ειδάλλως εγείρονται πάρα πολλά προβλήματα καταρχήν οικονομικά και κατόπιν με τις μεταβιβάσεις, τις αποδοχές, τις υποθήκες, τα δάνεια, ακόμα κ τα κρατικά ακίνητα, κλπ κλπ και για όλα αυτά δεν έχουν τη λύση, δεν έχουν Plan B, άρα θα δώσουν, απλά το παίζουν βαριά πεπόνια τώρα για να αρπάξουν παράβολα.

Αυτό που με νευριάζει εμένα δεν είναι αν θα δώσουν ή όχι, είναι ότι προσπαθούν να ξεζουμίξουν χρήμα απτους ιδιοκτήτες υπο αυτές τις συνθήκες και με αυτό τον ανήθικο τρόπο, εκβιάζοντας δηλαδή τους ανθρώπους εν μέσω πανδημίας και φτώχιας 

P.s. δοκιμάστε κ απ'το κινητό μπαίνει καμιά φορά, έχω κάνει 3 δηλώσεις, ενώ απ'τα pc δεν έμπαινα

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, AsiM said:

δ 

Αυτό που με νευριάζει εμένα δεν είναι αν θα δώσουν ή όχι, είναι ότι προσπαθούν να ξεζουμίξουν χρήμα απτους ιδιοκτήτες υπο αυτές τις συνθήκες και με αυτό τον ανήθικο τρόπο, εκβιάζοντας δηλαδή τους ανθρώπους εν μέσω πανδημίας και φτώχιας 

 

++

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.