Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Το θέμα της παράτασης πλέον για εμένα προσωπικά, μετά από αυτήν την απαξίωση που έχουμε βιώσει, δεν με απασχολεί. Μετά από όλα αυτά είναι ξεφτίλα να παρακαλάμε για παράταση. Λες και τα αυθαίρετα είναι δικά μας

Το ξέρω ότι για πολλούς από εμάς είναι πλέον η τακτοποίηση ενα απο τα μεγαλύτερα, αν όχι το μεγαλύτερο κομμάτι του αντικειμένου μας και των εσόδων μας.

Δεν θα έπρεπε, όμως να εισάγουμε κανέναν στο σύστημα κατηγορία 5 εάν δεν αναρτηθούν οι αεροφωτογραφίες.

Εδώ παλευουμε να μην πέσουν οι τιμές κάτω από τον πάτο και βγαίνει ο άλλος, ο μπιπ, από την θεσούλα του και μιλάει για υπόθεση μερικών λεπτών.

Πρέπει να απαιτήσουμε να παραιτηθεί

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, katrmp said:

1. παιδιά να ρωτήσω εσεις που ξέρετε, αν κοπεί ενα παράβολο στο γάμο του καραγκιοζη (αφμ και όνομα σωστα) , πληρωθεί αύριο, και δεν επιθυμείς να έχει εφάπαξ εκπτωση αλλά δόσεις, μέχρι πότε έχεις χρόνο να έρθει ο μηχανικός να μετρήσει και να συμπληρώσει σωστα τα στοιχεία υπαγωγής (τ.μετρα, τι ακριβώς είναι κλπ)? 

2, Τα σχέδια μέχρι πότε?

αν δεν θες εφάπαξ η απάντηση λογικά είναι κοινή και για τα δύο 18 μήνες από την ημερομηνία υπαγωγής, γενικά απότι έχω  δει και αυτό δεν το ελέγχει το συστημα (είναι ευθύνη του μηχανικού αφού)

(και για αφμ και όνομα μην αγχεσαι, αν προλαβαίνεις βάλτα)

50 λεπτά πριν, efiga said:

Δυστυχώς όμως οι πελάτες τώρα δεν παίζουν μπάλα έτσι αλλά ψάχνουν εξιλαστήρια θύματα... σου λέει εγώ σε πλήρωσα με αίμα κ' τα θελα όλα ΝΌΜΙΜΑ ... που να κάθεσαι να του εξηγείς και τι θα καταλάβει.

Ιδέα μου είναι ή έχουν αρχίσει και κάνουν ΠΟΛΥ περισσότερες ερωτήεις;;; Λες και θα καταλάβουν(δεν τους κατηγορώ γιαυτό), αλλά τεσπά.

Γενικά πάντως βρωμόξυλο παίζει και αυτό παίρνει κυρίως τη μορφή χαμηλή τιμή, έλα μωρέ ρίξε το πρόστιμο και μετά άαα εγώ δεν ξέρω ο μηχανικός . Γιαυτό εμένα το αγαπημένο μου ραντεβού πλεόν είναι αυτό που τους δίνω την υπεύθυνη δήλωση, το προσπερνούσα στην αρχή με ένα απλό μέηλ, αφού κατάλαβα το νόημα του,  πάω από κοντά και τους την αναλύω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, zazeng said:

αν δεν θες εφάπαξ η απάντηση λογικά είναι κοινή και για τα δύο 18 μήνες από την ημερομηνία υπαγωγής, γενικά απότι έχω  δει και αυτό δεν το ελέγχει το συστημα (είναι ευθύνη του μηχανικού αφού)

(και για αφμ και όνομα μην αγχεσαι, αν προλαβαίνεις βάλτα)

 

Σε ευχαριστώ!!

Και κάτι ακόμα, αν είναι η παράβαση πάνω απο 100τ.μ και άρα παράβολο 500Ε και λόγω ότι δεν υπάρχουν χρήματα κοπεί τώρα που θα βγεί έτσι το παράβολο 250αρι, θα υπάρξει πρόβλημα όταν προχωρήσει η υπαγωγή μετα απο μήνες και αποδειχθεί αυτό?

Αυτο το παράβολο των 100Ε για 3843/2010 μπορεί να πληρωθει και αργότερα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, katrmp said:

αν είναι η παράβαση πάνω απο 100τ.μ και άρα παράβολο 500Ε κ

δεν το γνωρίζω, το έχω ρωτήσει στο άλλο θρεντ, το είχε συναντησει κάποιος στον 4178 και δεν είχε πρόβλημα, λογικά θα σου βγάλει 500ρικο τότε και θα κρατήσει ημνια από τώρα

αν το έχει κανείς φρέσκο ας το πει

3 λεπτά πριν, katrmp said:

υτο το παράβολο των 100Ε για 3843/2010 μπορεί να πληρωθει και αργότερα?

δεν ξέρω ήμουνα μικρούλης τότε :D

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, zazeng said:

αν δεν θες εφάπαξ η απάντηση λογικά είναι κοινή και για τα δύο 18 μήνες από την ημερομηνία υπαγωγής,

Τελικά εαν πληρώσουμε το παράβολο και το αφήσουμε σε αρχική υποβολή, όταν τελικά το προχωρήσουμε σε Υπαγωγή μετά από 5-6 μήνες, θα έχουμε χάσει το δικαίωμα για το εφάπαξ?

Δηλαδή το εφάπαξ μετράει από την ημερομηνία πληρωμής παραβόλου ή από την ημερομηνία που θα το προχωρήσουμε από αρχική υποβολή σε Υπαγωγή?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, steve100 said:

Το θέμα της παράτασης πλέον για εμένα προσωπικά, μετά από αυτήν την απαξίωση που έχουμε βιώσει, δεν με απασχολεί. Μετά από όλα αυτά είναι ξεφτίλα να παρακαλάμε για παράταση. Λες και τα αυθαίρετα είναι δικά μας

Το ξέρω ότι για πολλούς από εμάς είναι πλέον η τακτοποίηση ενα απο τα μεγαλύτερα, αν όχι το μεγαλύτερο κομμάτι του αντικειμένου μας και των εσόδων μας.

Δεν θα έπρεπε, όμως να εισάγουμε κανέναν στο σύστημα κατηγορία 5 εάν δεν αναρτηθούν οι αεροφωτογραφίες.

Εδώ παλευουμε να μην πέσουν οι τιμές κάτω από τον πάτο και βγαίνει ο άλλος, ο μπιπ, από την θεσούλα του και μιλάει για υπόθεση μερικών λεπτών.

Πρέπει να απαιτήσουμε να παραιτηθεί

Εχω δυο  φακέλους  ανοικτούς  απο  προχθές  στον 4178  με  φορτωμένα  όλα  τα  δικαιολογητικά (  διόρθωση  τεχνικής  έκθεσης )  και  προσπαθώ  να  μπω  στο  σύστημα  να  πατήσω  του  μ@@@@@@  το  κουμπί  οριστικής  υποβολής  και  δεν  Μπορ ,  μετά  την  30 /09   τι  να  κάνω  , εάν μέχρι  τότε  δεν  καταφέρω  να  μπω ;;;

Link to comment
Share on other sites

500 Internal Server Error

Servlet error: An exception occurred. The current application deployment descriptors do not allow for including it in this response. Please consult the application log for details.

Error που έχουμε χτυπήσει εμείς να δεις... Πάντως το ΤΕΕ ''είναι πρώτο'', το ρίχνει το σύστημα να έχει και δικαιολογία ο άνθρωπος για την παράταση.

Μην αγχώνεστε, μας δουλεύουν ψιλό γαζί...

Edited by WarBlade
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Paul_Mix said:

Τελικά εαν πληρώσουμε το παράβολο και το αφήσουμε σε αρχική υποβολή, όταν τελικά το προχωρήσουμε σε Υπαγωγή μετά από 5-6 μήνες, θα έχουμε χάσει το δικαίωμα για το εφάπαξ?

Δηλαδή το εφάπαξ μετράει από την ημερομηνία πληρωμής παραβόλου ή από την ημερομηνία που θα το προχωρήσουμε από αρχική υποβολή σε Υπαγωγή?

αρ. 101, παρ. 4:  Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της
ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση είκοσι τοις
εκατό (20%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου.

 

παρ. 1. Για την εφαρμογή του παρόντος ως ημερομηνία υπαγωγής νοείται η ημερομηνία καταβολής του
σχετικού παραβόλου, όπως αυτή παρουσιάζεται διά της ηλεκτρονικής διαδικασίας στο πληροφοριακό
σύστημα.

Edited by redshift
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Paul_Mix said:

από την ημερομηνία πληρωμής παραβόλου

αυτό

 

1 λεπτό πριν, loser said:

μετά  την  30 /09   τι  να  κάνω

αγωγή και στα δυο καραφλά αγόρια, θα έρθουμε για μάρτυρες

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, redshift said:

αρ. 101, παρ. 4:  Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της
ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση είκοσι τοις
εκατό (20%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου.

 

παρ. 1. Για την εφαρμογή του παρόντος ως ημερομηνία υπαγωγής νοείται η ημερομηνία καταβολής του
σχετικού παραβόλου, όπως αυτή παρουσιάζεται διά της ηλεκτρονικής διαδικασίας στο πληροφοριακό
σύστημα.

επομένως εαν πληρώσαμε το παράβολο 4/9 τότε δεν έχουμε προθεσμία εως την 4/10 για το εφάπαξ, αλλά μέχρι την 31/10

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.