Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Δήλωση που είχε μεταφερθεί στον 4495 στις 27/03/2019 με πληρωμένα παράβολο και τεε και εχει σαν επιλογή τρόπου πληρωμής μηνιαίες δόσεις τις οποίες ο ιδιοκτήτης δεν εχει πληρώσει , προσπαθώ να την παω οριστική υπαγωγή και μου λέει ότι πρέπει να πληρωθεί το 30% του προστίμου ... στέκει?  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι., καλημέρα, καληνύχτα, όπως το πάρει κανείς...

Αν έχει κανείς το κουράγιο ας απαντήσει στο ερωτημά μου.

Πελάτης μου αποφάσισε να κατεδαφίσει τμήμα αυθαιρέτου και μου ζητάει να αλλάξω το Φ.Κ. σε "έκδοση διαδικασίας κατεδάφισης. Το παράβολο έχει πληρωθεί το 2015  (4178/13) και  η δήλωση είναι σε κατάσταση υπαγωγής από της 20/09/2020 και επίσης έχει παραβάσεις κατ.5. 

Τι γίνεται με την καταληκτική ημερομηνία που είναι σήμερα; Πρέπει η δήλωση να γίνει σήμερα "Οριστική Υπαγωγή". Αρχεία ανεβάζουμε σήμερα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Patrick said:

Δήλωση που είχε μεταφερθεί στον 4495 στις 27/03/2019 με πληρωμένα παράβολο και τεε και εχει σαν επιλογή τρόπου πληρωμής μηνιαίες δόσεις τις οποίες ο ιδιοκτήτης δεν εχει πληρώσει , προσπαθώ να την παω οριστική υπαγωγή και μου λέει ότι πρέπει να πληρωθεί το 30% του προστίμου ... στέκει?  

Αυτά κάνει η κούραση ... εντελώς άκυρη η ερώτηση μου ...!! Σταμάτησε εντελώς το μυαλο μου !!  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

το σύστημα έχει πέσει εδώ και μέρες που προσπαθώ να κάνω οριστική σε δηλώσεις 4178 κατ. 5 με όλα πληρωμένα που βρίσκονται σε υπαγωγή.

Στην αντίδραση του ΤΕΕ που ζητά παράταση δεν έχω δει αναφορά στο πρόβλημα της πλατφόρμας τους (εκτός αν δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου).

Μήπως το ΤΕΕ θεωρεί ότο πρέπει να χτυπάμε "γερμανικά" ή μήπως ότι δεν έχουμε προσωπική ζωή, οικογένειες, παιδιά, υποχρεώσεις κλπ και πρέπει 24/7 να χτυπάμε στις πλατφόρμες τους.

Αν δεν δοθεί παράταση θα κινηθώ νομικά εναντίον του ΤΕΕ μαζί με τους πελάτες μου. Το γιατί μετά από 9 χρόνια προσπαθώ να το κλείσω τις τελευταίες μέρες είναι ερώτηση άσχετων.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, ANDRKOR said:

Πρέπει η δήλωση να γίνει σήμερα "Οριστική Υπαγωγή"

ναι

35 λεπτά πριν, ANDRKOR said:

Αρχεία ανεβάζουμε σήμερα;

οχι

35 λεπτά πριν, ANDRKOR said:

να αλλάξω το Φ.Κ. σε "έκδοση διαδικασίας κατεδάφισης.

λογικά προλαβαίνεις, ωχ τα αρχεία όμως;;;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω. 

Έχω κι εγώ πρόβλημα με δηλώσεις 4178.

Νομίζω πως πρέπει να κινηθούμε νομικά με μαζικές αγωγές/μηνύσεις κατά των υπευθύνων αυτής της ντροπής.

Τι περίμεναν δηλαδή πως το πρόβλημα των αυθαιρέτων που έχει δημιουργηθεί εδώ και 200 χρόνια θα λυνόταν μέσα σε μια πενταετία;

Και μας κουνάνε και το δάχτυλο για επαρκείς προθεσμίες.... 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Panos_ said:

Συμφωνώ με τα παραπάνω. 

Έχω κι εγώ πρόβλημα με δηλώσεις 4178.

Νομίζω πως πρέπει να κινηθούμε νομικά με μαζικές αγωγές/μηνύσεις κατά των υπευθύνων αυτής της ντροπής.

Τι περίμεναν δηλαδή πως το πρόβλημα των αυθαιρέτων που έχει δημιουργηθεί εδώ και 200 χρόνια θα λυνόταν μέσα σε μια πενταετία;

Και μας κουνάνε και το δάχτυλο για επαρκείς προθεσμίες.... 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Για ένα καπρίτσιο κάποιου υπουργου, που δεν μορεί να καταλάβει κιόλας, ταλαιπωρούνται χιλιάδες συνάδελφοι ολόκληρα βάρδια. Κατάντια!!!

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, K_PAT said:

Αν δεν δοθεί παράταση θα κινηθώ νομικά εναντίον του ΤΕΕ μαζί με τους πελάτες μου. Το γιατί μετά από 9 χρόνια προσπαθώ να το κλείσω τις τελευταίες μέρες είναι ερώτηση άσχετων.

Συνάδελφε, αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο ενημέρωσε. Θα είμαστε πολλοί μαζί σου...
Ίσως έτσι επιτέλους αρχίσουν να μας παίρνουν στα σοβαρά.

Κι ας τελειώνει η καραμέλα με τα 9 χρόνια. Τα πρώτα τρία ήταν με νόμο αντισυνταγματικό ενώ ο νόμος αλλάζει ακόμη και το 2020 με τροποποιήσεις σε δύο άλλους νόμους. Άρα τυπικά ούτε ένα χρόνο δεν είχε κάποιος που θα ήθελε να ξέρει το νομικό πλαίσιο στο οποίο θα κινηθεί, εν μέσω πανδημίας, και φυσικά με χιλιάδες αναπάντητα ερωτήματα που μας βάζουν να αλληλοσφαζόμαστε εδώ μέσα με διαφορετικές ερμηνείες και σύντομα θα αλληλοσφαζόμαστε στα δικαστήρια μεταξύ μας και με τους πελάτες.

Αρκετά πια...
Μετά από αλλεπάλληλα ξενύχτια θα βρίσω και θα με κράξουν οι διαχειριστές!

Edited by Speez
Προσθήκη σχλίου γιατί μετά τα ξενύχτια το μυαλό είναι πουρές
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, με ανακοίνωση του υπουργείου από τις 24/9 να μην ανεβάζουμε αρχεία καλή τύχη...

  

Μόλις τώρα, Speez said:

Ίσως έτσι επιτέλους αρχίσουν να μας παίρνουν στα σοβαρά.

Αυτό βέβαια είναι ένας σοβαρός λόγος να γίνει κάτι

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.