Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, CivRun said:

Ακριβώς.

Συνάδελφοι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά: σημαίνει ότι όλες οι δηλώσεις που πληρώθηκαν παράβολο πριν τις 30/9 με το που θα τις περάσουμε από Αρχική υποβολή σε υπαγωγή θα έχουν αύξηση στο πρόστιμο 20%; (να σας θυμίσω ότι σύμφωνα με οδηγίες ημερομηνία υπαγωγής θεωρείται η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου) 

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό. Δήλωση κατηγορίας 1, τελειωμένη εδώ και 2 μήνες, με όλα ανεβασμένα, μπήκα σήμερα να κάνω περαίωση για να την στείλω επιτέλους στον συμβολαιογράφο και μου βγάζει το πρόστιμο στα 300€.

Αντε πάλι να περιμένουμε να διορθωθεί το "σύστημα"

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, yo4 said:

Συνάδελφοι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά: σημαίνει ότι όλες οι δηλώσεις που πληρώθηκαν παράβολο πριν τις 30/9 με το που θα τις περάσουμε από Αρχική υποβολή σε υπαγωγή θα έχουν αύξηση στο πρόστιμο 20%; (να σας θυμίσω ότι σύμφωνα με οδηγίες ημερομηνία υπαγωγής θεωρείται η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου) 

Μωρέ κι εγώ αυτό ξέρω ως προς το τί είναι ημερομηνία υπαγωγής...Το θέμα είναι ότι πολλοί συνάδελφοι αυτές τις μέρες ανέβασαν δηλώσεις με προφορική εντολή του ιδιοκτήτη (προσωπικά τα αποφεύγω αυτά σαν ο διάολος το λιβάνι, από σούπερ φοβικότητα........) και αφήσαν τις δηλώσεις σε αρχική υποβολή με πληρωμένο το παράβολο...τώρα άντε να του πεις του ιδιώτη +20%.....

Link to comment
Share on other sites

υπομονή, είναι θέμα συστήματος.

αν θυμάμαι καλά είχε συμβεί πάλι παλαιότερα όταν έφυγε το -10% από το πρόστιμο (έγκαιρη υπαγωγή)

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Ωραιότατα..... Έχω συνάδελφο που του έχω φάει τα αυτιά να τις προχωρούσε (πριν τις 30/9) σε υπαγωγή με ανέβασμα ανάθεσης από ιδιοκτήτη, κι αυτός μου λέει ότι "η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου μετράει, άρα είμαι οκ"....τρώνε τώρα οι πελάτες ένα +20%...:mrgreen:

Καλημέρα. Εγώ πάντως έχω περιπτώσεις του 4495 σε κατάσταση υπαγωγής, και με πληρωμένο όλο το πρόστιμο, που κάνοντας υποβολή για να πάει σε οριστική υπαγωγή, μου αυξάνει το πρόστιμο 20%!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, pirsogiannis said:

Μωρέ κι εγώ αυτό ξέρω ως προς το τί είναι ημερομηνία υπαγωγής...Το θέμα είναι ότι πολλοί συνάδελφοι αυτές τις μέρες ανέβασαν δηλώσεις με προφορική εντολή του ιδιοκτήτη (προσωπικά τα αποφεύγω αυτά σαν ο διάολος το λιβάνι, από σούπερ φοβικότητα........) και αφήσαν τις δηλώσεις σε αρχική υποβολή με πληρωμένο το παράβολο...τώρα άντε να του πεις του ιδιώτη +20%.....

Μα και εγώ διαβάζοντας για το πόσα λάθη κάνει το σύστημα όλο αυτό το διάστημα (λάθος στον υπολογισμό προστίμου, πρωτοβουλία στην αλλαγή συντελεστέων από εντός σε εκτός σχεδίου και άλλα), θεώρησα ότι δεν έπρεπε να προχωρήσω καμία δήλωση και τις άφησα όλες σε κατάσταση αρχικής υποβολής παρόλο που είχα Υ.Δ. του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη ταλαιπωρία, κι άλλο μπέρδεμα  με ιδιοκτήτες, συμβολαιογράφους.......

Δεν μας έφτανε αυτό που υποστήκαμε όλοι μας, έχουμε β' ημίχρονο........

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, valiaper said:

Καλημέρα. Εγώ πάντως έχω περιπτώσεις του 4495 σε κατάσταση υπαγωγής, και με πληρωμένο όλο το πρόστιμο, που κάνοντας υποβολή για να πάει σε οριστική υπαγωγή, μου αυξάνει το πρόστιμο 20%!

Άρα είναι πρόβλημα του συστήματος. Γράψτε ένα (1) ακόμα από το αγαπημένο μας ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.