Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

11 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

Ένας μηχανικός και με μάτια  εξωτερικα στα σπίτια όλων αυτών που δημιούργησαν όλο αυτό το πανηγυρι , ίσως έβγαζε λαβράκια. Λέω μια ιδέα ρε αδερφέ να περνάει η ώρα.

Ναι ... αλλά ... δεν μπορείς να το πάς εκεί ... είναι θεμα διεκδικησης καλύτερου πλαισιου  κ' λύσης... πραγματικά θα ήθελα την άποψη του κ.Υφυπουργου καθηγητη για την εικονα που ανέβασα στην  σελίδα  83.

Αυτοί όλοι νομιζουν οτι θα μας κανουν Ευρώπη κ' δεν εχουν ιδέα ουτε για τα δικά τους χα'ι'ρια

Edited by efiga
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, efiga said:

Ναι ... αλλά ... δεν μπορείς να το πάς εκεί ... είναι θεμα διεκδικησης καλύτερου πλαισιου  κ' λύσης... πραγματικά θα ήθελα την άποψη του κ.Υφυπουργου καθηγητη για την εικονα που ανέβασα στην  σελίδα  83.

Αν ήταν στο χέρι μου φίλε , όχι απλά θα πήγαινα αλλά θα πήγαινα και καμμιά δεκαριά φορές ακόμα να τσεκαρω μην μου έχει ξεφύγει τίποτα. Κανένα έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ...δε χρειαζεται να πας καν ... google earth - street view - epoleodomia :)

https://www.michanikos-online.gr/κατάρρευση-του-κέντρου-υγείας-μουζακ/

Edited by efiga
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, loser said:

έκλεισε  η  κατ 5  . Τώρα  θα  αρχίσουν  τα  όργανα γι α τα  εκτός σχεδίου  και σε οικόπεδο  μη άρτιο και  μη οικοδομήσιμο με  αυθαίρετα μετά 1983  , Οι πολεοδομίες ανα πάσα στιγμή μπορούν να εκδόσουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης  σε  αστρονομικά ποσά .  

αν είναι πρό του ΄83 ? χωρίς να έχει κάνει τίποτα για τακτοποίηση, αλλά έχει κάρφωμα τότε και δικαστηριο ότι είναι πρό 1983

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κατηγορία 5?? Γιατί έτσι μου είχαν πεί. Είναι σε εκτός σχεδίου , ένα τμήμα ήταν πρίν το 74 και πήρε εξαίρεση απο κατεδάφιση. Μετά κοντά στο 2000 είχε καρφωθεί και έγινε δικαστήριο όπου υπήρχαν και βεβαιώσεις του δήμου ότι είναι πρό ' 83. Δεν έγινε κάποια τακτοποίηση αλλά έγινε δεκτό ότι ήταν πρό '83. Το δικαστήριο νομίζω ήταν με πολεοδομία και είχε παραστεί μηχανικός. 

Μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει κάποια τακτοποίηση. Αυτό είναι κατηγορία 2? Σίγουρα?

Link to comment
Share on other sites

τα προ του 1983 συνεχιζουν να Νομιμοποιουνται λογω Ν.1337/1983 το θεμα είναι ότι αν πχ έχεις και κάποια ΛΠ  (πχ ένα στέγαστρο ένα σοφατισμα - αρμολόγημα ) και εχεις συμπληρώσει χωρίς ΟΑ ... νομίζω το συστημα δεν σε αφήνει να τη βάλεις Κατ.4 ... Κατ.5 δε μπορείς ΠΛΕΟΝ οπότε ???????????

Link to comment
Share on other sites

Πάει το στέγαστρο!!! Ε ρε πλάκες!

Για να πουλήσουν θα τους βάζουμε να ξηλώσουν το μισό σπίτι. Τα παράπονα στο Χατζηδάκι θα τους λέμε.

Κατ2. Δες το 96, δες κ την εγκύκλιο. Δεν απαιτεί άδεια. Θα μου πεις ότι κ στην Κ4 δεν απαιτεί ρητά, αλλά νταξ το υπονοεί στο νόμο κ το ξεκαθαρίζει στην εγκύκλιος.

Το σύστημα το δέχεται (κ αντίστοιχα εφαρμόζει την εγκύκλιο στην Κ5, σορι 4, μου λείπει ήδη)

Επίσης νομίζω αν βάλεις Κ5 κ <1983 βαράει τιλτ στην υπαγωγή και σου λέει να το διορθώσεις.

Στο συγκεκριμένο αν το κάρφωμα είναι του 2000, πάρε κ καμμία αφ, αν κ η απόφαση δικαστηρίου είναι απόφαση δικαστηρίου.

Οι βεβαιώσεις δημάρχων είναι για κωλοχαρτο πάντως.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Ε υπάρχουν επομένως δημόσια έγγραφα που να πιστοποιούν την ύπαρξη προ του 1982. Στην τελική μια αεροφωτογραφία αν βολεύει και αν όντως έτσι είναι τα πράγματα.

Πάντως είναι και λίγο παράλογο.. Γενικώς, κτίριο κατασκευασμένο δίχως άδεια σε εκτός σχεδίου, αν κατασκευάστηκε μέχρι το 1982, όλα καλά (+20%), αν όμως κατασκευάστηκε το 1983, sorry, πλέον you lose..

Βασικά απορώ πώς και δεν έχει πέσει ακόμα ο 4495, καθώς έμπαζε αρκετά εξ 'αρχής όπως και οι προηγούμενοι από αυτόν σύγχρονοι νόμοι. Τόλμησες και έκανες το 1983 μια αυθαίρετη επέκταση 26τμ σε 5οροφη νόμιμη πολυκατοικία το οποίο αντιστοιχεί σε 41% υπέρβαση δόμησης βάσει των χιλιοστών ιδιοκτησίας σου? Κάνε και έναν έλεγχο στατικής επάρκειας σε όλο το κτίριο διότι έτσι because. Τόλμησες και έχτισες 5οροφο δίχως άδεια ~500τμ, με έτος ολοκλήρωσης το 1982? Πάρε 80% έκπτωση διότι η περιβαλλοντική επιβάρυνση είναι μικρότερη (??) - bonus δεν νοιάζομαι αν σου πέσει η οικοδομή στο κεφάλι. Α εννοείς ολοκληρώθηκε το 1972 και όχι το 1982? Δικό μου λάθος, πλήρωσε παράβολο -ξέχνα το πρόστιμο-, η περιβαλλοντική επιβάρυνση είναι αμελητέα - είμαι και large, σου κάνω δώρο την τομή που δεν θα χρειαστείς να κάνεις.

 

Back to reality, εν αναμονή για τις περαιτέρω διευκρινήσεις στις σημερινές ανακοινώσεις τους..

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, zazeng said:

Οι βεβαιώσεις δημάρχων είναι για κωλοχαρτο πάντως.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Το στέγαστρο πάει στο διάλο αντικατασταση στέγης ? Αρμολόγημα ? Κουφώματα ? Κάντο χρέπι πάλι για να πάρεις Βεβαίωση :P

 

Edited by efiga
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.