Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

22 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

Συνάδελφοι SOS για την γνώμη σας

Για υπαγωγές ν4014 θυμάμαι στο φόρουμ το 2011 πριν κλείσει ξαφνικά ή πλατφόρμα λέγαμε να ολοκληρώσουμε όσες δηλώσεις μας είχαν υπαχθεί και να ανέβουν όλα τα αρχεία για να μην χρειαστεί να περαστούν στον 4178, έτσι και έκανα και εγώ.

Εχω λοιπόν περίπου στις 15 υπαγωγές που είναι ολοκληρωμένες με όλα τα αρχεία ανεβασμένα.

Με κάποιους συναδέλφους που μίλησα οι γνώμες είναι διαφορετικές, κάποιοι λένε ότι θα πρέπει όλες αυτές οι δηλώσεις να μεταφερθούν σε νεότερο νομο εως 30/09 (και τώρα ως 15?10) .

Ποια είναι η γνώμη σας? ισχύει αυτό? ελπίζω μην ισχύει και να μην έχω μείνει μόνο εγώ με υπαγωγές στον 4014 που δεν εχει γίνει μετάβαση σε νεότερο νομο.

Συμβόλαια μπορούν να γίνουν σε υπαγωγη στον Ν.4014?

Επίσης κατηγορίες δεν υπήρχαν σε αυτόν τον νόμο, αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να μεταπηδήσουν στον Ν4178 ή Ν4495και προκύψουν οτι ειναι κατ. 5  θα επιτρέπεται μετά τις 15/10?

Είμαι σίγουρος ότι το έχω διαβάσει (δεν θυμάμαι αν είναι σε εγκύκλιο ή σε νόμο) ότι αν έχεις περαιωμένη δήλωση 4014 με όλα τα αρχεία ανεβασμένα μπορείς να κάνεις συμβόλαιο δίνοντας στο συμβολαιογράφο βεβαίωση του 4495 και την περαίωση του 4014. Ο μηχανικός όμως υποχρεούται σε αυτή την περίπτωση να μεταφέρει τη δήλωση του 4014 στον 4495 μέσα σε ένα μήνα μετά την έκδοση της παραπάνω βεβαίωσης του 4495. Δεν το έχω πρόχειρο που το είχα διαβάσει για να το αναρτήσω, αλλά το θυμάμαι σίγουρα. Αν θυμάται κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο ας το επιβεβαιώσει

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, yo4 said:

Είμαι σίγουρος ότι το έχω διαβάσει (δεν θυμάμαι αν είναι σε εγκύκλιο ή σε νόμο) ότι αν έχεις περαιωμένη δήλωση 4014 με όλα τα αρχεία ανεβασμένα μπορείς να κάνεις συμβόλαιο Λάθος, δεν μπορείς! δίνοντας στο συμβολαιογράφο βεβαίωση του 4495 και την περαίωση του 4014. Όχι, πρέπει πρώτα να μεταφερθεί η δήλωση, μέσω του 4178 στον 4495, να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις αυτού του νόμου και στη συνέχεια να περαιωθεί. Τότε εκδίδεται και η Βεβαίωση 4495.... Ο μηχανικός όμως υποχρεούται σε αυτή την περίπτωση να μεταφέρει τη δήλωση του 4014 στον 4495 μέσα σε ένα μήνα μετά την έκδοση της παραπάνω βεβαίωσης του 4495. Λάθος... Δεν το έχω πρόχειρο που το είχα διαβάσει για να το αναρτήσω, αλλά το θυμάμαι σίγουρα. Αν θυμάται κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο ας το επιβεβαιώσει

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 

Έχει δίκαιο ο ΙΑΣΟΝΑΣ, τελικά αυτό που θυμόμουν είναι εδώ:

Άρθρο 8, παράγραφος 6 από N.4495/17

Άρθρο 8, παράγραφος 6 από

Αρ. Φύλλου 3976
Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 – 14.11.2017

Διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής δικαιολογητικών, κατάθεσης ειδικού προστίμου

6. Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι δικαιοπραξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν δηλωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4014/2011 πραγματοποιούνται με έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην παρούσα και συνοδεύονται από την πράξη υπαγωγής όπως αυτή εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4014/2011. Σε αυτή την περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού που συνέταξε την ανωτέρω βεβαίωση του ν.4495/2017, η δήλωση του ν.4014/2011 μεταφέρεται υποχρεωτικά εντός 60 ημερών από την ημερομηνία έναρξης ισχύος της παρούσας, στις διατάξεις του ν.4495/2017.

 

και η φράση κλειδί είναι το "Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων", άρα αυτό έπαψε να ισχύει με το που άρχισε η διαδικασία μεταφοράς (υπολόγιζαν ότι θα τους έπαιρνε το πολύ 60 ημέρες μέχρι να την ενεργοποιήσουν)

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά όχι, αυτό ίσχυε μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότηα μεταφοράς δηλώσεων από τον έναν νόμο στον άλλον. Όταν πρωτοβγήκε ο 4495 για ένα διάστημα δεν μπορούσες να κάνεις μεταφορά γιατί δεν είχαν προσαρμόσει το σύστημα του ΤΕΕ. Σε εκείνη την περιόδο αναφέρεται κατά τη γνώμη μου το άρθρο 8 παρ. 6. Άρα όπως λέει παραπάνω ο ΙΑΣΟΝΑΣ πρώτα μεταφορά σε 4495 και μετά βεβαίωση 4495

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

@yo4 το άρθρο 8 του Ν4495/17 που έχω εγώ μιλάει για σύνθεση ΣΑ. Αν μπορείς να δώσεις το σωστό άρθρο να το διαβάσω κι εγώ γιατί έρχεται σε αντίθεση με το82§2ζ που δεν κάνει λόγο για άλλες απαιτήσεις.

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, melissa said:

@yo4 το άρθρο 8 του Ν4495/17 που έχω εγώ μιλάει για σύνθεση ΣΑ. Αν μπορείς να δώσεις το σωστό άρθρο να το διαβάσω κι εγώ γιατί έρχεται σε αντίθεση με το82§2ζ που δεν κάνει λόγο για άλλες απαιτήσεις.

Συγγνώμη melissa το διοθρώνω και πιο πάνω, δεν είναι από τον 4495/17, αλλά από το 

Αρ. Φύλλου 3976
Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 – 14.11.2017

Διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής δικαιολογητικών, κατάθεσης ειδικού προστίμου

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 166 στον Καν (ήταν στο v101), μόλις το βρήκα κ εγω

Στην τρέχουσα έκδοση της κωδικοποίησης του @kan62 (V12) έφτασε στην σελ 170, σε κάθε περίπτωση θα το βρείτε στην απόφαση που αναφέρεται παραπάνω

Edited by zazeng
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Αυτή η απόφαση δεν έχει λάβει υπόψη την μεταγενέστερη τροποποίηση του 82§2ζ με το άρθρο 34§28β του Ν4546/18 με τον οποίο καταργείται η τελευταία φράση της παραγράφου που λέει "με τις προϋποθέσεις του παρόντος" . Δεν θα την λάμβανα υπόψιν. Δεν υπάρχει πουθενά στον νόμο απαίτηση μεταφοράς και προσαρμογής των ολοκληρωμένων δηλώσεων του 4014.

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πώς όσο και να διαβάσουμε, όσα σεμινάρια και να παρακολουθήσουμε, πάντα κάτι θα μας ξεφύγει. Το "με τις προϋποθέσεις του παρόντος" που έχει καταργηθεί δεν το θυμόμουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.