Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

On 10/9/2020 at 2:31 PM, zazeng said:

οι αποφάσεις είναι πολιτικές. Το είπε ξεκάθαρα ο Στασι, η πλατφόρμα πάντα εξυπηρετούσε μέχρι 2.000 χρήστες. Το οποίο λογικά είναι πλασματικό όριο στην άδεια χρήσης της Oracle (θα μου φαινόταν αστείο να είναι φυσικό όριο σε τόσο δυνατό όνομα)

Δε χρειαζόταν να είναι Oracle can. Υπηρεσίες γνωστών μεγαθηρίων είναι στημένες σε ανοιχτού κώδικα βάσεις οι οποίες δουλευόνται από τη δεκαετία του 90.

Και με τόσα χρήματα άνετα έπαιρναν ότι Oracle άδεια ήθελαν ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gktpgeue said:

Δε χρειαζόταν να είναι Oracle can. Υπηρεσίες γνωστών μεγαθηρίων είναι στημένες σε ανοιχτού κώδικα βάσεις οι οποίες δουλευόνται από τη δεκαετία του 90.

Το ρεκόρ του φόρουμ απότι βλέπω είναι > 2.000 χρήστες!!

1 λεπτό πριν, gktpgeue said:

Και με τόσα χρήματα άνετα έπαιρναν ότι Oracle άδεια ήθελαν ούτως ή άλλως.

Σίγουρα, αλλά θα έπρεπε να αφαιρεθούν από τον λογαριασμό για τους καφέδες στο Κολωνάκι, άσε που δεν θα γινόταν ντόρος και θα έβγαινε κ σκληρός ο υπουργός...

Εγώ θα ψόφαγα για λίγο erlang + couchdb, αλλά Java κ .net είναι οι βασικές επιλογές στο δημόσιο (αχεμ).

Για το τεχνικό νομίζω οι περισσότεροι server που πατάνε σε αντικειμενοστραφή virtual machine δεν τα πάνε καλά με τους browser, δεν έχουν history, δεν μπορείς να ανοίξεις πολλές καρτέλες να γράψεις στη βάση κλπ κλπ. Έχουν αυτή την έννοια του session που κάθε τρεις κ λίγο πάει περίπατο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

χθες έκανα αρχική μια δήλωση που είχα από αρχές Σεπτεμβρίου σε επεξεργασία η οποία είχε μια λοιπή παράβαση...μου έβγαλε συνολικό πρόστιμο 300 Ευρώ. Θα διορθωθεί το πρόστιμο μετέπειτα και θα πάει 250 χωρίς την προσαύξηση?...έχοντας αυτό ως εικόνα φοβάμαι να μεταφέρω 2 δηλώσεις κατηγορίας 5 που έχω από 4178 μήπως και μου αυξήσει το πρόστιμο 20%...ποία η άποψη σας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί συνάδελφοι ανά την Ελλάδα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω αν το αντιμετώπισε κανείς είναι το εξής: Έστω ότι γίνεται μία δήλωση στο νόμο των αυθαιρέτων είτε 4178, είτε 4495, ολοκληρώνεται η υπαγωγή πληρώνονται όλα ΠΑΡΑΒΟΛΑ-ΠΡΟΣΤΙΜΟ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ υποβάλλονται και τα σχέδια και είναι ολοκληρωμένος ο φάκελος. Αν στην πορεία εξακριβωθεί ότι έχει γίνει ένα σφάλμα όσο αφορά τα πολεοδομικά μεγέθη και τον υπολογισμό του προστίμου τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ?

 

Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος και μπορούσε να πει μια άποψη θα βοηθούσε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tony88 said:

Καλημέρα,

χθες έκανα αρχική μια δήλωση που είχα από αρχές Σεπτεμβρίου σε επεξεργασία η οποία είχε μια λοιπή παράβαση...μου έβγαλε συνολικό πρόστιμο 300 Ευρώ. Θα διορθωθεί το πρόστιμο μετέπειτα και θα πάει 250 χωρίς την προσαύξηση?...έχοντας αυτό ως εικόνα φοβάμαι να μεταφέρω 2 δηλώσεις κατηγορίας 5 που έχω από 4178 μήπως και μου αυξήσει το πρόστιμο 20%...ποία η άποψη σας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

το παράβολο παραμενει 250 όμως σωστα?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimpol said:

Καλημέρα αγαπητοί συνάδελφοι ανά την Ελλάδα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω αν το αντιμετώπισε κανείς είναι το εξής: Έστω ότι γίνεται μία δήλωση στο νόμο των αυθαιρέτων είτε 4178, είτε 4495, ολοκληρώνεται η υπαγωγή πληρώνονται όλα ΠΑΡΑΒΟΛΑ-ΠΡΟΣΤΙΜΟ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ υποβάλλονται και τα σχέδια και είναι ολοκληρωμένος ο φάκελος. Αν στην πορεία εξακριβωθεί ότι έχει γίνει ένα σφάλμα όσο αφορά τα πολεοδομικά μεγέθη και τον υπολογισμό του προστίμου τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ?Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος και μπορούσε να πει μια άποψη θα βοηθούσε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, εξαρτάται κάθε φορά από τη συγκεκριμένη απολύτως περίπτωση! Αν θέλεις ρώτα συγκεκριμένα για να πάρεις συγκεκριμένη απάντηση....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, katrmp said:

το παράβολο παραμενει 250 όμως σωστα?

Ναι το παράβολο δεν μ το αλλάζει...τα πρόστιμα αυξάνει κατα 20%...και δεν ξέρω τι να κάνω αφενός μεν για τα τωρινά του 4495(παλιές δηλώσεις σε επεξεργασία) τι πρόστιμο να πω στους πελάτες και αφετέρου σε 2 περιπτώσεις 4178 για μεταφόρα μην μ αλλάξει το πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μεταφέρει δηλώσεις του ν. 4178/13 στον ν. 4495/17. Έχουν μπει σε "Αρχική υποβολή". Για να συνεχίσω απαιτείται η υποβολή του εγγράφου "Ανάθεση σε μηχανικό". Έχω την προφορική εντολή. Η γραπτή ανάθεση θα έχει γνήσιο υπογραφής με ημερομηνία μεταγενέστερη απο 15/10/2020, διότι κάποιοι ιδιοκτήτες δεν έχουν την δυνατότητα να το κάνουν άμεσα. Υπάρχει πρόβλημα? Όσον δε αφορά τα νέα πρόστιμα, πλέον του ν. 4495/17, δεν νομίζω να αλλάξουν προς τα πάνω...............

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

ευελπιστώ ότι είναι θέμα του συστήματος και θα τ διορθώσουν, γιατί εχτές που μίλησα με το ΤΕΕ με κάποιον υπάλληλο παραξενεύτηκε που μου βγάζει αυτό το μήνυμα  και μου είπε να στείλω mail, δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα βέβαια.

 

8 ώρες πριν, yo4 said:

Lydia Grammenou: Παρόλο που σωστά λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ ότι το ΤΕΕ δε νομοθετεί, θεωρώ ότι εφόσον στη σελίδα των αυθαιρέτων στο site του έχει την ανακοίνωση:

"Σε συνέχεια των ανακοινώσεων της 1ης/10/2020 και με βάση τις οδηγίες – κατευθύνσεις του ΥΠΕΝ, αποσαφηνίζονται τα εξής:

  • Δηλώσεις του Ν. 4495/2017, οι οποίες, στις 30/9/2020, βρίσκονταν «Σε επεξεργασία» ή «Αρχική υποβολή», αλλά δεν κατέστη εφικτή η εκτύπωση της εντολής πληρωμής του Τέλους υπαγωγής, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το παράβολο καταβληθεί μέχρι και 15/10/2020.
  • Δηλώσεις των Ν. 4014/2011 και Ν. 4178/2013, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι και 15/10/2020."

ότι οι μεταφορόμενες δηλώσεις απο 4014 στον 4495 εφόσον η μεταφορά γίνει μέχρι 15/10 θα μπορούν να πάρουν την κατηγορία 5. Λυδία, έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση, περιμένω να φανεί η πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους που πληρώθηκε χθες 13/10 για να δω τι γίνεται. Βέβαια, με αυτή τη λογική πέρα από την κατηγορία 5, θα πρέπει να μας αφήνει να πληρώσουμε και τα χαμηλά πρόστιμα (-20%) που για την ώρα δεν γίνεται

 

Μου απάντησαν από το ΤΕΕ που είχα στείλει mail ότι θα γίνει διόρθωση στο σύστημα και θα είναι οκ και ως προς την κατηγορία και ως προς το πρόστιμο που φαίνεται προσαυξημένο, οπότε είμαστε οκ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.