Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

31 λεπτά πριν, terry said:

Συναδέλφου, πραγματικά απορώ και με εμάς τους ίδιους.

Έχετε μπουρδουκλώσει Κατ 5, Ν.4178 και Ν.4495.

Χαλαρώστε και ενημερωθείτε, όπως και όσο μπορείτε...

Για να το κλείσουμε...

1. Ν. 4495 και Κατ 5, μέχρι 30/9, υπαγωγη=πληρωμή παραβόλου

2. Ν4178, Κατ 5, ολοκλήρωση διαδικασίας. Μετά και την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ, απλά να είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Δεν προκύπτει από πουθενά το ανέβασμα των αρχείων και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΠΕΡΑΙΩΣΗ.

Το θέμα και η σύγχυση κατ εμε δημιουργείται από το εξής:

Στον 4495 λέει στο άρθρο 88:

Περίπτωση 2 : Αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η
υπαγωγή στις διατάξεις των νόμων 3843/2010 (Α62), 4014/2011 και 4178/2013.
Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις
διατάξεις διατήρησης
, ρύθμισης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων των νόμων 3843/2010, 4014/2011 και
4178/2013, δηλαδή δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου και δεν έχουν
αναρτηθεί τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφοριακό σύστημα,
είναι δυνατή η
υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος....

Έρχεται μετά η ανακοίνωση και λέει Κ5 ολοκλήρωση μέχρι 30/09.

Έρχεται η νέα ανακοίνωση  και δίχως να διασαφηνίζει τη εννοεί ολοκλήρωση λέει ότι μέχρι 30/09 όχι αρχεία.

Άρα ούτε οι ίδιοι ξέρουν αφενός τι λέει η νομοθεσία, αφετέρου τι θέλουν να κάνουμε έως 30/09.
Και επειδή έχουμε ζήσει όμορφες στιγμές στο παρελθόν (σκοιλ ελικοκου, κλείδωμα
πλατφόρμας 4011 νύχτα, εισφορές εμπ ενώ είχαν καταργηθεί κλπ) προσωπικά να κρατώ τους ενδοιασμούς μου....

 

Link to comment
Share on other sites

Οι  ανακοινώσεις  του  υπουργού  δεν  είναι  Νόμοι ψηφισμένοι . Εγώ προσωπικά  θα  ανεβάσω  όλα τα αρχεία  του 4178  και θα  προβώ σε ολοκληρωμένη  υπαγωγή , λίγο πρίν  την περαίωση , για  την οποία θα  περιμένω  μέχρι αύριο  μεσημέρι .  είναι  αναξιόπιστοι 100%

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, loser said:

 

δεν προκύπτει από το νόμο τίποτα. εγώ το καταλαβαίνω ως δήλωση σε οριστική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι βλέπω πως πολλοί αναφέρετε την λέξη "Περαίωση" για τον 4178. Μέχρι οριστική υπαγωγή δεν πάει; Ή κάνω λάθος; Εγώ προχωπικά δεν μπορώ να το προχωρήσω πέραν της οριστικής υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, CivRun said:

Συνάδελφοι βλέπω πως πολλοί αναφέρετε την λέξη "Περαίωση" για τον 4178. Μέχρι οριστική υπαγωγή δεν πάει; Ή κάνω λάθος; Εγώ προχωπικά δεν μπορώ να το προχωρήσω πέραν της οριστικής υπαγωγής.

Πες τα συνάδελφε...

Εμένα η ένστασή μου αφορά την άποψη κάποιων για τον Ν.4495 να είναι σε ολοκληρωμένη μέχρι 30/9..

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, laxanos said:

Το θέμα και η σύγχυση κατ εμε δημιουργείται από το εξής:

Στον 4495 λέει στο άρθρο 88:

Περίπτωση 2 : Αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η
υπαγωγή στις διατάξεις των νόμων 3843/2010 (Α62), 4014/2011 και 4178/2013.
Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις
διατάξεις διατήρησης
, ρύθμισης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων των νόμων 3843/2010, 4014/2011 και
4178/2013, δηλαδή δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου και δεν έχουν
αναρτηθεί τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφοριακό σύστημα,
είναι δυνατή η
υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος....

Έρχεται μετά η ανακοίνωση και λέει Κ5 ολοκλήρωση μέχρι 30/09.

Έρχεται η νέα ανακοίνωση  και δίχως να διασαφηνίζει τη εννοεί ολοκλήρωση λέει ότι μέχρι 30/09 όχι αρχεία.

Άρα ούτε οι ίδιοι ξέρουν αφενός τι λέει η νομοθεσία, αφετέρου τι θέλουν να κάνουμε έως 30/09.
Και επειδή έχουμε ζήσει όμορφες στιγμές στο παρελθόν (σκοιλ ελικοκου, κλείδωμα
πλατφόρμας 4011 νύχτα, εισφορές εμπ ενώ είχαν καταργηθεί κλπ) προσωπικά να κρατώ τους ενδοιασμούς μου....

 

Η ως άνω πρόβλεψη του Ν 4495 επέτρεπε την μεταφορά από τον Ν 4178 μόνο όσων δηλώσεων είχαν τις άνω προυποθέσεις, ενώ απέκλειε τις υπόλοιπες δηλώσεις.

Δεν σχετίζεται με την πρόσφατη ανακοίνωση του ΥΠΕΝ.

Edited by aias500
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, aias500 said:

Η ως άνω πρόβλεψη του Ν 4495 επέτρεπε την μεταφορά από τον Ν 4178 μόνο όσων δηλώσεων είχαν τις άνω προυποθέσεις, ενώ απέκλειε τις υπόλοιπες δηλώσεις.

Δεν σχετίζεται με την πρόσφατη ανακοίνωση του ΥΠΕΝ.

Συνάδελφε aias500, θεωρείς δηλαδή ότι η δυνατότητα μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4178/13 που δεν έχουν ολοκληρωθεί (με ότι αυτό σημαίνει για τον καθένα) θα μπορεί να γίνει και μετά την 30/09 στον Ν.4495/17 ανεξαρτήτως κατηγορίας;

Edited by Speez
σωστή σύνταξη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.