Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ: Δεν θα δοθεί νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Κύριοι και κυρίες υπομονή εύχομαι σε όλους .....θα περάσει! μια παράκληση, όσο μπορούμε (και σεβόμενοι κάποιους άλλους συναδέλφους με 4178 κατηγορία 5 και νέα παράβολα Ν.4495 ) να μην φορτώνουμε άδικα το σύστημα...προσωπικά προσπαθώ 2 μέρες (επαρχία) να ανεβάσω 5 αρχεία. Σας ευχαριστώ πολύ καλά κουράγια σε όλους! 

 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, jogr11 said:

Αυτό που είχα συζητήσει τηλεφωνικά με υπάλληλο του ΤΕΕ ύστερα από αίτημα μου  πριν περίπου 10-15 μέρες , πριν την τελευταία  ανακοίνωση όμως του υπουργείου (24-9) ,  ήταν ότι οι δηλώσεις του 4495 δεν επηρεάζονται καθόλου ακόμα κ αυτές που έχουν λήξει το 18μηνό .Για τις δηλώσεις του 4178 μου είχε πεί πως όλες πρέπει να είναι σε οριστική υπαγωγή και της κατηγορίας 5 να έχουμε ανεβάσει κ όλα τα αρχεία.

 

θα ήθελα να διαβάσω την άποψη σας στο εξής σε 3 δηλώσεις του 4178 από λάθος συνεννόηση - βιασύνη στο γραφείο ανέβηκαν κάποια αρχεία, κυρίως δ.κ. και τ.ε. τα οποία δεν ήταν τα ορθά - οριστικά . Επειδή οι συγκεκριμένες δηλώσεις είναι σε οριστική υποβολή με συμβόλαιο να ανεβάσω ένα δεύτερο αρχείο σε κάθε λανθασμένο αρχείο  με τίτλο ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ κλπ.. 

σας ευχαριστώ..

Για το πρώτο σου απάντησαν γραπτώς ή προφορικά

Για το δεύτερο ανεβάζεις το σωστό αρχείο . Προσοχή όμως πρέπει να διαγράψεις το λανθασμένο .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά

5 λεπτά πριν, AsiM said:

τελικά ακόμα δεν έχουμε αποκρυπτογραφήσει

Αφού μας βρήκαν αδιαβαστους μας το κάναν λιανά σε δελτίο τύπου από 24/9

Επιπλέον υπενθυμίζουμε στους μηχανικούς ότι η 30η Σεπτεμβρίου 2020 δεν αφορά στην υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών για τις περιπτώσεις αυθαιρέτων που έχουν υπαχθεί στις παλαιότερες ρυθμίσεις.

Συγκεκριμένα δεν αφορά: α) περιπτώσεις υπαγωγής στον ν. 4178/2013, οι οποίες δεν μεταφέρονται στον ν. 4495/2017 και β) περιπτώσεις υπαγωγής στον ν. 4014/2011 που έχουν μεταφερθεί στον ν. 4178/2013.

Για αυτές τις παλαιότερες υπαγωγές υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με το νόμο ισχύουν οι ακόλουθες ημερομηνίες:

 έως 8.11.2020 για δηλώσεις με ημερομηνία μεταφοράς από τον ν. 4014/2011 (Α` 209) στον ν. 4178/2013 (Α` 174) ή εξόφλησης του παραβόλου έως την 31η Δεκεμβρίου 2013,

Βλέπεις να λέει κάτι ειδικό για κ5/4178

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, katrmp said:

αν έχει εκδωθει παράβολο από την ρποηγούμενη εβδομάδα και τελικά δώσουν παράταση αυριο το πρωί, αυτό μέχρι πότε μπορεί να πληρωθεί?

Κάποτε έβγαζε κανένα χρόνο ημερομηνία λήξης, τώρα σε όλα μου βγάζει ημερομηνία λήξης 8/11/2019 😂😂😂 (πάλι κάτι έληγε τότε, πιθανώς το -20%)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι 4178 (όχι κατηγορία 5)πληρωμένες και με ολα τα αρχεία ανεβασμένα , πρέπει να πανε σε οριστική υπαγωγή μέχρι αύριο?? 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ 2 ερωτήσεις.

1) Όταν μια οριστική δήλωση του 4495 θέλουμε να την επαναφέρουμε, αυτή σε ποια κατάσταση επιστρέφει? (ελπίζω να είναι κατάσταση υπαγωγής γιατί δεν έχω ξανακάνει επαναφορά)

2) Εντός 18μηνου ανεβάζουμε δικαιολογητικά. Υποβολή σε περαίωση είναι απαραίτητο να γίνει? Αν όχι στο μέλλον θα είναι δυνατόν?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, zazeng said:

Βλέπεις να λέει κάτι ειδικό για κ5/4178

εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά βλέπω πολλούς που ανεβάζουν αρχεία, διότι ο νόμος έλεγε "σε κάθε περίπτωση ολοκλήρωση της κ.5 έως 30/9" και οι πρώτες οδηγίες υποβολή σχεδίων όχι .."παρά μόνο στις περιπτώσεις που ολοκληρώνεται η τελική προθεσμία υποβολής τους",  οπότε δεν είναι κ ιδιαίτερα ξεκάθαρο αφού έτσι κ αλλιώς εμπιστοσύνη δεν μπορείς να τους δείξεις...

βλέποντας λοιπόν συναδέλφους να συνεχίζουν να ανεβάζουν, λέω μήπως καταλήξαμε σε κάποιο άλλο συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.